NASTAVLJA TRADICIJU SVOJIH DEDOVA: Princ Mihailo na Oplencu ranom zorom sekirom zasekao badnjak (FOTO)
Tradiciju seče badnjaka na Oplencu dužu od jednog veka koju su započeli Karađorđevići, sada nastavlja princ Mihailo
Oplenac, brdo na čijim padinama leži varoš Topola, ime je dobilo po krivim stablima koja su na njemu rasla a koristila su se za oplen, deo seoskih zaprežnih kola. Upravo sa ovog mesta gde se nekada pisala istorija u svet se svake godine na Badnji dan pošalje jedinstvena slika.
PULMOLOG UPOZORAVA: Ne ignorišite dugotrajan kašalj, iskašljavanje i otežano disanje! Možda su znaci OZBILJNE BOLESTI!
PREDSEDNIK VUČIĆ USKORO NA SVETOJ GORI: Pred dolazak na Hilandar otkrio kako se oseća (FOTO)
"Da budemo jedinstveni kako bismo ostvarili zajednički cilj" Vučević uputio čestitku građanima koji slave Božić
- Zadužbina je jedina u Srbiji koja na ovaj način obeležava Badnje jutro, od 1991. godine organizovano se okupljamo na Oplencu i sečemo badnjak i po tome smo jedinstveni. Posle okupljanja u Petrovoj kući i zagrevanja uz šumadijski čaj, predstavnici Opštine, Zadužbine, dinastije Karađorđević i brojni građani naše Topole, odlaze u oplenačku šumu, u seču badnjaka. Pojedinačna, tzv. divlja seča nije dozvoljena jer bi se šuma uništila – kaže upravnik Zadužbine Kralja Petra I na Oplencu Dragan Reljić.
Običaj da Topolci baš na ovom mestu seku badnjak vezan je za kralja Petra koji je uvek prisustvovao ovom svečanom činu. Tradiciju seče badnjaka na Oplencu dužu od jednog veka koju su započeli Karađorđevići, sada nastavlja princ Mihailo, sin princa Tomislava. Princ Mihailo je ostao sa svojom suprugom princezom Ljubicom i kćerkom Natalijom da živi u Topoli ali ne samo da živi već i da nastavi tradiciju i običaje koje su začetnici dinastije sprovodili.
Organizovana seča badnjaka na Oplencu i okupljanje uz šumadijski čaj uvod su u nastavak običaja koji se sprovode na Oplencu. Posle seče badnjaka čelnici lokalne samouprave unose badnjak u zgradu opštine. Ove godine, po prvi put izostaće običaj dodele paketića najmlađima na Oplencu, na Badnje veče, zbog trenutne epidemiološke situacije i propisanih mera.
- Već u ranu zoru, pucanjem iz pušaka i prangija, objavljuje se odlazak u šumu po badnjak. Badnjak seku isključivo muškarci, najčešće domaćin i najstariji sin, u rano jutro, pre izlaska sunca. Badnjak se seče sa istočne strane jer treba da padne na istok. Onaj ko seče badnjak, trudi se "da se drvo ne muči" tj. da se obori iz jednog udarca ili najviše sa tri. Prvo drvce koje padne sačuva se i nosi u kuću radi mira i sreće. Potom se predaje domaćici kako bi godina bila rodna i berićetna. U seču badnjaka se ponese i malo rakije, valja se da se nazdravi i Bogu pomoli - prepričavaju stari iz topolskog kraja.