OVO SU NOVI MINISTRI U VLADI REPUBLIKE SRBIJE: Pročitajte njihove biografije (FOTO)
Nova Vlada Srbije ubuduće će brojati 25 resora, a među ministrima ima i novih lica koja nisu bila u prethodnoj Vladi Srbije.
Neki od novih ministara možda i nisu poznati javnosti.
(UŽIVO) SEDNICA GLAVNOG ODBORA SNS: Vučić saopštio novi sastav Vlade Republike Srbije
SUTRA DAN ODLUKA: Sednica Glavnog odbora SNS, kao i Predsedništva vladajuće stranke
Ana Brnabić, predsednica vlade
U vladu je ušla kao ministarka državne uprave i lokalne samouprave od 11. avgusta 2016. do 29. juna 2017. godine, pod vladom predsednika Vlade Aleksandra Vučića i v.d. predsednika Vlade Ivice Dačića. Na toj funkciji, Brnabićeva je pokrenula reforme centralnih državnih službi u Srbiji.
Nakon što je 31. maja 2017. inaugurisan za predsednika Republike Srbije, Vučić je u junu 2017. predložio Brnabićevu za svoju naslednicu.
Predsednica Vlade Brnabić i njena vlada su 29. juna 2017. izglasani većinom od 157 od 250 poslanika Narodne skupštine. Izabrana kao nestranački političar, pristupila je vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci 2019. godine, a potom je izabrana za potpredsednicu 2021. godine.
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova i zamenik predsednika vlade
Dačić je obavljao funkcije predsednika Narodne skupštine Republike Srbije, premijera Srbije, ministara spoljnih poslova i prvog potpredsednik Vlade Republike Srbije zadužen za bezbednost i spoljnu politiku. On je predsednik Socijalističke partije Srbije.
Miloš Vučević, potpredsednik vlade i ministar odbrane
Vučević je poznat pravnik i političar, gradonačelnik Novog Sada i potpredsednik Srpske napredne stranke. Gradonačelnik Novog Sada je prvi put postao posle izbora za gradonačelnika Novog Sada 2012. godine, da bi bio ponovo izabran na izborima za gradonačelnika 2016. godine, što još od Jovana Dejanovića nikom nije pošlo za rukom, a istorijski treći put je postao gradonačelnik Novog Sada na izborima za gradonačelnika 2020. Na 4. skupštini Srpske napredne stranke održane 28. maja 2016. izabran za potpredsednika stranke.
Siniša Mali, potpredsednik vlade i ministar finansija
Mali je između 2014. i 2018. godine bio na funkciji gradonačelnika Beograda. Između 2013. i 2014. obavljao funkciju predsednika Privremenog organa Grada Beograda. Godine 2021. izabran je za potpredsednika SNS-a.
Pokrenuo je velike investicione projekte u gradu Beogradu, od kojih je najznačajniji „Beograd na vodi”, vredan 3,5 milijardi evra.
U toku mandata Siniše Malog pokrenut je novi investicioni ciklus pa su, između ostalog, otvoreni robna kuća IKEA i hotel "Hilton", a posle više od 10 godina Beograd je dobio i prvu fabriku - "MeiTa" u Obrenovcu. Kompletno je rekonstruisan Trg Slavija, kao i velike gradske saobraćajnice poput Bulevara oslobođenja, Ruzveltove i Ulice Mije Kovačevića . Železnička stanica "Beograd centar" (Prokop) je posle 40 godina počela sa radom, a izgrađene su i pristupne saobraćajnice toj stanici . Otvoren je Pupinov most na Dunavu, a izgrađen je i novi bulevar od Mosta na Adi do Tošinog bunara. Završena je izgradnja fabrike vode "Makiš 2". Počeli su radovi na pretvaranju centra grada u pešačku zonu, u okviru kojih je Obilićev venac u potpunosti rekonstruisan i zatvoren za saobraćaj, a rekonstruisani su i Kosančićev venac i ulica Vuka Karadžića. Restaurirano je oko 200 fasada u centru grada[20]. Izgrađene su stotine kilometara asfaltnih puteva, kao i vodovodne i kanalizacione mreže. Nakon što je 10 godina bio zatvoren za javnost, Muzej savremene umetnosti je ponovo počeo sa radom . Počela je kompletna rekonstrukcija parka Ušće, kao i izgradnja pešačke pasarele između Kalemegdana i Beton hale. Potpisani su ugovori za izgradnju Fabrike za preradu otpada u Vinči, fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom selu i za izgradnju toplodalekovoda Obrenovac - Novi Beograd. Na mestu gradonačelnika se zadržao do maja 2018. godine, kada prelazi na funkciju ministra finansija u Vladi Republike Srbije, koju trenutno obavlja.
Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine
Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je bio student-prodekan, član Saveta fakulteta i član Saveta univerziteta.
Aktivni je učesnik u poslovnom udruženju HORES (Udruženje hotelijera i restoratera – Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede), gde se od 2013. godine nalazi na poziciji predsednika skupštine HORES, a od 2009. do 2013. obavljao je funkciju predsednika UO HORES.
Porodica Momirović aktivna je u humanitarnom radu, a zajedno sa Eparhijom budimljansko-nikšićkom ustanovila je uglednu književnu nagradu "Izviiskra Njegoševa".
Od 2016. godine je na poziciji predsednika kompanije Mona Hotel Management d.o.o.
Aktivnim angažovanjem Momirovića i njegovog tima je izdejstvovano da PDV na smeštaj poraste za 10%, a ne za 20% kako je prvobitno planirano. Takođe se aktivno zalaže za umereno povećanje minimalne cene rada, što je u interesu privrednika.[traži se izvor]
Bio je kandidat za ministra privrede 2020. godine, ali je ipak odlučeno da će on postati ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije.
,
Rade Basta, ministar privrede
Rođen 1979. godine. Nema zvaničnih podataka o njegovom obrazovanju. Na izbornoj listi za parlamentrane izbore naveo je da je po zanimanju master ekonomista.
Bio je savetnik direktora „Elektrovojvodine“, u vreme dok je na čelu tog preduzeća bio Srđan Kružević, nekadašnji funkcioner Jedinstvene Srbije, a sada Srpske napredne stranke.
Odbornik u Skupštini grada Novog Sada postao je nakon izbora 2016, a odbornik u Skupštini grada Beograda posle izbora 2022. U oba slučaja podneo je ostavku neposredno po potvrđivanju mandata, zbog obavljanja drugih funkcija.
Krajem 2016. postao je predsednik pokrajinskog odbora Jedinstvene Srbije za Vojvodinu.
Jelena Tanasković, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Bila je državna sekretarka Ministarstva finansija i jedna od najbližih saradnica ministra Siniše Malog, nakon toga je biladržavni sekretar u ministarstvu za zaštitu životne sredine.
Irena Vujović, ministar za zaštitu životne sredine
Vujović je političarka, ekonomista, funkcionerka Srpske napredne stranke (SNS) i predsednica Gradske opštine Savski venac. Izabrana je za ministarku zaštite životne sredine 28.oktobra 2020.godine, u drugom kabinetu vlade Ane Brnabić.
Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
Vesić je srpski pravnik, političar, nekadašnji sportski funkcioner, narodni poslanik u trenutnom sazivu Narodne skupštine Republike Srbije i član Predsedništva Srpske napredne stranke.
Obavljao je funkcije odbornika Skupštine Gradske opštine Vračar, Skupštine grada Beograda, gradskog menadžera i zamenika gradonačelnika Beograda. Bio je i ranije biran za narodnog poslanika, a obavljao je dužnost predsednika Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije, savetnika saveznog ministra unutrašnjih poslova SR Jugoslavije i ministra odbrane Srbije i Crne Gore.
Dubravka Negre, ministar rudarstva i energetike
Negre jeste član Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke za poslove sa privredom i investiciono bankarstvo od decembra 2021. godine. Na ovu funkciju dolazi sa mesta direktorke Regionalnog predstavništva Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan a na toj funkciji je bila od avgusta 2016. godine.
Maja Popović, ministar pravde
Radnu karijeru je započela u kancelariji advokatice Vesne Kušić. Potom prelazi u Okružni sud u Beogradu gde je radila kao sudijski pripravnik i sudijski saradnik. Sa 26 godina je postala najmlađi izabrani sudija u našoj zemlji. Tada je počela da radi kao istražni sudija u Prvom opštinskom sudu u Beogradu. Kasnije je postala i sudija u Građanskom odeljenju ovog suda. Od 2000. do 2012. je imala sopstvenu advokatsku kancelariju i zastupala je različite slučajeve, od trgovinskih i vanparničnih sporova, preko visokotehnološkog kriminala do organizovanog kriminala.
