PREDSEDNIK UŽIVO U EMISIJI O "NON PEJPERU" I JANEZU JANŠI: Neću lažno da optužujem, nisam video nikakvu mapu, nikakav plan!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gost je emisije "Fokus" na televiziji "B92.
Odmah je progovorio o gorućoj temi poslednih dana u regionu - takozvanom "non pejperu", odnosno mapi dokumentu o rešenjima na Balkanu koji je iskrsao i gde je predloženo da Republika Srpska postane deo Srbije.
MOZZART PROMO KVOTE: Mančester Siti 2,00, Barselona 1,75, Bajern 2,02!
"MI ĆEMO IM POMOĆI KOLIKO MOŽEMO" Oglasio se Vučić i prokomentarisao slučaj porodice Lalović
JOŠ JEDNA SNAŽNA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Spremni smo da na svaki način zaštitimo našu Srbiju! (VIDEO)
Navodno, "non pejper" je napravio Janez Janša, premijer Slovenije, iako je on sam to demantovao.
- Nisam video nikakvu mapu, nikakav plan. Nisam neko ko će lažno da optuži i nekoga poput slovenačkog premijera Janše, a da nešto nisam video. On je veoma otvoren čovek, imali smo potpuno drugačije stavove povodom svih pitanja devedesetih godina. Ali, on je čovek koji je iskusan političar i koji je imao tešku karijeru. Iz svega je izašao kao neko ko ima lično dostojanstvo i ko poštuje svoje stavove. Ali, ja bilo kakve mape i planove nisam video. Ne mogu ništa da mu kažem, ništa da mu zamerim ili ga pohvalim, jer ništa nisam video. Ne znam gde su i kako su videli to neki drugi - istakao je Vučić.
On je skrenuo pažnju na autošovinizam koji je izražen kod dela srpske elite.
- Ali, znam nešto drugo. Znam da već decenijama, kad god bi se govorilo o drugim nacionalizmima na prostoru bivše Jugoslavije, to je bilo usput. Ali svako ko bi rekao nešto o srpstvu, taj bi bio prokazan i metaforički rečeno stavljen uza zid i o njemu bi se govorilo sve najgore. I da nisu videli ništa, počeli su da napadaju Janšu i da napadaju Srbiju, zato što je ta matrica još od pedesetih i šezdesetih godina ostala potpuno ista. Nažalost, ta matrica postoji i u Srbiji, posebno u beogradskoj čaršiji - zaključio je predsednik.
Od ponedeljka se u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini spekuliše o tome da li je premijer Janez Janša zaista poslao u Brisel "non pejper" (neformalni dokument koji se uglavnom iznosi u zatvorenim pregovorima unutar institucija EU), u kome se pominje novo crtanje granica na području bivše Jugoslavije.
U uvodu ovog dokumenta spominju se "nerešena nacionalna pitanja Srba, Albanaca i Hrvata", koja su se pojavila nakon raspada Jugoslavije. Autori dokumenta ističu da čak i nakon uspostavljanja mira posle završetka ratova, obećanih evropskih perspektiva i napretka Severne Makedonije i Crne Gore u ovom pravcu u regionu, "ključna pitanja ostaju nerešena".
Kao rešenja se predlažu:
Ujedinjenje Kosova i Albanije. "Na Kosovu se 95 posto stanovništva želi ujediniti s izvornom albanskom nacijom. Slična je situacija i u Albaniji. Granica između Albanije (članice NATO-a) i Kosova praktično ne postoji. Srpski deo Kosova dobio bi poseban status - po uzoru na Južni Tirol", navodi se u dokumentu. To je autonomna pokrajina u severnoj Italiji, gde većina stanovništva govori nemački.
Ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom. "Srpsko nacionalno pitanje može se u velikoj meri rešiti pripajanjem dela Republike Srpske Srbiji. U ovom slučaju, Srbija je spremna da pristane na ujedinjenje Kosova i Albanije", navodi se u dokumentu.
- Hrvatsko nacionalno pitanje može se rešiti spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH s Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom delu BiH (po uzoru na Južni Tirol)."
- To bi Bošnjacima dalo nezavisno funkcionalnu državu i preuzeli bi punu odgovornost za nju. Na referendumu bi ljudi odlučivali da li će se pridružiti EU ili budućnosti izvan EU (sledeći primer Turske). Za sada velika većina Bošnjaka podržava u perspektivi EU, a u naglom porastu turskog uticaja i radikalnog islama, situacija bi se mogla drastično pogoršati u sledećoj deceniji.
Prema autorima "non pejpera", ova "rešenja" bi ubrzala pregovore o članstvu zemalja Zapadnog Balkana u EU i NATO-u.