"ODNOS SRBA I ALBANACA NA KOSOVU JE 1:15" Predsednik Vučić o teškoj situaciji na KiM pred poslanicima Skupštine Srbije
Srbija prosečno davala godišnje oko 500 miliona evra za naš narod na KiM
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Skupštini Srbije da trenutno na KiM, prema našim podacima, nema više od 95.000 Srba, niti više od 1,35 miliona Albanaca.
"NE MOŽETE DA TRPITE DA TRI SATA SLUŠATE GLUPOSTI" Vučić o nebulozama Prištine tokom dijaloga u Briselu
NIKO NE ŽELI DA NEČIJU DECU VRAĆA U MRTVAČKIM SANDUCIMA: Nije nam potreban zamrznut konflikt na KiM
VJOSA "KIDIŠE" NA TURSKU: Lažna država sada traži mnogo više od priznanja nezavisnosti
Danas je na KiM odnos Srba i Albanaca jedan prema 15, što govori o težini situacije sa kojim se suočava naš narod i država na KiM, rekao je on.
- Srbi su od dominatnog naroda na KiM, u srednjem veku, došli do 11 odsto 1991. godine - rekao je Vučić dodajući da ih je posle bilo i manje, a naročito nakon poslednjeg velikog egzodusa Srba i dolaska međuanrodnih snaga.
Vučić je predstavljajući poslanicima u parlamentu izveštaj o toku pregovora sa Prištinom i o stanju na KiM rekao da su naše računice o tome koliko trenutno ima Srba i Albanaca na KiM najtačnije i najprofesionalnije urađene, bez obzira na sve neistine i preterivanja sa naše i njihove strane u pogledu broja Srba i Albanaca.
- Mi smo posle Drugog svetskog rata u popisima imali između 21 i 26 odsto Srba na KiM, ali prosečno oko 23 odsto srpskog življa, a zajedno sa Crnogorcima i Jugoslovenima gotovo 30 dosto. Danas je na KiM odnos Srba i Albanaca jedan prema 15, što govori o težini situacije sa kojim se suočava naš narod i država na KiM - kazao je Vučić.
Ističe da je puno urađeno da se pomogne našem narodu na KiM i da smo prosečno davali godišnje oko 500 miliona evra za naš narod na KiM, a da smo 2020. i da ćemo 2021. završiti sa više od 750 i čak 800 miliona evra datih našem narodu na KiM.
Podseća da lekari, nastavnici i drugi dobijaju za 50 odsto veća primanja na KiM nego u centralnoj Srbiji, ali da se i dalje Srbi iseljavaju sa Kosova i da taj trend država nije uspela da promeni.
Kaže da je taj odliv stanovništva, ipak, manji nego 2000-tih godina, ali da i dalje Srbi sa KiM odlaze u Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Smederevo, Beograd i druge gradove centralne Srbije očekujući bolji život i sigurnost.