KINESKINJA HANA IGRA U FOLKLORU: Deci dala imena Sofija, Nikola i Luka (FOTO)
Hui Je, koja je samu sebe „prekrstila“ u Hana, je zabeležila i prvi javni nastup
U kulturno-umetničkom društvu Centra za kulturu „Masuka“ u Velikoj Plani planiraju da naprave koreografiju sa kineskim narodnim igrama i formiraju „kinesku“ folkornu sekciju, u kojoj bi zajednički igrali Srbi i Kinezi.
Da ova ideja nije neostvariva živi dokaz su Kineskinje Hui Je (Hui Ye) i Ličen Jin (Li zhen Jin) koje već vežbaju u folkornom ansamblu društva „Masuka“.
Hui Je, koja je samu sebe „prekrstila“ u Hana, je zabeležila i prvi javni nastup. Bila je glavna atrakcija tradicionalnog godišnjeg koncerta „Masuke“, na kojem je, obučena u srpsku narodnu nošnju, nastupila u igri „komišanje“. Osim zbog porekla i činjenice da je odlučila da se bavi srpskim folkorom, Hana je publiku oduševila i time što sve vreme nastupa nije prestajala da se smeje.
-Ne mogu da vam opišem koliko sam to veče bila srećna i koliko mi je lepo da vežbam i učim vaše običaje. Srbi su divan narod, a narodne igre i nošnja su vam baš lepi. Nedostaje mi moja domovina, ali srećna sam ovde – kaže Hana.
ARAPI NAŠLI NOVU NAFTU: Da li će ovo biti njihov spas u poslednji čas?
Koreograf „Masuke“ Srban Jovanović kaže da su se Hana i njena zemljakinja dobro uklopile u ansambl.
- Hana je sa nama tek tri meseca. Teško je, dva smo sveta različita, ali trudi se i vredno uči. Posle nje došla je i Ličen, koja je obećala da će da nas nauči narodnim kineskim igrama. Planiramo da uz njihovu pomoć napravimo koreografiju sa kineskim igrama i da pozovemo i ostale Kineze koji su u Velikoj Plani i Smederevskoj Palanci da nam se pridruže. Da postanemo prvo društvo u Srbiji koje ima i svojevsrnu kinesku sekciju – kaže Jovanović.
KINEZI I JENKIJI SE I DALJE NATEŽU: Amerika čas hoće, čas neće DRON
Hana navodi više razloga zbog kojih je odlučila da slobodno vreme iskoristi za vežbanje srpskog folkora. Od „ubijanje“ dosade i učenja običaja, do želje da kroz naporne treninge očuva vitku liniju.
- Mi Kinezi smo sami, nemamo mnogo prijatelja, nemamo s kim da se družimo. Kad zatvorimo radnju i završim obaveze oko dece, često mi bude baš dosadno. Želimo da se zbližimo sa Srbima, naučimo vaše običaje i kulturu, steknemo nove prijatelje. A i ne želim da budem debela, hoću da budem lepa, zato mi prija da energiju trošim na probama. Igram, družim se sa zanimljivim ljudima, sve mi je lepo – smeje se Hana.
Hana ima 31 godinu, rodila je troje dece, a izgleda kao devojka. Kaže zahvaljujući ishrani i načinu života. Ne jede hleb i meso, voli pirinač, voće i povrće. Kuva, ne peče hranu, a obožava našu pitu od kupusa.
KINESKA EKONOMIJA PRED REFORMAMA! Da li će se probuditi ekonomski div?
-Joj što volim vaša jela od kiselog kupusa, ali mi je problem što na pijaci kiseli kupus mogu da kupim samo oko Božića i Nove godine – kaže ova kineska Planjanka. Ili, kako ona više voli, planjanska Kineskinja.
Hana je rođena u provinciji Džeđang, grad Vendžoj, sedam sati vožnje autobusom od Šangaja. U Velikoj Plani, gde je došla iz Aleksandrovca, živi godinu i po dana, sa mužem i najmlađim detetom, sinom Lukom. Luka ide u vrtić „Dečije carstvo“ i već dobro govori srpski jezik. Dvoje starije dece, Sofija i Nikola, idu u školu u Kini. Drže trgovačku radnju u ulici Nikole Pašića.
HVALA TI, ARKANE: Kineski vojnici pevaju srpsku pesmu i pokazuju TRI PRSTA (VIDEO)
- Lepa su vam imena. Kineska su teška, ne mogu u Srbiji da ih izgovaraju. Lakše nam je da deci dajemo vaša imena. Zbog toga sam i ja postala Hana. Dobro se družim sa Srbima, vi ste dobar narod. Neki nisu zadovoljni što smo ovde u vašoj zemlji, misle da im smetamo, ali mnogo je više onih što nas vole i koji to svakodnevno pokazuju – kaže Hana.
Ističe da joj predstojeća međunarodna Nova godina „ne znači skoro ništa“, a za kinesku Novu godinu, 31.januara, ići će kod prijatelja u Aleksandrovac i Kruševac.
-Kao što i mnogi Srbi više vole svoju pravoslavnu Novu godinu nego ovu što je svi slave – objašnjava Hana.
ZAGAĐENOST NIKAD VEĆA! Izdato najviše moguće UPOZORENJE u Kini!
U Velikoj Plani živi pet kineskih bračnih parova i troje maloletne dece.
Piše: Dušan Marić