ONO ŠTO SE POTPIŠE U BRISELU VAŽI, A U VAŠINGTONU NE?! Šokantna izjava Lajčaka o dijalogu Beograda i Prištine
Dvostruki aršini specijalnog predstavnika EU.
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, kaže da je optimista kada je reč o saradnji sa novom administracijom u Vašingtonu po pitanju dijaloga Beograda i Prištine, ali i celog Zapadnog Balkana.
Član predsedništva SNS Vladimir Orlić: Đilas uzima novac od građana Srbije i lažima demantuje činjenice o svom bratu
"Nedopustivo je, za svaku osudu i prezir" Najstrože osuđeni napadi na predsednika Vučića i njegovog sina
Predsedniku Vučiću i njegovom sinu upućene pretnje preko Instagrama: Autor komentara snimljen kako drži oružje
- Otpitimističan sam povodom nove admistracije u SAD, jer se vraćaju ljudi sa kojima je EU već radila i koji poznaju Zapadni Balkan. Njima ne moramo da objašanjavamo stvari o regionu i njegovoj evropskoj budućnosti. Oni su se već dokazali kao pouzdani partneri i za Zapadni Balkan i za EU - kazao je Lajčak.
On je tokom video razgovora o "Potencijalima saradnje EU i SAD na Zapadnom Balkanu" sa nemačkom ambasadorkom u Vašingtonu, Emili Heber, ocenio da "tandem EU - SAD" nije dobro funkcionisao "posebno u posednjih godinu dana" kada je reč, između ostalog, i o dijalogu Beograda i Prištine.
- Bilo je jasno da postoje dva pristupa, a to nije bilo ono što je EU odlučila niti je to želela - rekao je Lajčak.
On je dodao da je takva situacija dovela do "konfuzije" u Beogradu i Prištini koji su, prema njegovim rečima, bili "zbunjeni i nisu želeli da biraju između EU i SAD".
- Nedostatak bliske sradnje EU i SAD je gubitak za obe stane u procesu dijaloga - ocenio je Lajčak.
Upitan da oceni dogovoreno između Beograda i Prištine u Vašingtonu, uz posredovanje predsednika Donalda Trampa, Lajčak je rekao da u pitanju "nije sporazum", jer ne ispunjava kriterijume za to, već da je u pitanju "politička deklaracija koja nije pravno obavezujuća".
- Ono što je potpisano nema impelmentacioni mehanizam i zavisi od dobre volje starana. Mi ne radimo tako u Briselu. Radimo na jasnom sporazumu ko šta radi i kada - naglasio je Lajčak.
Dodao je i da su SAD do sada bile "dovoljno mudre" da se ne takmiče sa EU u liderstvu u procesima na Zapadnom Balkanu, već da joj daju podršku na putu evropskih integracija regiona.
- U pitanju je kombinacija meke moći EU kroz evropsku perspektivu i direktan pristup SAD - kazao je Lajčak.
On je zaključio da je sve što je pozitivno postignuto na Zapadnom Balkanu u posednjih 20 godina bio rezulat bliske saradnje EU i SAD i da će se takva uspešna politika nastaviti sa amninistracijom na čelu sa Džozefom Bajdenom.