ISKRENI PRIJATELJI: Kina uvek BEZUSLOVNO podržavala Srbiju
Kina nikada nije uslovoljavala Srbiju zbog toga što nije priznala Kosovo niti iz bilo kojih drugih razloga
Političari prolaze, ali prijateljstvo o(p)staje. Ovako bi se u jednoj rečenici najbolje moglo opisati prijateljstvo između Srbije i Kine, koje je decenijama unazad uvek bilo iskreno, a naročito se učvrstilo u poslednjih 20 godina.
Evo zašto je važan Vučićev put u Peking
Vučić izrazio saučešće Kini povodom tragedije u rudniku
Iako je predsednik Srbije Tomislav Nikolić u martu ove godine boravio u Kini, novi presednik Aleksandar Vučić putuje sledećeg utorka u najmnogoljudniju zemlju na svetu. Stalni odlazak srpskih političara u Kinu može da začudi samo one koji nisu upućeni koliko su odnosi dve zemlje „procvetali“ poslednjih godina, a kruna je sve jača ekonomska saradnja.
Vučić će se u Pekingu sastati sa predsednikom Kine Si Đinpingom i premijerom Li Kećijangom. Očekuje se da će glavna tema razgovora biti otvaranje avionske linije Peking-Beograd, koju je novi predsednik Srbije najavljivao još tokom izborne kampanje.
Tito započeo prijateljstvo
Kinu su u poslednjih 20 godina posetili svi izabrani predsednici Srbije i Jugoslavije, od Slobodana Miloševića, Vojislava Koštunice do Borisa Tadića. To samo potvrđuje koliko Kina nikada nije pravila razliku prema srpskom narodu u odnosu na to ko je na vlasti.
Kina je jedna od retkih svetskih sila koja se zaista nikada nije mešala u unutrašnja pitanja Srbije i nikada nije ni pokušala da utiče na odnose u našoj zemlji. Uvek je nedvosmisleno priznavala volju srpskog naroda i trudila se da sa vlastima naše zemlje nastavi da gradi dobre odnose.
Tesno prijateljstvo Jugoslavije i Kine započeto je još 1977. godine kada je Josip Broz Tito u Pekingu potpisao protokol o obnavljanju državnih odnosa dve zemlje.
Protiv priznanja Kosova
Srbija je po raspadu Jugoslavije jedina bivša republika koja je nastavila da gaji odlične odnose sa Kinom. To joj se, kako će se kasnije ispostaviti, višestruko isplatilo. Kina je uz Rusiju najveća svetska sila koja nije priznala samoproglašenu nezavisnost Kosova. Kina je glasala i protiv prijema Kosova u UNESKO, čime je još jednom potvrdila da nikada neće dozvoliti gaženje međunarodnog prava preko „leđa“ naše zemlje.
DOLAZAK KINESKOG ZMAJA: Zovu ga "Mali knez", a vlada milijardama
Zamerke koje idu na račun Kine u vezi sa njihovom ekonomskom saradnjom sa samproglašenim Kosovom „ne piju vodu“. Iako ne priznaje nezavisnost Tajvana, Kina nikome ne brani ekonomsku saradnju sa tom zemljom jer smatra da ne treba običan narod da trpi zbog bilo čijih političkih problema. Zato Kina spada i među zemlje koje upućuju najviše humanitarne pomoći za preostale Srbe na Kosovu.
Sve veća poslovna saradnja
Srbija i Kina su prošle godine potpisali međusobni sporazum o ukidanju viza čime će poslovna saradnja dve zemlje postati još lakša. Kineske kompanije trenutno grade deonicu autoputa od Obrenovca do Surčina. Kineske kompanije izgradile su i most između Zemuna i Borče, a Kinezi su od nedavno i vlasnici smederevske železere.
Bez obzira na to da li će Vučić uspeti da dogovori brzu realizaciju avio linije između Beograda i Pekinga, nema sumnje da su Kinezi do sada pokazali da su iskreni prijatelji Srba. Ne treba posebno pominjati ni da je Velimir Bata Živojinović i dalje jedan od najpopularnijih glumaca u Kini. Srbi s druge strane možda nisu dovoljno upoznati sa kulturom dalekog Istoka, ali su zato podjednako oduševljeni veštinama Džekija Čena.
Udaljenost Kine možda je uticala na to da poslovni odnosi dve zemlje budu još bliži, ali pravi prijatelji nikada se nisu ni merili po tome ko koliko para ulaže, već ko je tu kada je najbitnije. A Kina je za nas uvek bila tu. Od ozbiljnog protesta protiv NATO agresije naše zemlje 1999, pa sve do osude zločinačkog režima na Kosovu na čelu sa Hašimom Tačijem.