NEMAJU STAV: EU i dalje ćuti o albanskim pretnjama u slučaju SRPSKOG VOZA
Brisel se još uvek nije zvanično oglasio povodom najava miniranja pruge ka Kosovskoj Mitrovici, kao i izvođenja specijalnih jedinica ROSU na sever Kosova
Ni više dana posle incidenta, u kome je zbog pretnji silom zaustavljen i vraćen voz koji je trebalo da putnike preveze iz Beograda do Kosovske Mitrovice, zvanični Brisel nije konkretizovao svoj stav po ovom pitanju.
Prvobitan odgovor iz EU na zahtev Prištine da "zaustave voz iz Beograda" bio je da "to nije njihov posao".
Posle subotnjeg incidenta sa najavama iz Prištine da će pruga biti minirana, a putnici i mašnovođa uhapšeni, a zatim i oštre reakcije srpskih vlasti, Evropska unija je, odgovarajući na zahtev Tanjuga da iznese svoj stav, pozvala i Beograd i Prištinu da pokažu "uzdržanost i razum" i da se vrate procesu dijaloga.
UZBUNA! ROSU najavila da upada 17. februara u Mitrovicu
Ni šefica EU diplomatije ne odstupa od već prepoznatljivog neutralnog i pomirljivog stava EU. Federika Mogerini i juče ponavlja da je dijalog o normalizaciji odnosa jedini pravi put za rešavanje svih otvorenih pitanja između dve strane.
TIHI GENOCID NAD SRBIMA: Evo kako su Albanci VEKOVIMA etnički čistili Kosovo (VIDEO)
Odgovarajući jedino na, kako je predočeno novinarima, uopštena pitanja o trenutnim odnosima Beograda i Prištine i uticaju poslednjeg incidenta na nastavak dijaloga koji se odvija pod njenim pokroviteljstvom, Mogerini je izrazila zabrinutost zbog visokih tenzija, ali i ocenila da obe strane pokazuju odlučnost da nastave rad na procesu normalizacije odnosa koji je, prema njenim rečima, u prošloj godini doneo istorijske rezultate.
Do ovog trenutka niko od zvaničnika EU nije konkretno odgovorio na pitanje predsednika Srbije Tomislava Nikolića da li je Brisel, kako to tvrdi premijer Kosova Ista Mustafa, podržao kosovske vlasti u "rešavanju problema oko dolaska voza iz Beograda u Kosovsku Mitrovicu".
Poznavaoci evropskih prilika i politike EU ocenjuju da do konkretnijeg zvaničnog ili javnog pozicioniranja Brisela od poziva na nastavak dijaloga, kao i u mnogim slučajevim do sad, neće doći.
HAŠKI DANI HARADINAJA: Osam miliona dolara za odbranu - iz AMERIKE
Istovremeno, Tanjug čeka i zvaničan odgovor iz sedišta Severnoatlantske alijanse na pitanje da li su specijalne jedinice kosovske policije imale dozvolu Kfora da intervenišu na severu Kosova.
Prema garancijama koje je NATO dao prilikom potpisivanja Brisleskog sporazuma u aprilu 2013. godine, intervencije kosovskih oružanih snaga na pretežno srpskom severnom delu Kosova mogu biti sprovedene samo uz odobrenje Kfora i saglasnost lokalne zajednice, ili u slučaju elementare nepogode.