PONOVO NAREDBE I PRITISCI: Evo šta sad Hag traži od Srbije
2015. godine su srpski pravosudni organi konstatovali da nema uslova za izručenje radikala
Mehanizam u Hagu pozvao je danas Srbiju da se u roku od 30 dana izjasni da li želi da od njega preuzme slučaj protiv dvoje srpskih radikala Vjerice Radete i Petra Jojića, koje je Haško tužilaštvo optužilo za zastrašivanje svedoka u postupku koji je vođen protiv lidera SRS Vojislava Šešelja.
Pročitajte i:
U naredbi koju je izdala sudija Mehanizma Ajdin Sefa Akaji, a koja je dostavljena medijima, precizira se da će Srbiji biti prosleđena optužnica protiv Jojića i Radete, kao i naredba da se izjasni u pomenutom roku - da li je nadležna, da li želi i da li je spremna da prihvati njihov slučaj i da im sudi.
Srbija je 2015. godine odbila je da uhapsi i izruči Jojića i Radetu Haškom tribunalu pošto su srpski pravosudni organi konstatovali da nema uslova za njihovo izručenje, jer ni statut Saveta bezbenosti Ujedinjenih nacija o radu Tribunala, kao ni srpski Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom ne predviđaju krivično delo za koje se terete.
Jojic and Radeta contempt case: #MICT Judge Akay orders Registrar to serve the Order on Serbia; invites Serbia to provide written submissions on its jurisdiction, willingness and preparedness to accept this case for trial. https://t.co/txj5dd7ZH3 pic.twitter.com/RZgiOiiR6U— UN MICT (@un_mict) February 15, 2018
Za Jojićem i Radetom, po naredbi Trinunala, posle toga su raspisane crvene Interpolove poternice sa nalogom za hapšenje.
Nakon što je slučaj iz Haškog tribunala po njegovom zatvaranju 31. novembra 2017. prešao u Mehanizam, sudije tog suda su zaključile da je u interesu pravde i ekspeditivnosti da se ovaj slučaj prebaci državi na čijoj je teritoriji izvršeno krivično delo - a to je Srbija.
Radeta i Jojić su optuženi za krivično delo "nepoštovanja suda".