Na Kosovu vlada epidemija malih boginja, morbile odnele i jedan DEČJI ŽIVOT!
Počela primena mera pojačanog nadzora na teritriji cele zemlje!
U Prištini je oko 100 ljudi zaraženo virusom malih boginja, a morbile su do sada odnele i jedan dečji život. Male boginje su se pojavile i u srpskim enklavama na Kosovu, a Zavod za javno zdravlje Kosovka Mitrovica prijavio je Institutu Batutu četvoro obolelih, dok je osam osoba bilo u dodiru sa obolelima.
Zbog toga je počela primena mera pojačanog nadzora na teritriji cele zemlje, i vanredna vakcinacija nevakcinisanih, za početak u Gračanici i okolini.
Četvoro obolelih koje je prijavio Zavod za javno zdravlje u Kosovskoj Mitrovici, nalazi se na bolničkom lečenju.
Prema recima epidemiologa Goranke Lončarevic sa Instituta "Batut", reč je o osobama koje su nevakcinisane ili nepotpuno vakcinisane, koje su hopsitalizovane ali u dobrom opštem stanju.
- Trinaestog oktobra prijavljen je slučaj u Vranju, sa teritorije Opštine Bujanovac, analize su u toku, i pošto je osoba bila u kontaktu sa obolelima u Prištini, za očekivati je da to bude slučaj morbila - dodaje Lončarevićeva.
Taj student smešten je na Infektivnoj klinici u Vranju, gde veruju da će posle letnje pauze i godišnjih odmora roditelji ponovo početi da dovode decu da prime vakcine, pre svih MMR, koja štiti i od malih boginja.
Večina nema dilemu da je vakcinacija neophodna. Ipak epidemiolozi upozoravaju da nismo kolektivno zaštićeni jer je ukupni procenat vakcinisanog stanovništva, daleko od zadovoljavajućeg. Najmanje vakcinisanih je u Nišu, Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu.
Lončarević upozorava da je Srbija u riziku da se bolest rasplansa jer epidemija vlada u Rumuniji , Makedoniji, Austriji.
- U Ruminiji je bilo 43 smrtna ishoda, epidemija je u Makedoniji, Austriji i rizik od transmisije postoji, posebno u ovom jesenjem periodu - upozorava Goranka Lončarević.
Od početka godine, Inspekcija Ministarstva zdravlja podnela je 305 prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali dete.