OVO SU PORUKE ZEMALJA KOJE SU GLASALE PROTIV REZOLUCIJE! Otvorena Pandorina kutija i PIROVA POBEDA inicijatora
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je juče Rezoluciju o Srebrenica sa 84 glasa za, 19 protiv i 68 uzdržanih glasova — tačnije ovaj akt UN je izglasalo samo 43,5 odsto članica.
Za Rezoluciju je bilo više uzdržanih i država koje su glasale protiv i ukupno, nego što ih je bilo za, iako je Nemačka, prema ranijim procenama, računala da će 95 odsto država glasati za.
Protiv rezolucije glasale su Rusija, Mađarska, Kina, Belorusija, Komoros, Antigva, Sirija, Kuba, Kongo, Severna Koreja, Dominika, Eritreja, Esvatini, Grenada, Mali, Nauru, Nikaragva, Sao Tome i Principe i Srbija.
Među uzdržanim zemljama bile su, između ostalih Grčka, Slovačka, Kipar, Brazil, Alžir, Angola, Kazahstan, Bahami, Bahrein, Butan, Bocvana, Kamerun, Kipar, Etiopija, Gruzija, Haiti, Honduras, Jamajka, Liban, Mozambik, Nepal, Maldivi, Meksiko, UAE, Vijetnam, Azerbejdžan, Venecuela, Peru, Paragvaj, Tajland i mnoge druge.
Države koje su glasala "za" su, između ostalih, Albanija, Crna Gora, BiH, Severna Makedonija, Slovenija, Turska, Australija, Austrija, Belgija, Bugarska, Kanada, Hrvatska, Češka, Danska, Francuska, Nemačka, Italija, Indonezija, Japan, Čad, Čile, Ekvador, Egipat, Finska, Gvajana, Island, Irska, Kuvajt, Letonija, Litvanija, Malezija, Malta, Novi Zeland, Norveška, Poljska, Portugal, San Marino, Senegal, Južna Afrika, Tunis, Urugvaj, Zambija.
Šta su rekli predstavnici zemalja koje su glasale protiv?
Rusija: Ovo je "Pirova pobeda"
Stalni predstavnik Rusije u Generalnoj skupštini UN (GSUN) Vasilij Nebenzja izjavio je juče da usvajanje Rezolucije o Srebrenici predstavlja "Pirovu pobedu" za kosponzore Rezolucije.
- Šta je njome dobijeno? To je samo Pirova pobeda. Ako je njen cilj bio da se napravi podela u GSUN, onda su u tome veličanstveno uspeli - rekao je Nebenzja i naveo da su sponzori rezolucije zloupotrebili ovlašćenja GSUN, pošto je, kako je rekao, usvojena jedna politička deklaracija.
Nebenzja je razgovarao i sa predsednik Srbije Aleksandrom Vučićem pre glasanja, prilikom čega je rekao da se glasanjem za prihvatanje Rezolucije otvara "Pandorina kutija", kao i da ova inicijativa nije usmerena na nacionalno pomirenje, već da može da podstakne tenzije na Balkanu i da dovede do posledica koje možda nisu ni predviđene aktom.
Mađarska: Rezolucija ne doprinosi promociji mira na Balkanu
Predstavnica Mađarke u UN izjavila je da je ta zemlja glasala protiv usvajanja Rezolucije, prilikom čega se zahvalila predsedniku Vučiću što "Mađarska može uvek da računa na njega".
Mađarska je jedina zemlja regiona koja je glasala protiv usvajanja Rezolucije o Srebrenici.
- Mi želimo da se izgradi mir u regionu Zapadnog Balkana i mi ćemo budno pratiti da se izbegne eskalacija bilo kakvih tenzija - navela je ona.
Kina: Nećemo glasati za usvajanja Rezolucije
Kao što je i potvrđeno na glasanju, Republika Kina je glasala protiv usvajanja Rezolucije, što je objasnio i njen predstavnik u UN.
- BIH je važna zemlja na Balkanu i u zajedničkom interesu je da BiH shvati važnost harmoničnog suživota i da održi mir. Ratovi 90-ih su tamna strana istorije i doveli su do smrti civila. Kina je za to da se spreči ponovno dešavanje tragedija da jedinstvo i solidarnost idu ka pomirenju - rekao je on.
Sirija: Rezolucija pokazuje dvostruke aršine
Predstavnik Sirije u Ujedinjenim nacijama izjavio je da rezolucija o Srebrenici pokazuje dvostruke aršine i manipulaciju pitanjem ljudskih prava.
Kako je dalje naveo, Sirija "snažno osuđuje i odbacuje glasanje".
- To je pitanje koje mora da se izbegne u UN - rekao je predstavnik Sirije.
Izvor: Srbija Danas/Blic/Autor: Marija Sušić/Preneo: M.B.