Od Balkana do Kuvajta: Zašto je M-84 najbolji domaći tenk (FOTO/VIDEO)
Moćni borbeni tenk!
Na začelju impozantne vojne parade održane 9. Maja 1985. godine u Beogradu povodom obeležavanja Dana pobede pojavilo se veliko iznenađenje: Kolona moćnih tenkova se kretala tadašnjim Bulevarom Revolucije ka zgradi Skupštine i svojom pojavom je oduševljavala sve prisutne. Održana parada je bila ujedno i premijera tenka M-84, za koji kažu da je bio jedan od najambicioznijih projekata nekadašnje Jugoslavije. Tadašnje jugoslovensko rukovodstvo je od Sovjetskog saveza kupilo licencu za proizvodnju tenka T-72 koji je trebao da posluži kao osnova za razvijanje domaćeg projekta. Iako zasnovan na sovjetskom tenku T-72, konačni projekat je imao značajna tehnološke inovacije što je rezultiralo konstruisanjem jednog od najboljih tenkova tog vremena.
Komponente za tenk su se proizvodile u čitavoj Jugoslaviji: čak 24 kompanije sa 1000 firmi podružnica su učestvovale u ovom projektu. Proizvedeno je 600 tenkova od kojih je jedna trećina bila namenjena izvozu. Tenk je prošao kroz sva ratišta u sukobu u bišoj Jugoslaviji, prošao je i kroz "Pustinjsku oluju" gde se pokazao superiornim u odnosu tenkove T-62 i T-55. Pokazao se uspešnim u zahtevnim uslovima prilikom testiranja u Pakistanu i bio je spreman da u sastavu 252. motorizovane brigade Prištinskog korpusa dočeka neprijateljske NATO snage. Aktivno se koristio čitavu deceniju: od "Pustinjske oluje" do sukoba na Jugu Srbije kod mesta Oraovice 2001. godine kada je zadnji put upotrebljen u borbene svrhe.
Tenk poseduje snažan oklop na čijem razvoju je radilo više desetina stručnjaka. Pored čvrstog oklopa, tenk odlikuje i velika vatrena moć: glavno oružje tenka je njegov top od 125 mm čije je punjenje automatizovano. M-84 je izuzetno pokretljiv, a njegova niska silueta ga čini metom koju nije lako pogoditi. Preko 150 tenkova je prodato Kuvajtu neposredno pred početak Prvog zalivskog rata i aktivno je učestvovao u operaciji "Pustinjska oluja". Sigurno bi se prodalo više tenkova M-84 da nije došlo do raspada Jugoslavije i do onemogućavanja zajedničke proizvodnje tenka.
Pored Kuvajta, za kupovinu tenka M-84 bili su zainteresovani Libija i Iran, a u Pakistan su bila poslata dva tenka M-84 radi njegovog testiranja u tamošnjim zahtevnim uslovima. Pakistan bi skoro sasvim sigurno kupio tenkove M-84 da nije došlo do početka građanskog rata u Jugoslaviji. M-84 je glavni borbeni tenk Vojske Srbije. Pored Srbije, kao bivše jugoslovenske republike koriste se od strane Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske. Koristi ga i Kuvajt, a pretpostavlja se da ga je koristio i irak, jer su iračke snage tokom Prvog zalivskog rata zaplenili nekoliko komada M-84 koji su bili namenjeni Kuvajtu.
Tenk M-84 (njegove modifikovane verzije) je i dalje glavni borbeni tenk Vojske Srbije. Performanse koje ovaj tenk poseduje pruža mogućnost za njegovo dalje korišćenje, kao i za njegova usavršavanja.