RAMUŠU ĆU ORGANIZOVATI PROJEKCIJU U ZATVORU: Malagurski JEDNOM rečenicom odgovorio na optužbe o filmu
Film je u petak veče premijerno prikazan u Parizu mnogobrojnim predstavnicima diplomatskih, kulturnih i intelektualnih krugova
Srpski reditelj Boris Malagurski odgovorio je premijeru tzv. države Kosovo Ramušu Haradinaju na optužbe kosovske vlade da je film ovog reditelja „Kosovo - momenat u civilizaciji“ kampanja protiv članstva Kosova u Unesko.
Haradinaj pobesneo zbog srpskog filma o Kosovu: Ne zna šta će od muke zbog ISTINE
SRBIJA VODI ODLUČNU BORBU: Održana premijera filma "Kosovo-momenat u civilizaciji" u Parizu
Malagurski je ubrzo, pošto je tzv. kosovska vlada iznela niz kritika zbog prikazivanja tog dokumentarnog filma u Srpskom kulturnom centru u Parizu, na svom nalogu na Tviteru objavio da će „Ramušu organizovati projekciju filma u zatvoru“.
Ramush, we'll organize a special screening for you in prison!— Boris Malagurski (@malagurski) September 17, 2017
Film je u petak veče premijerno prikazan u Parizu mnogobrojnim predstavnicima diplomatskih, kulturnih i intelektualnih krugova.
Srpski reditelj je tom prilikom rekao da je ideja filma da se prikaže ugroženost, ali i lepota srpske baštine na KiM.
- Film je snimljen sa ciljem da se priča o manastirima predstavi kroz ličnu priču voditelja Stefana Popovića koji je australijski voditelj, ali je odrastao na Kosovu i tamo je proveo detinjstvo. Scenario je pisao Miloš Ninković, a ovaj dokumentarni film nije klasična forma dokumentaraca već je ispričan tako da bude prijemčiv svima, mladima i starima - rekao je Malagurski.
Međutim, tzv. kosovska vlada je juče reagovala saopštenjem u kojem navodi da je cilj projekcije filma „prisvajanje kulturnog i verskog nasleđa Kosova i njeno transformisanje“.
Vlada takozvanog Kosova smatra, kako se navodi u saopštenju, da je ovaj dokumentarni film „rasistički i bez presedana“, i da je deo „sporne kampanje“ protiv članstva samoproglašenog Kosova u Unesko, kao i da „predstavlja kulturno nasleđe na Kosovu kao nasleđe Srbije“.
Tzv. kosovska vlada, naime, tvrdi da su verski i kulturni objekti na Kosovu „deo nasleđa zemlje“ i da se ne mogu otuđiti, kao i da pripadaju „državi Kosovo i njenim građanima bez razlike“.