PUCAJU PO ŠAVOVIMA? Poznati ekonomista izneo sve CRNO NA BELO - Francuska HRLI u bankrot - Makron vodi POGREŠNU politiku
Iako je Emanuel Makron došao na vlast kao "kompetentan tehnokrata i bivši investicioni bankar koji bi sa lakoćom upravljao francuskom ekonomijom", čini se da Francuska već na pola njegovog mandata "klizi u bankrot", piše ekonomista Filip Pilkington.
Kreditni rejting Francuske je na listi "Es end pi global" prošle nedelje pao sa "AA" na "AA-", dok je deficit u BDP-u prošle godine iznosio 5,5 odsto i očekuje se da će u tekućoj i narednoj godini ostati visok na oko 4,9 odsto. To znači da Francuska ima četvrti najveći deficit od svih članica Evropske Unije i treći najveći u poređenju sa BDP-om (110 odsto BDP-a).
Ekonomista napominje da je time Pariz daleko premašio kriterijume EU za ulazak neke zemlje u ekonomsku i monetarnu uniju, koji podrazumevaju podrazumevaju ukupnu granicu duga od 60 odsto BDP-a i granicu deficita od 3 odsto.
- Makron se našao u istoj situaciji kao i mnogi drugi centristi u Evropi: oni javno govore da žele da obezbede ekonomsko dobrostanje, ali nastavljaju sa ekonomski destruktivnim politikama - piše Pilkington.
Dva glavna uzroka francuskih "nevolja" su troškovi koji dolaze od zaključavanja za vreme pandemije kovida 19 i visokih cena energenata izazvanih "sankcijama i kontrasankcijama" u vezi sa sukobom u Ukrajini, smatra francuski ekonomista.
Povrh toga, on ističe da Makronove izjave o slanju vojnika u Ukrajinu Francusku dovode "veoma blizu ratu s Rusijom", koji Pariz "očigledno ne može" da finansijski priušti.
- Ovo je problem sa toliko mnogo 'razumnih' centrista danas: Njihova politika nema apsolutno nikakvog ekonomskog smisla, ali su prinuđeni da joj se svejedno posvete jer osećaju potrebu da se identifikuju sa drugim centristima emotivnim pitanjima poput rata - ističe Pilkington.
Štaviše, Francuska je trenutno u poziciji gde bi recesija mogla lako dovesti do bankrota zemlje, napominje ekonomista.
On podseća da je 2008. godine deficit francuske vlade iznosio 3,5 odsto BDP-a, i da je porastao na 7,4 odsto kako je zemlja pala u recesiju 2009. Ukoliko bi se sličan scenario dogodio ove ili naredne godine, Pariz bi imao deficit od skoro 10 odsto BDP-a, što nije viđeno od Drugog svetskog rata.
- Nije iznenađujuće što je Makron duboko nepopularan u Francuskoj... Liberalni centristi poput Makrona moraju prihvatiti činjenicu da postoje ozbiljni kompromisi kada su u pitanju njihove želje da se uključe u globalni sukob. Evropski političar danas ne može da podrži dublju uključenost u globalne sukobe i da sledi agendu ekonomskog rasta i upravljanja. Isto tako, oni ne mogu ostati i popularni na izborima i u milosti svojih kolega ratnohuškača. Takvi političari treba da se odluče ko je zapravo njihova publika - zaključuje Pilkington.
Izvor: Srbija Danas/RT Balkan