Ista sudbina Briselskog, Kumanovskog i Dejtonskog sporazuma: Proglašeni za izdaju, pa postali srpske uzdanice
Kad je, ubrzo nakon njegovog potpisivanja, branio Briselski sporazum, koji je veći deo desničarske i proruske javnosti osudio kao izdajnički, Aleksandar Vučić je izrazio bojazan da će se, što vreme bude odmicalo, Srbija sve više pozivati na taj sporazum i da će joj on postati jedan od glavnih aduta u diplomatskom ratu za Kosovo i Metohiju.
Na našu žalost, pokazalo se da je njegovo strahovanje bilo opravdano. Briselski sporazum je doživeo sudbinu Dejtonskog i Kumanovskog sporazuma.
Kad je Slobodan Milošević potpisao Dejtonski sporazum, kojim je Republika Srpska dobila međunarodno priznanje, mi srpski nacionalisti smo ga optužili za izdaju i prodaju nacionalnih interesa. Optužili smo ga da je prodao Srpsko Sarajevo, Brčko, moj Kupres, desetak opština u Bosanskoj Krajini...
Nije da ustupci koje je Milošević učinio Hrvatima i muslimanima nisu bili veliki i bolni, nije da nije napravio i neke nedopustive greške, kao što je pristanak da Brčko dobije status posebnog distrihta, čime je teritorija Republike Srpske presečena na dva dela, ali da nije bilo tih ustupaka pitanje je da li bi bilo Republike Srpske.
ČELIČNO PRIJATELJSTVO KINE I SRBIJE: U Beogradu održana tribina u organizaciji Komunističke partije Kine (FOTO/VIDEO)
"POKRENUĆEMO INICIJATIVU ZA ČLANSTVO" Brnabićeva u Parizu - NEMA MNOGO ZEMALJA KOJE SU NAPREDOVALE POPUT SRBIJE! (FOTO)
VUČIĆ ODBRUSIO LAŽNOM PREMIJERU! "Prijatan put u Brisel mu želim"
Danas se svi slažemo da je taj Dejtonski sporazum mnogo bolji nego što je na prvi pogled izgledalo. I borimo se da ga odbranimo. Jer njegovom odbranom biće odbranjena i Republika Srpska. Čak i "osakaćena", bez niza nadležnosti koje su joj mirovnim sporazumom bile zagarantovane a koje su joj raznorazni banditi imenovani na funkciju visokog predstavnika brutalno oduzeli.
Kad je SRJ potpisala Kumanovski sporazum Milošević je ponovo proglašen za izdajnika. Taj sporazum je bio jedan od razloga zbog kojih je Milošević izgubio vlast i zbog kojih je kasnije izručen u zatvor Hag, gdje je mučki ubijen. Sada vidimo da je, uz Rezoluciju 1244, taj sporazum najveća brana nasilnom otimanju Kosova i Metohije od Srbije.
Deset godina od nastanka Briselskom sporazuma slušamo kako su njegovim potpisivanjem Vučić i Dačić izdali Kosovo i kako je priznanje lažne albanske države - gotova stvar. Pitanje dana. I u tome su bili jedinstveni i podjednako glasni i evropejci, i rusofili i internet velikosrbi i takozvana građanska elita.
Međutim, što vreme više prolazi taj Briselski sporazum se sve manje čini loš i nepovoljan po Srbiju. Od njegovog potpisivanja je prošla skoro decenija a Beograd ne samo što nije priznao kosovsku nezavisnost već se tajnom diplomatijom izborio da dvadesetak država povuče priznanje
kosovske državnosti. Što je, skoro neverovatan, diplomatski podvig. Uostalom, da je Briselski sporazum loš po Srbe, Albanci i njihovi zapadni mentori bi ga odavno sproveli.
Da li će on biti sproveden i od strane prištinskih vlasti, najviše zavisi od njihovih mentora sa Zapada. Ali nije da ne zavisi i od Srbije. Pre svega od naše upornosti i jedinstva. Ako nastavimo da se prepucavamo, kao što se to sad čini u parlamentu, ako opozicija nastavi da ponavlja da ništa, baš ništa, što država radi na kiM i u njegovoj odbrani ne valja, ako nastavi da krivce za okupaciju ne traži u NATO, u Briselu, u Prištini i zapadnim silama koje nam zemlju otimaju, već u Beogradu, onda od ZSO neće biti ništa a preostali Srbi na KiM će biti prisiljeni na iseljavanje.
Ali, ako u podršci realnoj i održivoj politici svoje države prema KiM budemo složni, veće su šanse da Zapad prisili Prištinu da sprovede Briselski sporazum i da formira ZSO.
Ako se ta zajednica formira Srbi na KiM će biti bezbedniji, njihov svakodnevni život kvalitetniji a prisustvo Srbije u svojoj okupiranoj pokrajini jače i presudnije. A to nam je, verujem, svima cilj.