NATO PODRŽAO NASILJE NAD SRBIMA: Prištini ne treba odobrenje Kfora da šalje specijalce na sever KiM!
Izvori u sedištu NATO u Briselu saopštili su da "Briselski sporazum iz 2013. godine, na koji se poziva Srbija, ne obuhvata policijske snage Kosova"
Oni su naveli da "kosovske vlasti ne moraju od Kfora da traže odobrenje za upućivanje svojih policijskih snaga širom Kosova".
To su u Briselu preneli zvaničnici NATO, na pitanje da li su vlasti u Prištini morale prethodno da traže saglasnost Kfora za slanje specijalnih snaga kosovske policije ROSU s ciljem da zaustave voz koji išao iz centralne Srbije ka Kosovskoj Mitrovici.
To je bio odgovor i na pitanje da li je NATO pisanim aktom, kao delom Briselskog sporazuma Beograd-Priština, stavio do znanja da kosovske vlasti moraju da traže saglasnost Kfora i za upućivanje policije, a ne samo za razmeštaj Bezbednosnih snaga Kosova na severu gde živi srpsko stanovništvo.
Zvaničnici i NATO i Srbije su u više navrata stavili do znanja da su vlasti u Prištini obavezne da za nameru da upute Bezbednosne snage Kosova na sever Kosova, zatraže odobrenje komandanta Kfora koji odlučuje hoće li ili ne za to dati saglasnost.
Komanda Kfora u Prištini je prethodno saopštila da nije bila obaveštena o upućivanju ROSU na sever Kosova 14. januara i navela da "u skladu sa trenutnim ugovorima i mandatom KFOR-a (koji proizlazi iz Rezolucije UN 1244 iz 1999. godine) institucije Kosova nisu u obavezi da obaveštavaju KFOR o razmeštanju ROSU na severu Kosova".
Komanda Kfora je naglasila i da se za podrobnije objašnjenje treba obratiti sedištu NATO u Briselu.
VUČIĆ: I "vruća linija" sa Prištinom moguća - samo da bude mir
Povodom navoda u pojedinim srpskim medijima da je NATO pisanim jemstvom, priloženim Briselskom sporazumu od 2013. godine, predočio da policijske i bezbednosne oružane snage Kosova moraju dobiti odobrenje NATO i lokalne srpske zajednice da bi intervenisale na severu Kosova, zvaničnici NATO su u izjavi Beti objasnili da "sporazum iz 2013. na koji se poziva Srbija ne obuhvata policijske snage".
- Institucije Kosova nemaju obavezu da od Kfora traže odobrenje da bi raspoređivale policijske snage širom Kosova - naveli su ti izvori.
NATO je u prvom reagovanju povodom situacije sa vozom pozvao Beograd i Prištinu da se uzdrže od zaoštravanja situacije i pokrenu dijalog, "jer je to u interesu regionalne stabilnosti i bezbednosti".
Podsetimo, pre tri dana portparolka ambasade Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu Mišel Šon izjavila je da SAD poštuju pravo Kosova da brine o svojoj granici, čime je podržala delovanje institucija Kosova i slanje specijalnih snaga ROSU na prelaz Jarinje kako bi zaustavili ulazak voza koji je iz Beograda krenuo za Kosovo.