Stižu kazne za "neradnike" u Narodnoj skupštini Srbije: Ko ne dođe na sednicu sačekaće ga SMANJENA PLATA
Oni koji su izabrani i plaćeni od naroda da ih predstavljaju u parlamentu treba da prisustvuju svim sednicama, smatraju narodni tribuni.
Ko ne dolazi na sednice parlamenta, treba da bude kažnjen smanjenjem plate 50 odsto, poručuje većina poslanika iz vladajućih stranaka. Ovaj predlog podržavaju i poslanici iz redova opozicije koji od februara bojkotuju rad parlamenta.
Naime, po ugledu na crnogorske kolege, koje ovih dana diskutuju o tome da li će neradnicima biti umanjen mesečni ček za 50 odsto, i naši parlamentarci, sudeći po onome što su rekli podržali bi novčano kažnjavanje za neprisustvovanje sednicama.
Oni koji su izabrani i plaćeni od naroda da ih predstavljaju u parlamentu treba da prisustvuju svim sednicama. Trenutno na skupštinsku kasu po platu dolaze kako opozicioni poslanici koji već sedam meseci nisu dolazili na radno mesto, tako i parlamentarci koji su navikli da, umesto skupštinske sale, vreme provode u skupštinskom restoranu ili po prestoničkim kafićima.
Opozicija udarila na legendarnog pevača: Zdravko Čolić zbog susreta sa Vučićem nova meta opozicionih lidera! (FOTO)
OPOZICIJA POKUŠALA DA VRBUJE DAČIĆA DA OKRENE LEĐA VUČIĆU: Stigao ekspresan odgovor šefa diplomatije!
Šta je na meniju Brnabić i Merkel? Na ručku premijerki razne delicije, ali i "PENA OD KRBULJICE" (FOTO)
Od deset anketiranih poslanika, samo dvojica smatraju da su izostanci sa zasedanja već regulisani skupštinskim poslovnikom, te da su dodatne sankcije nepotrebne. Ako je suditi po odgovorima koje su dali, predsednica parlamenta Maja Gojković mogla bi da bude sigurna da će predlog za udar po džepu za izostanke biti usvojen velikom većinom glasova.
U nastavku slede odgovori i argumenti poslanika sa koji su se izjasnili na ovu temu:
- Zašto bismo pravili paralelu sa crnogorskim parlamentom? Postoji poslovnik u Skupštini Srbije koji reguliše rad parlamenta i to je ono čega se treba pridržavati - smatra Milovan Drecun, SNS.
- Nemam ništa protiv takve mere. Poslanike su građani izabrali da ih predstavljaju u parlamentu, te uvođenje ovakvih mera ne vidim kao nešto što ne treba usvojiti, možda i pomogne - kaže Vladimir Đukanović, SNS.
- Odavno govorim da bi to trebalo regulisati jer su nam sale prazne. Treba naći način kako nametnuti obavezu poslanicima da redovno prisustvuju, pogotovo imajući u vidu da za to i primaju platu i da su im građani ukazali poverenje za taj rad - kaže Đorđe Milićević iz SPS-a.
- Nisam razmišljao tome, mada je poslovnik živa materija koja bi povremeno trebalo da se menja i da reguliše i te stvari. Ipak, nije Skupština pijaca niti poslanik može da bude univerzalan i da se razume u sve. Smatram pak da treba svi redovno da prisustvuju sednicama jer za to primaju platu - ističe Milutin Mrkonjić iz SPS-a.
- Apsolutno se slažem da treba kažnjavati odsustvo. Kao jedan od najaktivnijih poslanika, mislim da treba da rade svoj posao, a ne da sede kod kuće i da primaju platu - naglašava Radoslav Milojičić Kena iz DS-a.
- To je zakonsko pitanje i lično mislim da treba srediti poslovnik, da donesemo kodeks o ponašanju i u okviru njega regulisati sve to. Ja sam za sankcije zbog izostanaka - rekao je Momo Čolaković iz PUPS-a.
- Da li može radnik da ne ide na posao u nekoj fabrici, a da prima platu ili da doktor ne ide u bolnicu, a da prima platu? Ako oni nemaju lekarsko uverenje da su bolesni, posle tri dana nedolaska se dobija otkaz. Nigde u svetu nije poslanik povlašćen - ispričao je Dragan Marković Palma iz Jedinstvene Srbije.
Srpski i kineski policajci na ulicama TRI SRPSKA GRADA: Šta nam donose zajedničke patrole? (FOTO)
NAKON KLJUČNOG SASTANKA OGLASILA SE ANGELA MERKEL: Evo šta je napisala o Ani Brnabić! (FOTO)
POSETA MAKRONA UČVRSTILA ODNOSE SRBIJE I FRANCUSKE: Vulin i Falkoni o značaju međusobne saradnje dve države
- To je tema za vladajuću većinu, to je njihov posao. Neću se izjašnjavati - kratko je odgovorio Srđan Nogo, samostalni poslanik.
- Od vremena kralja Nikole i spisa koji je potpisao izvesni Nikac od Rovina, Crnogorci nemaju pojma šta je demokratija i zato misle da tako treba, a mi koji imamo neku demokratiju nemamo šta da naučimo od crnogorske skupštine, koja se nijednim pozitivnim primerom ne ističe - veruje Vojislav Šešelj poslanik SRS.
- Podržao bih promenu poslovnika i svega što bude u skladu s istim. Dok se poslovnik ne promeni, što je obaveza svakog novog saziva, sve ostale mere bi bile kratkoročnog i marketinškog karaktera - misli Miljan Damjanović iz SRS-a.
Hteli sekirama protiv topova: Zašto je ova bitka SRPSKE VOJSKE posebna? (VIDEO)