Istraživanje CZDS o uključenosti građana EU i ZAPADNOG BALKANA u političke stranke: SNS ima NAJVEĆI BROJ članova! (VIDEO)
SNS ima najbrojnije članstvo na nivou 29 država
Tokom istraživanja targetirane su po najmanje dve političke partije u 25 država članica EU koje imaju više od 1.000.000 stanovnika (sa izuzetkom Malte, Kipra i Luksemburga). Takođe, obrađena je situacija i u tri države regiona Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija) u najvećim partijama, a uz komparaciju sa najdominantnijom političkom partijom u Srbiji – Srpskom naprednom strankom.
Izuzeci u EU su napravljeni kada je reč o državama koje prednjače u pogledu stanovnika ili imaju više od dve političke partije podjednake snage. Tako smo u istraživanje uključili više od dve partije u ukupno 13 država članica EU, a u 12 država članica smo uključili po dve najdominantnije ili prvu najdominantniju i najveću opozicionu partiju.
VUČIĆ OTKRIO KADA ĆE BITI IZBORI: Mislio sam da budu 22. marta, međutim odustali smo od tog datuma
SRPSKE SLUŽBE UPOZORAVAJU! NATO sa saveznicima u regionu sprema HIBRIDNI RAT! Preko Crne Gore udaraju na Srbiju!
NATO PANIČI ZBOG KINEZA U SRBIJI: Opasniji su od Rusa! ONI SU PRETNJA ZA ALIJANSU!
Srpska napredna stranka nije samo politička organizacija sa najvećim brojem članova u Srbiji, već je to i u konkurenciji političkih partija iz Evropske Unije i država regiona. SNS ima najviše članova i kada se pogleda proporcija, ali i apsolutni brojevi.
Naime sa 9.13% građana Srbije koji su članovi ove stranke, SNS ubedljivo prednjači na Starom kontinentu. Sličan postotak možemo pronaći još samo u Austriji, gde tamošnja Narodna partija može da se podiči činjenicom kako je 7% građana alpske države učlanjeno u redove najsnažnije političke partije u toj zemlji.
Koliko je SNS dominantan na ovom polju dovoljno govori činjenica da ova stranka ima veći broj članova nego sve parlamentarne stranke zajedno u 21 od 28 država članica EU.
Ukoliko pogledamo apsolutne brojke, doći ćemo do zaključka da kada je reč o ukupnom broju članova političkih stranaka, čak ni one koje dominiraju u daleko mnogoljudnijim državama EU (Nemačka, Francuska, UK, Italija, Poljska, Španija), nemaju onaj broj članova koji registruje SNS.
Ukoliko uključimo i izborne rezultate u ovu analizu, lako ćemo uvideti da se po stepenu popularnosti i političke dominacije u EU i regionu sa SNS mogu porediti još samo FIDES u Mađarskoj i Laburisti na Malti.
Tradicionalne političke partije više zavise od udela članstva u izbornom rezultatu i imaju veći broj članova srazmerno gledano, u odnosu na partije koje nameću na političkoj sceni i koje su ostvarile odličan rezultat na prethodnim izborima za EU parlament.
Evropska narodna partija i Alijansa socijal-demokrata su porodice političkih partija koje su i dalje najdominantnije, iako su po prvi put od kako se održavaju izbori za Evropski parlament ove godine zbirno ostale ispod 50% mesta. Njihov postotak kada je reč o učešću članstva u ukupnom broju glasova je podjednak.
Sa druge strane, trećeplasirana grupacija na ovim izborima Alijansa liberalnih demokrata ostvaruje daleko manji učinak kada je o broju članova partije u ukupnom broju glasova reč. Sve tri pojave se mogu uočiti kao trend i uprkos velikom broju lokalnih osobenosti, obeležavaju političke partije u ove tri grupacije.
Uzrok ovoj disproporciji liberalnih demokrata sa jedne i tradicionalnih partija sa druge strane, možemo tražiti i u činjenici što liberalne demokrate svoju kampanju uglavnom baziraju na društvenim mrežama i masovnim medijima, na širenju ideje i poruke ka tačno određenim grupama.
Tradicionalne partije i dalje kontakt zahvaljujući decenijama razvijanoj infrastrukturi, zasnivaju na neposrednom kontaktu sa potencijalnim biračima. Takođe, u pojedinim zemljama, poput Grčke, Španije ili Nemačke, članstvo u tradicionalnim partijama desnice neretko predstavlja i vrstu porodične tradicije, što dovodi i do disproporcije u broju članova i broju glasova, pogotovo kada se isti parametri primene na konkurentske partije i onda načini komparacija.
Građani su skloniji političkom delovanju u "staroj Evropi", odnosno u državama koje su postale deo prestižnog kluba još u 20. veku.
Države istoka EU uglavnom ne baštine učešće građana u životu političkih partija u onoj meri u kojoj je to slučaj sa zapadom evropskog saveza. Uzroke tome možemo tražiti u totalitarnoj prošlosti. Članstvo u političkoj partiji se i dalje posmatra prvo kao kreiranje autodistinkcije u odnosu na svoje okruženje i svrstavanje, pa tek onda kao prilika za donošenje promene u svoje okruženje ili šire gledano društvo.
Ova pojava je naročito uočljiva u Poljskoj, gde srazmerno mali broj ljudi uzima učešće u radu političkih stranaka. Decenije izostanka političkog pluraliteta, na ovom polju i dalje nisu prevaziđene. Zanimljivo, ova pojava nije uočljiva u državama bivše SFRJ, gde se građani mnogo lakše odlučuju za političko svrstavanje. Očito je delimična otvorenost prema Zapadu, ali sama koncepcija "samoupravnog socijalizma" otvarala građanima mogućnost da spoznaju domete svog političkog stava, makar i na bagatelnim pitanjima, daleko više nego što je to bio slučaj u državama Varšavskog pakta.
Detaljna tabela sa podacima iz istraživanja.
Predsednik Srbije ne priznaje takozvanu CPC: Đukanovićevi portali u Crnoj Gori izvrnuli Vučićeve reči
SRPSKI VOJNICI IDU NA BLISKI ISTOK: Naši momci čuvaće jednu od NAJOPASNIJIH GRANICA na svetu (FOTO)
Vučić o reformama: NEMA GARANCIJA DA ĆEMO UĆI U UNIJU! Mnogi ne vole da vide da Balkanci sami kroje svoju sudbinu
NAPAD NA PROSTORIJE SNS! Vandalizovane kancelarije na Savskom keju, nadležni MORAJU DA REAGUJU