Godine 2012. je postala pomoćnik za nemedicinske poslove direktora Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu. Na tom položaju je bila do 2014. kada postaje zaposlenik u Bezbednosno-informativnoj agenciji. Tamo je obavljala različite zadatke (međunarodna saradnja, ljudski resursi i stambena pitanja). Bila je i načelnik Odeljenja za sistemsko-pravne, normativne, imovinsko-pravne i stambene odnose. Potom je bila šef Kabineta direktora Aleksandra Đorđevića, a nakon toga specijalni savetnik direktora BIA Bratislava Gašića.
U oktobru 2020. godine je predložena i izabrana za ministarku pravde Republike Srbije.
Aleksandar Martinović, ministar za upravu i lokalnu samoupravu
Marinović je poslanik u Narodnoj Skupštini Republike Srbije i docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Rođen je u Slavonskom Brodu 15. juna 1976, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Novom Sadu 1999. godine.
U zvanje asistenta-pripravnika za predmet Upravno pravo izabran je 2001. godine. Novembra 2003. na Pravnom fakultetu u Novom Sadu odbranio je magistarsku tezu Pojam uprave u srpskoj pravnoj nauci. U januaru 2005. godine dobio je zvanje asistenta.
Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog
Žigmanov je filozof i književnik, član hrvatske nacionalne manjine u Srbiji. Predsednik je Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini od 2015. i član Narodne skupštine od 2016.
Bratislav Gašić, ministar unutrašnjih poslova
Jedan je od osnivača Srpske napredne stranke, a od septembra 2012. je na funkciji potpredsednika stranke. Pored toga je i predsednik Okružnog odbora SNS-a u Rasinskom okrugu. Oženjen je i ima tri sina.
Od juna 2012. do 30. aprila 2014. godine bio je gradonačelnik Kruševca.
Bio je ministar odbrane u Vladi Republike Srbije od 27. aprila 2014. do 5. februara 2016. Smenjen je pod pritiskom javnosti, zato što je 6. decembra 2015. uputio seksističku uvredu novinarki televizije B92 Zlatiji Labović.
29. maja 2017. izabran je za direktora Bezbednosno informativne-agencije.
Govori grčki i engleski jezik. Nadimak mu je Bata Santos
Tanja Miščević, ministar za evropske integracije
Tanja Miščević je srpska politikološkinja, profesorka na Fakultetu političkih nauka i zamenica generalne sekretarke Regionalnog saveta za saradnju.
Od septembra 2013. do septembra 2019. godine bila je šefica Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
Branko Ružić, ministar prosvete
Od marta 2001. do decembra 2002. obavljao je funkciju portparola SPS. U periodu od aprila 2000. do decembra 2002. bio je predsednik omladine Socijalističke partije Srbije. Od januara 2001. do decembra 2003. bio je poslanik u Narodnoj skupštini.
Od 2004. do 2006. bio je poslanik u parlamentu Državne zajednice Srbija i Crna Gora. Od marta 2004. član je Odbora za evropske integracije Skupštine Državne zajednice Srbija i Crna Gora i član Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u Strazburu od aprila 2004. godine.
Predsednik je Izvršnog odbora Glavnog odbora od 3. decembra 2006. godine na sedmom kongresu Socijalističke partije Srbije.
Obavljao je funkciju predsednika Poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije do rekonstrukcije Vlade Srbije u avgustu 2013. godine kada je izabran za ministra bez portfelja zaduženog za evropske integracije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Jelena Begović, ministar za nauku i inovacije i tehnološki razvoj
Započela je rad u struci 1998. godine kao istraživač pripravnik upravo na Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, pa napredovala kao istraživač saradnik, naučni saradnik i viši naučni saradnik, a paralelno je napredovala i u radnom odnosu kao zamenik šefa Laboratorije za molekularnu genetiku industrijskih mikroorganizama. Zatim 2011. godine postaje zamenik direktora Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, da bi 2013. preuzela vođenje ove domaće prestižne naučne ustanove. Jelena Begović doktorirala je 2008. godine na Biološkom falultetu.
