KAKO JE CIA SRUŠILA MILOŠEVIĆA: Radili su tajno, a sada su otkrili kako su iz senke POVLAČILI KONCE U SRBIJI
U Srbiju se za pomoć rušenju nekadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića slilo gotovo 40 miliona dolara, svedoče danas pojedini američki zvaničnici.
I ne samo to, u celu priču bila je uključena i američka obaveštajna služba CIA koja je, zajedno sa američkom administracijom, ali i ovdašnjom opozicijom, svim snagama radila na tome da se Miloševiću stane na kraj, što se 5. oktobra 2000. godine i desilo.
Pismo američkog državnog sekretara ministru Dačiću: Saradnja SAD i Srbije za mir i prosperitet
NOVA ODLUKA VLADE SRBIJE: Povećaće se broj laboratorija u kojima će biti obezbeđeno testiranje na korona virus
Vulin: Jasenovac i "Oluja" više se neće ponoviti, sada imamo snažniju vojsku i sigurniju državu
U tekstu koji je objavio "Forin afers", a koji potpisuje Dejvid Šajmer, i koji se bavi uplitanjem američke obaveštajne agencije CIA u izbore, navode se detalji i svedočenja pojedinih zvaničnika agencije, na koji način se tada i šta radilo, a sve sa jednim ciljem - svrgavanjem Slobodana Miloševića.
U tekstu autor navodi da mu je Leon Paneta, šef Klintonovog kabineta od 1994. do 1997. goidne rekao da je Milošević bio viđen kao negativac sa lošim uticajem i neko ko će "taj deo sveta preokrenuti naglavačke" ako se ne preduzmu konkretni koraci u vezi sa njim. Izbori 2000. godine su bili prilika za to.
- Ne znam da smo javno rekli da je naš cilj promena režima - rekao je Džejms Obrajan, tada specijalni izaslanik Bila Klintona za Balkan, uz opasku da "nismo videli da je Milošević mogao da vodi normalnu zemlju."
Navodi se da od sredine 1999. godine, pa do kraja 2000. i javne i privatne američke organizacije potrošile oko 40 miliona dolara na razne programe u Srbiji, podržavajući ne samo Miloševićevu opoziciju, već i nezavisne medije, građanske organizacije i inicijative koje su pozivale na glasanje.
- Kroz ovaj otvoreni angažman, SAD su imale za cilj da izgrade izborno igrališe u kome je Milošević bio spreman da manipuliše - objasnio je Obrajan.
Takođe, navodi se da su Stejt department, USAID i nevladine organizacije koje je finansirala Amerika to radile javno, ali da je CIA to činila u tajnosti.
Jedni radili javno, a drugi tajno
Autor teksta navodi i da mu je Džon Sajfer, svojevremeno operativni oficir CIA, rekao da je između 1991. i 2014. godine znao za samo jednu "uspešnu" operaciju mešanja ove organizacije u izbore - u Srbiji 2000. godine.
''Tip je bio ratni zločinac''
U jednom intervjuu, Klinton je potvrdio da je ovlastio CIA da se umeša u izbore 2000. godine u korist Miloševićevih protivnika.
- Nisam imao problema s tim - rekao mi je za skriveno delovanje CIA, jer je Milošević "bio hladnokrvni ubica koji je prouzrokovao smrt stotine hiljada ljudi".
- Kao što su američki predsednici iz vremena hladnog rata verovali da mogu da ojačaju strane demokratije potkopavajući komunističke kandidate, Klinton je verovao da može da ojača srpsku demokratiju radeći protiv Miloševića - navodi se u tekstu.
Takođe, navodi se da je Klinton kazao za Miloševića da je "tip bio ratni zločinac", kao i da ga nije smatrao kandidatom za demokratiju, već da pokušava nje da se oslobodi.
U Srbiji se CIA fokusirala na uticaj na um, a ne na menjanje glasačkih listića.
- Nismo svesno lagali birače da bismo ih naterali da podrže ljude za koje koje smo se nadali da će pobediti - objasnio je Klinton.
Lideri Kongresa su znali za plan
Umesto toga, CIA je pružala novac i druge vrste pomoći opozicionoj kampanji. Lideri Kongresa su znali i podržali su ovaj tajni plan.
Trent Lot, lider većine u Senatu, podseća da je operaciju CIA svesrdno podržao.
- Milošević je bio potpuno van kontrole. Nećemo upasti, ali bio je nered i morali smo nešto da učinimo - rekao je Lot.
Službenici CIA, za razliku od drugih vladinih zvaničnika SAD-a, mogli su da rade u tajnosti.
- Zbog prirode i načina na koji radimo - objasnio je Daglas Vise, tadašnji operativni oficir CIA sa sedištem na Balkanu.
Kazao je i da je učešće američke obaveštajne agencije u izborima bilo "značajno", dok je Vašington koristio "sve instrumente naše nacionalne sile kako bi stvorio rezultat koji je bio ugodan za SAD".
CIA intervenisala dva puta, u Srbiji i Iraku
Za Vašington "izborna manipulacija" postala je "krajnje sredstvo", dodao je Vise, a srpski slučaj je "potpuni izuzetak", delom i zbog Miloševićevih zločina, a delom i zbog "prijemčive", kredibilne" i "atraktivne" prirode opozicije.
Za takve slučajeve, Vise je tvrdio uopšteno: "ciljevi opravdavaju sredstva... rizik je da možda u očima nekih uradite nešto što nije američki".
Autor navodi i da, kada je pitao Klintona zašto je u Srbiji sprovedena prikrivena akcija, on je jednostavno rekao: "Postoji prag smrti, a Milošević ga je prešao."
U tekstu se navodi i da se CIA dva puta u 21. veku umešala u izbore u nekim zemljama, jedna je bila Srbija 2000. godine i Irak 2005. godine.
PONOS SRBIJE! Vojno školstvo uspešno se prilagođava svim izazovima
Predsednik Vučić otkrio savršen recept za uspeh: Nema dobrog plana bez dobre sremske lubenice! (FOTO)
SUDIJA IZ HAGA OTVORIO DUŠU: Ovako su oslobođeni Hrvati za najveće etničko čišćenje u Evropi posle Hitlera
TEŠKO JE IZBRISATI USPOMENE I SEĆANJA: Kako danas žive lica izbegla u ZLOČINAČKOJ OPERACIJI "OLUJA"
STIHOVI MLADOG SRPSKOG PESNIKA BUDE GORČINU "OLUJE": Milivoj preživeo etničko čišćenje Srba pre 25 godina (VIDEO)