PODRŠKA NERAZVIJENIM OPŠTINAMA: Počeo dijalog sa lokalnim samoupravama
Ideja današnjeg dijaloga je da se detaljnije predstave ciljevi agende 2030, konkretno cilj 11 koji je izuzetno važan za lokalne samouprave i njihov razvoj, a posebno za devastirane opštine.
U Palati Srbija danas je održan dijalog povodom predstavljanja projekta podrške devastiranim opštinama "Održivi razvoj - izazovi i mogućnosti na lokalnom nivou" koji je organizovan u saradnji sa kabinetom premijerke Ane Brnabić, a pod pokroviteljstvom Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).
REŠITE SE PROLEĆNOG UMORA: Ovi vitamini i minerali su vam potrebni za blistavu kožu, kosu i nokte!
"ASTRAZENEKA ŽRTVA RATA ZBOG NISKE CENE" Vučić objasnio zašto su toliko negativne reakcije na vakcinu
STIGAO EKSPRESAN ODGOVOR IZ RUSKOG KABINETA: Poziv iz Srbije Putinu da dođe postoji, a ovo je njihov odgovor!
Na sastanku su govorili ministar bez portfelja zadužen za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština Novica Tončev, kao i specijalna savetnica predsednice Vlade za sprovođenje Agende 2030 prof. Slavica Đukić Dejanović.
Ministar Tončev je naglasio da se njegov kabinet bavi stvaranjem prilika za rast i razvoj opština koje po stepenu razvijenosti spadaju u četvrtu kategoriju.
- Želimo da zajedničkim snagama sa ostalim društveno-političkim akterima utičemo na brži razvoj naše zemlje. Prioritet svih nas jeste bolji i kvalitetniji život svih građana i motivisanje mladih da nastave da žive i rade u mestu svog rođenja. U saradnji sa kabinetom premijerke Ane Brnabić i specijalnom savetnicom za održivi razvoj profesorkom Slavicom Đukić Dejanović i Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ) zajedno sprovodimo projekat podrške najnerazvijenim opštinama - rekao je ministar.
- Naš zadatak je da kroz ovaj projekat edukujemo opštine kako da usklade svoje planove sa ciljevima Agende 2030 i podstaknemo održivi ekonomski razvoj - rekao je Tončev i izrazio sigurnost da će se zajedničkim snagama napraviti veliki pomaci u ovoj oblasti.
Naglasio je da su tu predstavnici pet najnerazvijenijih opština u Srbiji i da upravo to znači njihovu spremnost za konkretno delovanje.
Slavica Đukić Dejanović se posebno osvrnula da predstavi istraživanje koje je sprovela Vlada Republike Srbije na temu "Percepcija i svest građana o ciljevima održivog razvoja" i tom prilikom iznela sledeće podatke:
- 78 posto sugrađana je reklo da ne znaju šta je to. Od onih koji su rekli da znaju 13 posto prepoznaje samo pojedine elemente, a devet posto naših sugrađana zaista razume pojam održivosti.
Ona je nabrojala zadatke i istakla da će se redom svaki objasniti zasebno u svakoj lokalnoj samoupravi.
- Zadaci koji Agenda postavlja pred lokalne zajednice su sadržani u sledećim ciljevima: da se osigura adekvatan, bezbedan smeštaj i osnovne usluge odnosno da se pre svega unaprede neuslovna naselja u svakoj od jedinica lokalne samouprave. Bezbedan, pristupačan, održiv transport za sve ljude na teritoriji opština, posebno javni transport - da bude povećana bezbednost na putevima i da posebnu pažnju usmerimo na najsenzitivnije grupe: kako u transportu sa decom, ženama, trudnicama, osobama sa invaliditetom, starijim ljudima. Sledeći zadatak je urbanizacija, kao i zaštita kulturne i prirodne baštine. Smanjiti posledice elementarnih nepogoda. Treba omogućiti univerzalni pristup zelenim, javnim površinama, posebno vodeći računa na najsenzitivnije kategorije naših stanovnika.
Na ovom dijalogu prisustvovali su i posebna savetnica za održivi razvoj Nada Lazić, predstavnica Kabineta ministra bez portfelja Gordana Bjelobrk, kao i predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, GIZ-a, Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), ambasada Nemačke i Švajcarske u Srbiji, kao i predstavnici opština Surdulica, Vladičin Han, Žitorađa, Golubac i Mali Zvornik.