LAZAREVA KLETVA POKOSILA TOPOLU: Znate li šta zapravo znači broj 7 u Lazarevoj kletvi?
Prema predanju Topola je pre Kosova bila velika i mnogoljudna, a pružala se od Lukara do Rekovca.
Knez Lazar je 1389. prokleo jagodinsko selo, zato što je odatle na Kosovo trebalo da pođe 700 konjanika, a otišla su samo sedmorica.
Selo Topola kod Jagodine ima svega sedam domaćinstava, baš kao u kletvi kneza Lazara, koji je 1389. to selo prokleo da „nikad nema više od sedam kuća“.
VELIKO VEROVANJE NA VIDOVDAN: Pre spavanja treba da izgovorite OVE reči!
NEK BAR NAUČE ŠTA NAM OTIMAJU! U ponoć pred Vidovdan sve reke teku KRVAVE!
Prema predanju Topola je pre Kosova bila velika i mnogoljudna, a pružala se od Lukara do Rekovca. Na Kosovo je iz tog sela trebalo da pođe 700 konjanika, ali su otišla samo semorica, otuda i broj sedam u Lazarevoj kletvi.
Iako se za selo zna već vekovima, danas u njemu uglavnom žive doseljenici, dok starosedelaca nema. Broj stanovnika se smanjivao, kao što je knez u kletvi rekao.
Selo bez telefona
Sada je Topola zaseok Mesne zajednice Medojevac. Polako se gasi, nema javnog prevoza ni fiksnih telefona, putevi nisu asfaltirani.
DOK SU GA HAPSILI MILOŠEVIĆ PITAO IZDAJICE: Znate li da je danas Vidovdan, Srbi?
Lazareva kletva
„Ko je srbin i srpskoga roda, a ne došao na boj na Kosovo, ne imao od srca poroda, ni muškoga ni devojačkoga, od ruke mu ništa ne rodilo, rujno vino ni pšenica bela, rđom kapo dok mu je kolena."
-Svi su nas zaboravili, samo još koji novinar dođe. Više niko i ne zalazi u naše selo. Putevi su se smanjili za metar i po, kuće su opustele, biciklima i magarcima prelazimo po nekoliko kilometara do puta gde čekamo autobus, kažu meštani.
-Znamo za Lazarevu kletvu, svi to znaju u okolini. Kuće su oronule, stare su više od sto godina. To više niko ne može da popravi, jer su od slame, blata i drveta.
Ne napadaju nas što smo na raskrsnici puteva već ZBOG nečeg DRUGOG!
VELIKO VEROVANJE NA VIDOVDAN: Pre spavanja treba da izgovorite OVE reči!
-Gasi se Topola, stigla nas je Lazareva kletva. U selu je teško, mnogi napuštaju selo, jer nema posla. Sveli smo se na sedam živih domaćinstava, a to su: Avramovići, Đorđevići, Stojadinovići, Andrejići, , Radosavljevići, domaćinstvo komšije Miodraga i moje. Kako je Lazar rekao tako se i obistinilo. Ni ja nisam poreklom odavde, nego iz Dragoševca, odakle su došli moji dedovi, priča Milenko Andrejić, dodajući „da nema uslova da se selo oporavi i ponovo oživi“.