Lazanski: NATO je Albancima na KiM obezbedio ORUŽJE, VEŽBE, OBUKU! (VIDEO)
Vojni analitičar Miroslav Lazanski gostujući na TV Pink istakao je da pripadnici tzv. kosovskih bezbednosnih snaga odlaze u inostranstvo kako bi u misijama stekli potrebno vojno iskustvo, a sve pod okriljem NATO snaga, sa kojima zajedno i treniraju
Vojni analitičar i spoljnopolitički komentator "Politike" Miroslav Lazanski, govoreći o ostanku Kfora na teritoriji KiM, ističe da su međunarodne snage ušle na KiM pod oznakom UN, a da se to posle pretvorilo u prisustvo NATO snaga. Kada je reč o napadima na Srbe i izostanak reakcije, ističe da to nije ništa novo i da moramo biti realni.
Pročitajte i:
- Snage Kfora neće rizikovati povređivanje svojih vojnika ukoliko treba da intervenišu u korist Srba na KiM. S jedne strane imamo preteće izjave Albanaca koji kažu da, ako ne bude po njihovoj volji, izazvaće nerede, rat, a s druge strane Kfor se drži pasivno ukoliko nisu napadnuti njihovi pripadnici, i baš ih briga da intervenišu ako to znači rizik po živote njihovih pripadnika. S treće strane imamo našu poziciju koja je vrlo teško sa veoma malim manevarskim prostorom i na političkom, i na vojnom planu - kaže vojni analitičar za "Novo jutro".
Lazanski podseća da je Srbija za kompromis, ali da se postavlja pitanje šta u tom kompromisu nudi druga strana.
- Očigledno da ne nude ništa. Zapad to smatra zakovanim rešenjem. Formiranje ZSO ne treba da smatramo kompromisom, jer je ono dogovoreno Briselskim sporazumom - podvlači Lazanski.
Kako kaže, vojska Kosova već postoji, samo se ne zove tako.
- Imaju celu vojnu hijerarhiju, vojnu strukturu, nemaju teško naoružanje, ali mogu da ga dobiju. Imaju obuku od strane NATO, imaju puške koje im je NATO dao, imaju vojne vežbe, a pripadnici kosovskih bezbednosnih snaga odlaze u misije u inostranstvu, u Avganistan, Irak, o čemu se ne piše. Tamo treniraju zajedno sa NATO snagama - kaže Lazanski.
Govoreći o izjavi Envera Hodžaja da je prisustvo Unmika na KiM nepotrebno, Lazanski ironično kaže da je održiva stabilnost prisutna i da se ogleda u razbijanju glava srpskog stanovništva i napadu zdravstvenih stanica.
- Ovo je kao divlji zapad. Jedinstven je primer da se u 21. veku u Evropi napada jedna zdravstvena ustanova. Napasti zdravstvenu stanicu je kao napad na vozove na divljem zapadu - kaže Lazanski.
Govoreći o izjavi Veslija Klarka da na teritoriji Balkana postoje "sile koje kreiraju stres", Lazanski kaže da je ovo samo dokaz da je katastrofa kada generali odu u penziju i počnu da se bave politikom.
- Nije ga bilo jedno vreme, a sad ponovo "jaše". Verovatno planira neke biznise planira na KiM, pa mora da zaradi ulaznicu. Njegova opasnost i njegov značaj ogledaju se samo u sadašnjim njegovim vezama sa Pentagonom - kaže Lazanski, dodajući da se ovakve izjave uklapaju u kliše antiruske histerije na zapadu koja poprima ogromne razmere.
SKANDALOZNA PORUKA američkog ambasadora Skota: Srbi, priznajte Kosovo, pa Albanci neće da napadaju
Govoreći o ruskom sistemu S-500, ističe da je to odličan sistem i verovatno najbolji u svojoj kategoriji.
- Rusija je oduvek imala najbolje protivavionske raketne sisteme i SSSR ima najbolju tradiciju u proizvodnji PVO sistema - kaže vojni analitičar.
Kako kaže, Vladimir Putin odlično radi na "odvajanju" Turske od NATO, te počinje, smatra, erozija južnog krila NATO.
- Erdogan ima problem sa Amerikom, u odnosima sa Grčkom, sa Izraelom, Sirijom i ona je na više pravaca u vrsti konfliktne situacije. Rusi to koriste da relaksiraju odnos sa Turskom, zbog ekonomije, Bosfora i Dardanela kuda prolaze vojni brodovi. Turska Rusiji nije uvela sankcije, a tu je i ovaj tok. Sve ovo su razlozi da se približe - kaže analitičar.
OTIMAČINA SRPSKE IMOVINE NA KOSOVU: Lažna vlada u Prištini usvojila predlog statuta Trepče
Kada je reč o migrantima, Lazanski smatra da je novi migrantski talas moguć s nastavkom produbljivanja krize između Izraela i Irana.
Lazanski ističe da bi zemlje šireg Balkana trebalo da ukinu carinske barijere, kako bi trgovina počela da ujedinjuje region. Kada je u pitanju Evropa, on ističe da je logično da se ona ne može baviti Balkanom na dnevnom nivou, te da je EU zabavljena sopstvenom problematikom.
- Vidimo političku krizu u Italiji, odnose između Grčke i Turske, migrantska kriza, višegradska grupa, pitanje sankcija Ruskoj Federaciji, Amerikanci pritiskaju Evropu oko uvaza aluminijuma i čelika, bune se oko Severnog toka 2... - podseća Lazanski.