Vučić domaćin knezu od Monaka: Albert Drugi stiže u Srbiju, a šta nam to donosi?
U sredu će u zvaničnoj poseti Srbiji boraviti knez Albert Drugi od Monaka, a domaćin će mu biti predsednik Aleksandar Vučić.
Kabinet predsednika saopštio je da je u 11:15 predviđena ceremonija svečanog dočeka ispred Palate "Srbija", nakon čega će Vučić i knez Albert Drugi imati tet-a-tet sastanak.
PREDSEDNIK U IZDANJU KOJE DO SADA NISTE VIDELI: Vučić otkrio šta prvo uradi kada se sa sastanka vrati u kabinet (FOTO)
USPEH KAKAV JOŠ NIJE VIĐEN: Vučićevo obraćanje povodom izbora mandatara gledalo 2,2 miliona građana
GOVOR KOJIM JE MILOŠEVIĆ PRIZNAO PORAZ: Hvala i onima koji nisu glasali za mene, skinuli ste mi teret s duše (VIDEO)
Uslediće plenarni razgovori delegacija Srbije i Kneževine Monako predvođeni predsednikom Vučićem i knezom Albertom Drugim.
Knezu Albertu će biti dodeljen Orden Republike Srbije na lenti.
Poseta princa Alberta Drugog od Monaka odudara od uobičajenih poseta zvaničnika iz sveta Srbiji, ne zbog sporazuma o saradnji koji će biti potpisan, već zbog ličnosti gosta, glave kneževine, ali i sina nezaboravne Grejs Keli i princa Renijea, kojeg je javnost navikla da viđa ne samo u zvaničnim prilikama i poslovima, već i na crvenim tepisima i dvorovima evropskih dinastija.
Vladar Monaka, naime, potiče iz jedne od najpoznatijih, najstarijih i najuticajnijih kraljevskih porodica Evrope, koja već decenijama privlači pažnju celog sveta i čija se imovina procenjuje na nekoliko milijardi američkih dolara.
Porodica Grimaldi je ujedno i jedna od najpoznatijih svetskih kraljevskih familija, odmah nakon britanske i smatra se da ima mnogo veći uticaj na političkoj sceni, nego što se to na prvi pogled vidi.
Osnivač dinastije je diplomata iz Đenove Grimaldo Kanela, čiji su naslednici bili na vlasti u Monaku do sredine 18. veka, nakon čega je prezime prošireno na Matinjon Grimaldi.
Ogranak te porodice Polinjak Grimaldi sada je na vlasti i osnovao ga je Renije Treći 1949. godine, otac princa Alberta Drugog.
Kneževina je postala pojam aristokratije i glamura, pre svega zbog činjenice da je njen član 1956. godine postala jedna od najlepših glumica, dobitnica Oskara Grejs Keli, koja se tada udala za kneza Renijea Trećeg i sa njim dobila troje dece - Karolinu, Alberta Drugog i Stefani, čiji se svaki korak, takođe, pomno pratio u svetskoj javnosti.
Kneževina Monako nalazi se 15 kilometara od Nice i nedaleko od granice Francuske i Italije, a mnogi je smatraju i centrom Azurne obale.
Posle Vatikana, to je najmanja država na svetu, ali važi i za jedno od najskupljih mesta.
Dve trećine stanovništva čine milijarderi i milioneri iz celog sveta, pre svega zbog poreskih olakšica.
Sama država prostire se na 2,02 kvadratna kilometra, ima sedam kvartova i u njoj živi oko 40.000 stanovnika, od kojih je otprilike četvrtina autohtono stanovništvo, a njeni najpoznatiji stanovnici su članovi kneževske porodice.
Iako je zvanični jezik francuski, koriste se i italijanski i engleski, dok se monegaški jezik, koji je miks francuskog, italijanskog i autohtonog dijalekta uči u školama kao obavezan jezik.
Mada kneževina nije deo EU, sa njom je povezana preko Francuske, a i zvanična moneta joj je evro.
Glavna privredna grana Monaka je turizam, a najpoznatiji njen deo je Monte Karlo, gde se nalaze čuvene kockarnice.
Kneževina Monako poznata je i po trkama Formule 1 i poznatom teniskom turniru iz Masters 1000 serije.