"Moramo da nađemo način da vratimo radnike ovde!" Vučić otvoreno o našim ljudima koji rade u inostranstvu
Predsednik se obraća naciji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da Srbija ima ozbiljan problem nedostatka niskokvalifikovanom radnom snagom i zanatlijama, ali da prvi put put beleži povratak lekara kiz Nemačke, pa čak i medicinskih šestara, jer plate u našoj zemlji rastu i da nema nedostataka ni drugog visikostručnog kadra.
Naglasio je da nedostaju zanatlije sa srednjom stručnom spremom i niskokvalifikovani radnici koje sada već počinjemo da uvozimo.
BESPLATNI VRTIĆI I JASLICE Vučić: Država želi da pomogne roditeljima i deci
VUČIĆ SE OBRATIO GRAĐANIMA KOJI IMAJU TEŠKE BOLESTI: "Za obolele od teških bolesti stižu inovativni lekovi"
Vučić razgovarao sa predsednikom Irana: Izrazio zahvalnost na stavu o nepriznavanju Kosova
- U ovom trenutku na Moravskom koridoru više od 1.000 radnika su Indijci i Turci. U Beogradu na vodi rade ljudi iz BiH, pre svega iz BiH federacije i iz Indije i dugih zemalja - rekao je Vučić.
On je rekao da se pažljivo proučava model rešavanja ovog problema koji je primenila Hrvatska, koja proporcionalno broju stanovnika ima još veći broj stanovnika od Srbije.
- Moramo da pronađemo način da vratimo deo vozača, vodoinstelatera, eklektričara, bravara, zavarivača... Jedva da imamo dovoljno mašinoviđa. Mislim da ih je svega 11 ili 15 za vozove do 200 km na sat - rekao je predsednik Srbije.
Dodao je da postoji problem sa pilotima civilne i vojne avijacije i da su zato stalno otvoreni konkursi za te poslove i dodao kako će piloti imati sve veće plate.
Vučić je rekao da će deo nedostajuće radne snage da dolazi iz zemalja regiona, gde su plate niže nego u Srbiji a nezaposlenost veća i da će ljudima koji iz okolnih zemalja budu dolazili u Srbiju da rade, biti priznavan staž.
Dodao je i da je to samo deo rešenja, a drugi deo je u podsticanju rađanja, zbog čega je i doneta mera podrške kupovini stanova za porodice koje imaju decu.
Jer kako je rekao, nikakav napredak nam ne vredi, ako nema dece.