Danica Grujičić, ministar zdravlja
Grujičić je srpska lekarka, specijalista neurohirurgije, političarka, direktorka je Instituta za radiologiju i onkologiju Srbije, prodekan Medicinskom fakultetu u Beogradu i predsednik humanitarne organizacije Zdrava Srbija.
U periodu 2004—2011. godine bila je član Demokratske stranke, a potom potpredsednica Socijaldemokratskog saveza čija je kandidatkinja bila na predsedničkim izborima 2012. godine. Godine 2022. je izabrana kao prva na listi Srpske napredne stranke na parlamentarnim izborima iste godine.
Nikola Selaković, ministar za rad, boračka i socijalna pitanja
Selaković je u period od 2001. do 2008. godine bio član Srpske radikalne stranke. U politički život se aktivno uključio 2008. godine, kada je prilikom osnivanja Srpske napredne stranke (SNS) postao njen član. U stranci je obavljao dužnosti člana Glavnog i Izvršnog odbora, kao predsednika je Pravnog saveta, a u septembru 2012. godine izabran je za člana Predsedništva SNS.
Narodna skupština Republike Srbije ga je 27. jula 2012. godine izabrala za ministra pravde i državne uprave u Vladi Republike Srbije. Istovremeno, postao je član Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca.
Selaković je bio ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije i član Predsedništva Srpske napredne stranke, kao i nekadašnji je ministar pravde i državne uprave i generalni sekretar predsednika Republike Srbije.
Darija Kisić, ministar za brigu o porodici i demografiju
Lekarka i specijalistkinja epidemiologije, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, profesorka na Katedri epidemiologije Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, bivša pomoćnica direktora za javno zdravlje i populacionu politiku Instituta za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut”.
Predstavljala je jednu od vodećih ličnosti u borbi protiv epidemija malih boginja 2017/18. i virusa korona 2020. godine u Srbiji.
Husein Memić, ministar za turizam i omladinu
Rođen 1983. godine. Nema dostupnih podataka o njegovom obrazovanju.
Od oktobra 2016. direktor je Kulturnog centra u Novom Pazaru.
Bio je predsednik Gradskog odbora Sandžačke demokratske partije (SDP) u Novom Pazaru, a u aprilu 2018. na sednici Izvršnog odbora SDP imenovan je za potpredsednika ove partije, čiji je osnivač Rasim Ljajić.
Zoran Gajić, ministar sporta
Predsednik Odbojkaškog saveza Srbije Zoran Gajić novi je ministar sporta, objavio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Zoran Gajić je rođen 28. decembra 1958. u Pančevu. Magistar je odbojke. Od 1988. do 1993. bio je asistent za odbojku na Fakultetu za fizičku kulturu u Novom Sadu, od 2000. do 2002. profesor odbojke na Fakultetu za trenere u Beogradu, a 2015. je bio predavač na predmetu Odbojka na Fakultetu za trenere u Novom Sadu.
Maja Gojković, ministar kulture
Po zanimaju pravnica. Gojkovićeva je bila potpredsednica Vlade i ministarka za kulturu i informisanje u Vladi Republike Srbije, bivša predsednica Narodne skupštine Republike Srbije i bivša gradonačelnica grada Novog Sada.
U politiku je ušla početkom 90-ih, prvo u Narodnu radikalnu stranku, koja se potom sjedinila sa Srpskim četničkim pokretom utopila i tako se formirala Srpska radikalna stranka, u kojoj je obavljala istaknute partijske dužnosti - od sekretarke stranke do potpredsednice.
Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu
Krkobabić je jedan od osnivača Partije ujedinjenih penzionera Srbije i njen je predsednik. Prvi je ministar Ministarstva za brigu o selu. Rođen je 1952. godine u Kačarevu. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
Radno i stručno iskustvo stekao je radeći na bankarskim i finansijskim poslovima – od bankarskog pripravnika do direktora finansijske organizacije. Od 2008. godine, kada je prvi put biran za odbornika u Skupštini Grada Beograda, do 2012. godine, obavljao je funkciju zamenika gradonačelnika Beograda.
Dva ministrstva još nemaju potvrđene ministre na svojim funkcijama.