HRVATIMA SRBIJA TRN U OKU! Sada žele da blokiraju put Srbije ka EU po "bugarskom" modelu - napadi ne jenjavaju
Hrvati jedva dočekali
Ustaški napadi na Srbiju i njenog predsednika Aleksandra Vučića ne jenjavaju, a ovaj put je njihova medijska mašinerija brže-bolje prenela tekst lista FAZ pod naslovom "Balkanski festival blokada", u kome se navodi da Hrvatska jedva čeka da kopira bugarski primer u slučaju Severne Makedonije i uslovljava Srbiju blokiranjem njenog puta ka Evropskoj uniji. Tako je Večernji list objavio tekst sa naslovom "Hoće li i Hrvatska Srbiji uslovljavati pristup EU po bugarskom modelu?"
KAKO JE IZGLEDALA VUČIĆEVA NEDELJA? Sve na jednom mestu, predsednik poručio: Ponosan na Srbiju (VIDEO)
"JESTE LI SE TO UPLAŠILI CVETA?" Vučić odbrusio Hrvatima, pa im postavio samo jedno pitanje (VIDEO)
"NIKADA NEĆEMO ZABORAVITI STRADANJA SRBA": Pokrenuta inicijativa da ulica u Beogradu ponese ime Jasenovačkih žrtava (VIDEO)
Takođe se pozivaju na Financial Times koji objavljuje komentar svog urednika za Evropu koji u negativnom kontekstu iznosi ovakvu mogućnost: "Šta ako jednog dana Hrvatska sledi primer Bugarske i traži od Srbije da prihvati hrvatsko čitanje istorije Jugoslavije"?
Kakve sve uslove Hrvatska može da nametne Srbiji pod pretnjom blokade napretka u pregovorima o pridruživanju EU i šta je "hrvatsko čitanje istorije Jugoslavije", možemo samo da zamislimo. Ne bi bilo čudno i da traže od nas da kažemo da su Srbi počinili genocid nad Hrvatima, a ne Hrvati nad Sribma u najvećoj klanici Drugog svetskog rata - Jasenovcu. Svakako već objavljuju knjige o tome i prave priloge.
Ili će možda da se pozovu na zaštitu ljudskih prava, pa će da kažu da su Srbi proterivali Hrvate sa vekovnih ognjišta, a ne oni nas u najvećoj zločinačkoj akciji etičkog čišćenja u Evropi, "Oluji". Tog vrelog avgusta proterano je 220.000 ljudskih duša, kojima je jedini greh bio taj što su bili Srbi. U "Bljesku", zloglasnom progonu koji je prethodio "Oluji", iz svojih kuća proterano je oko 30.000 Srba.
Prema informacijama centra Veritas, za vreme Oluje je poginulo ili se vode kao nestala 1.852 lica, među kojima je bilo staraca, žena i dece.
A možda će Hrvatska nastaviti sa svojim katastarskim modelom koji potiče iz vremena Austro-ugarske i na taj način pokušati da Srbiji otme deo teritorije, dok se naša zemlja, kao i svaki put, drži međunarodnog prava. Naime, Srbija i Hrvatska se spore oko 145 km dugog kopnenog dela granice koji se proteže uz Dunav, od ulaza iz Mađarske do Bačke Palanke.
Katastarski princip, za koji se zalaže Hrvatska, značio bi da državna granica prati putanju opštinskih, koje su zasnovane na onim iz doba Austrougarske. Problem u tome je što takva granica ne prati tok Dunava, koji je od devedesetih do danas znatno promenjen. To praktično znači da bi, povlačenjem takve granice, delovi opština Apatin, Sombor i Bačka Palanka pripali Hrvatskoj.
I sam predsednik Vučić je nagovestio mogućnost hrvatske blokade Srbije, u razgovoru sa albanskim premijerom Edijem Ramom pre mesec dana na samitu EU-Zapadni Balkan. Naime, Rama je aludirao na to da bi Hrvatska mogla da blokira Srbiju, a predsednik Vučić je odgovorio: "Ona će biti naša Bugarska".
Podsetimo, Bugarska je svoj veto na početak pregovora sa Severnom Makedonijom uklonila nakon što je francuskim kompromisom dobila mogućnost da o njenim godišnjim ocenama implementacije bilateralnog ugovora o prijateljstvu zavisi napredak Skoplja u pregovorima.
Severna Makedonija otvorila je ove nedelje pregovore sa EU, ali kompromis za deblokadu, uzrokovanu vetom Bugarske, neki evropski mediji i analitičari nazivaju opasnim presedanom koji u pregovarački okvir Evropske unije sa nekim kandidatom za proširenje unosi bilateralna pitanja koja nemaju veze s evropskim standardima, a tiču se jezika, istorije i samog identiteta nacije čija država nastoji da se pridruži EU.
Iz kampanje hrvatskih medija je jasno da su ustaše dobile vetar u leđa, pa se bahate misleći da su mnogo bitni i prepisuju scenarije iz regiona kako bi još jače udarili na Srbiju, koja im je trn u oku otkako je, zahvaljujući mudroj politici našeg rukovod