Apel građanima Srbije! Vakcinišite decu, ako to ne uradite preti nam ozbiljna epidemija
Shvatite ozbiljno upozorenje
Epidemija malih boginja, morbila, iz dana u dan širi se Srbijom, a nakon Kosova i Metohije, gde je obolelo nekoliko stotina dece, zaraza se proširila i na Bujanovac, Kraljevo. Juče je zabeležen i prvi slučaj prisustva ove zarazne bolesti kod pacijenta (2) u Beogradu.
Smrtonosne boginje stigle i do prestonice: U Beogradu zaraženo DVOGODIŠNJE DETE
Virus MORBILA NAPADA Srbiju: Na pomolu EPIDEMIJA sa nesagledivim POSLEDICAMA?!
U Bujanovcu je proglašena epidemija, pošto je obolelo dvoje studenata medicine, dok su se u Kraljevu zarazili majka i beba. Ugroženi su svi koji nisu primili MMR vakcinu, a epidemiolozi upozoravaju da je pitanje dana kada će se morbile pojaviti i u ostalim delovima Srbije.
- Kada se jave dva vezana slučaja zaraze na jednom mestu, to automatski znači proglašenje epidemije. Pojačan je nadzor i potpuna obrada svakog pojedinačnog potencijalno opasnog slučaja, a pacijent kod kog se sumnja na male boginje obavezno se javlja infektologu. Uzorci krvi i brisevi šalju se na potvrdu Institutu "Torlak" i na taj način se epidemija drži pod kontrolom - kažu stručnjaci.
U Beogradu je slučaj zaraze morbilama zabeležen kod dečaka koji je primljen pre nekoliko dana na Institut za majku i dete, a naznake za proglašavanje epidemije u glavnom gradu za sada nema.
Simptomi kod odraslih
Za morbile je karakteristična izuzetno visoka temperatura, nekada čak i do 40 stepeni. Što se tiče promena, one se najpre dešavaju na usnoj duplji, gde se na sluzokoži javljaju pege. Ospe su od svetle do tamnoružičaste boje. Posle toga javlja se osip prvo na licu, a zatim iza ušiju, po vratu i trupu. Za odrasle osobe karakterističan je i plačni izgled lica sa konjunktivitisom i zapaljenjskim promenama na disajnim putevima u vidu crvenila, koje prati kašalj. Moguće komplikacije su infekcije izazvane bakterijama koje dovode do zapaljenja uha, sinusa, pluća. Bakterijske komplikacije praćene su novim skokom telesne temperature, a dolazi i do povećanja broja leukocita
Male boginje se mogu javiti kod odraslih koji nisu vakcinisani protiv ovog virusa, a dođu u kontakt sa zaraženom osobom. I dok dečji imunitet još uvek nije toliko razvijen, pa ove bolesti kod mališana često prolaze bez ozbiljnijih simptoma, kod odraslih je najčešće toliko jak, da organizam reaguje veoma burno na bolest, što u težim slučajevima može da ugrozi i život.
Samo vi ne vakcinišite decu: Stručnjak upozorio na širenje epidemije malih boginja u CELOJ SRBIJI
Jedini način prevencije je vakcinacija, a to se može obaviti u bilo kom životnom dobu. Ali, ako već niste imunizovani, a došli ste u kontakt s obolelima, važno je s prvim simptomima odmah se javiti lekaru. Imunizacija odraslih se vrši dva puta i to u razmaku od 28 dana, s tim što je za osobe starije od 50 godina dovoljna i samo jedna vakcinacija.
Sa Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije poručuju da male boginje kog osoba koje nisu vakcinisane mogu izazvati katastrofalne posledice i da je strah svakako opravdan.
Umrla JOŠ JEDNA BEBA na Kosovu zbog malih boginja: Nadležni apeluju - VAKCINIŠITE DECU
- U ovom trenutku nema mesta panici, a ukoliko dođe do proglašenja epidemije, Klinički centar je potpuno spreman da se suoči sa tim. Za sada je najbitnije edukovati društvo kako bi se razumelo da vakcinisanje štiti, a ne ubija- rečeno je sa ove klinike.
Inače, statistika pokazuje da jedna od 1.000 obolelih osoba umre od malih boginja, svaka treća dobija upalu uva, a prisutne su i druge opasne komplikacije koje ova bolest izaziva, poput slepila, upale pluća i zapaljenja mozga, pa i smrtnog ishoda.
Podsetimo, portal SrbijaDanas.com ranije je upozoravao građane Srbije da vakcinišu decu kako ne bi došlo do nastanka raznih bolesti među kojima su i male boginje. Sada pozivamo sve roditelje da vakcinisanje decem speče nastavak širenja malih boginja, jer one mogu ugroziti i decu ali i odrasle!