Odgovor Ministarstva zdravlja: Da li Srbiji preti nestašica lekova?!
Famaceutska komora Srbije se obratila Ministarstu povodom ovog problema
Pacijentima u Srbiji preti nestašica lekova! Ali sada vrlo realno i ozbiljno jer će sve privatne apoteke morati da raspisuju javne nabavke za lekove koji se izdaju na lekarski recept, odnosno one sa takozvane pozitivne liste Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), koji je dosad sprovodio centralizovanu javnu nabavka medikamenata za sve apoteke u Srbiji.
Pročitajte i:
- Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv side: Da li znate koliko ljudi u Srbiji živi sa HIV-om?
- Epidemija malih boginja u punom jeku: Broj obolelih se drastično povećava - Registrovano 315 slučajeva
- Zatvorenici na BRUTALAN način kažnjavaju cinkaroše: Više ne sevaju noževi, nova taktika je mnogo JEZIVIJA
To će, prema mišljenju čelnika Farmaceutske komore Srbije, koja se tim povodom obratila i Ministartvu zdravlja kako bi se sprečile posledice, stvoriti problem u snabdevanju lekovima, jer javne nabavke mogu da traju dugo, da se pojavi mnogo ponuđača sa različitim cenama, ali i da se dese veštačke nestašice lekova. Još ako se uzme u obzir da je veliki broj građana Srbije "osuđen" da lekove "podiže" u jedinoj privatnoj apoteci u svom selu ili mestu, onda cela priča ima dodatnu problematičnu dimenziju!
Ministartvo zdravlja: Nestašice neće biti!
U Ministartsvu zdravlja kažu za list da su već reagovali na dopis Farmaceutske komore Srbije, kao i da neće dozvoliti da se desi i najmanja nestašica lekova u Srbiji.
- Za nekoliko dana organizovaćemo sastanak sa Farmaceutskom komorom Srbije, RFZO i ostalim relevantnim činiocima kako bismo se dogovorili i pronašli najbolji model nabavke lekova za privatne apoteke, a koje izdaju lekove na recpet sa pozitivne liste lekova RFZO - kažu nadležni.
Naime, RFZO je 10. novembra uputilo dopis svim filijalama Faramceutske komore Srbije, do koga je list došao, a u njemu nedvosmileno stoji da su privatne apoteke koje izdaju više od 50 odsto lekova na recept sa pozitivne liste, a koje imaju potpisan ugovor s RFZO, obavezne da ubuduće same organizuju javne nabavke za lekove sa takozvane pozitivne liste.
Tužna realnost: Socijalni rad ove godine roditeljima oduzeo oko 800 mališana zbog NASILJA NAD DECOM
U Farmaceutskoj komori upozoravaju da su u pitanju sve privatne apoteke u Srbiji, kao i da će uvođenje takve prakse, koja ne postoji u zemljama regiona i EU, imati nesagledive posledice po zdravstveni sistem Srbije.
- Iz dopisa proizilazi da će privatne apoteke morati samostalno da raspisuju javne nabavke za 2018. godinu, dok će RFZO raspisivati centralizovanu javnu nabavku lekova na recept samo za potrebe državnih apoteka. Sve bi to moglo da izazove potencijalni porast cena lekova, njihove veštačke nestašice, nezadovoljstvo pacijenata i zdravstvenih radnika. Uz to, trepeo bi čitav zdravstveni sistem imajući u vidu pojavu velikog broja naručilaca, što bi za posledicu imalo različite cena lekova, koje bi se dobile sprovođenjem velikog broja javnih nabavki. Zbog toga smo se obratili i Ministarstvu zdravlja kako bi se sprečile posledice takve prakse - kaže Svetlana Stojkov, direktorka Farmaceutske komore Srbije, i dodaje da bi sve to moglo da dovede do dodatnog urušavanja farmaceutske zdravstvene zaštite i ostvarivanja zagarantovanih prava obaveznog zdravstvenog osiguranja.