Poslanik Boris Bursać: Predlog budžeta za 2022. godinu IZUZETNO DOBRO OSMIŠLJEN bez obzira na krizu
Narodni poslanik dr Boris Bursać izjavio je da je Predlog budžeta za 2022. godinu izuzetno dobro osmišljen
Narodni poslanik dr Boris Bursać izjavio je za portal Srbija Danas da je i pored krize koju je prouzrokovala pandemija korona virusa svuda u svetu pa i u Srbiji, Predlog budžeta za 2022. godinu izuzetno dobro osmišljen.
VUČIĆ SE OPROSTIO OD MERIME NJEGOMIR: Poslao venac belog cveća (FOTO)
VUČIĆ SE SUTRA OBRAĆA JAVNOSTI: Predsednik Srbije će govoriti o važnim ekonomskim i političkim pitanjima
GAĐAJU SE PIKSLAMA KAD SU SAMI A DANAS SE "UJEDINJUJU": Čečen otkrio šta se dešava iza kulisa "složne" opozicije (VIDEO)
Danas smo u plenumu Narodne skupštine Republike Srbije raspravljali o Predlogu Zakona o budžetu Republike Srbije za 2022. godinu i ono što u startu moram istaći jeste da je ovaj predlog budžeta vrlo obećavajaući i optimističan. Dakle predlog budžeta za 2022. godinu u osnovi je razvojan i temelji se na dva osnovna stuba - prvi su kapitalne investicije, a drugi je rast životnog standarda građana. Kada govorimo o prvom stubu, odnosno o kapitalnim investicijama, budžetom je za ovu svrhu na nivou opšte države predviđeno čak 486 milijardi dinara, što iznosi 7,3 odsto BDP-a Republike Srbije. Dakle nastavlja se javnim ulaganjima pre svega auto puteve, železničku infrastrukturu, škole, bolnice, fabrike za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizaciju kao i mnoge druge projekte poput onih koji se tiču zdravije životne sredine.
Kada govorimo o drugom stubu odnosno o poboljšanju životnog standarda građana, budžetom je predviđen pre svega rast plata i penzija. Prosečno povećanje plata je 7,3%, odnosno 7,27% na nivou opšte države. Da građani jasno razumeju - imamo dva nivoa povećanja. Od 1. januara 8% povećanja će imati zaposleni u zdravstvenim ustanovama, kao i svi zdravstveni radnici u drugim oblastima, na primer Zavodu za sport, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zdravstveni radnici u socijalnim ustanovama, kao i svi zaposleni u socijalnim ustanovama i pored njih svi zaposleni u Vojsci. Svi ostali u javnom sektoru imaće od 1. januara povećanje plata za 7 %.
Takođe ovaj budžet predviđa povećanje minimalne zarade od 9,4%, koja će u sledećoj godini u proseku iznositi 35.012 dinara, dakle skoro 300 evra. Ono što moramo istaći jeste da je upravo država preuzela najveći deo efekta povećanja minimalne zarade na sebe naravno da bi rasteretila privredu. Da budemo precizniji država je povećala iznos neoporezivog dela zarade sa 18.300 na 19.300 dinara i smanjila doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca za 0,5%. Tako da od ukupnog efekta povećanja plata od oko 21 milijarde, država je na sebe preuzela teret od 17,2 milijarde dinara.
Takođe jako bitna informacija koju građani Srbije trebaju da znaju jeste da je ovaj Predlog budžeta urađen u skladu sa makroekonomskim okvirom koji je definisan fiskalnom strategijom za 2022. godinu sa projekcijama za 2023. i 2024. godinu, i da je u narednoj godini predviđen rast BDP od 4,5% . Što se tiče javnog duga za narednu godinu on je u skladu sa ugovorom iz Mastrihta (ispod 60%) i na nivou centralne države projektovan je na 55 %.
Ono što je jako bitno napomenuti i što ne smemo zaboraviti jeste da je i ovaj predlog budžeta u skladu sa unapred utvrđenim ciljevima naše Vlade a to su:
- Borba protiv korona virusa i jačanje zdravstva
- Borba za interese našeg naroda na Kosovu i Metohiji
- Borba protiv organizovanog krminala i korupcije
- Očuvanje nezavisnosti i samostalnog odlučivanja Srbije
- Vladavina prava i ubrzanje reformi na našem evropskom putu
- Ekonomski progres Srbije
Svaki dinar koji naša država uštedi ili se direktno ulaže u investicije ili u bolji standard građana. Dokaz ovoj mojoj konstataciji jeste upravo činjenica koju sam već pomenuo da je upravo ovim predlogom budžeta predviđeno, odnosno, izdvojeno neverovatnih 486 milijardi dinara za razne kapitalne projekte poput: Fruškogorskog koridora, brze sobraćajnice od Rume do Loznice, auto-puta od Beograda do Sarajeva, odnosno za deonicu puta Sremska Rača – Kuzmin, tu su sredstva i za nastavak radova na izgradnji auto-puta Valjevo – Lajkovac, sredstva za završetak radova od Preljine do Požege, čak 40 milijardi dinara izdvojeno je za Moravski koridor gde se radovi intenziviraju i gde će u jednoj smeni raditi i do 3000 radnika. Takođe odvojena su sredstva za prve dve deonice puta od Niša do Merdara, odvojena su sredstva sredstva za Dunavsku magistralu (put od Požarevca do Golupca), sredstva za početak radova za auto- put Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, za brzu saobraćajnicu od Bačkog Brega do Kikinde, odnosno prvu deonicu puta od Bačkog Brega do Sombora.
Takođe sredstva su izdvojena za završetak obilaznice oko Beograda i očekujemo u toku naredne godine početak radova na sektoru C obilaznice - od Bubanj potoka do Pančeva. Nikako ne smemo zaboraviti ulaganja u železničku infrastrukturu koja su ogromna i možemo reći nikad veća u Srbiji, naime obezbeđena su sredstva za završetak radova na brzoj pruzi od Beograda do Novog Sada, za nastavak pruge od Novog Sada do Subotice, pa i za završetak pruge od Subotice do Segedina.
Pored svega navedenog ne smemo zaboraviti sredstva koja su ovim budžetom opredeljena za rešavanje najveće “noćne more” Beograđana – gužve u saobraćju, odnosno za početak izgradnje Metroa u Beogradu, kao i sredstva koja su opredeljena za izgradnju nacionalnog stadiona.
Istim ovim predlogom budžeta, predviđeno povećanje penzija po švajcarskoj formuli od 5,5 %, a kada se na to doda i 20.000 dinara novčane podrške najstarijima u februaru sledeće godine, dolazi se do 11,2 % povećanja penzija u 2022. godini u odnosu na ovu godinu.
Na ovaj način se povećava tražnja za robom i uslugama, i podržava nivo privredne aktivnosti samim tim ostvaruje I projektovana stopa rasta od 4,5 % u 2022. godini. Takođe moram naglasiti da ovaj predlog budžeta ne bi bio moguć bez predhodno donetih konstruktivnih mera, tu pre svega misilim na fiskalnu konsolidaciju, na predhodne uzastopne suficite u budžetu koje smo imali do 2021. godine ali i na paket ekonomskih mera za ublažavanje posledica virusa kovid-19, tokom 2020. i 2021. godine, čime su faktički stvoreni uslovi za brži oporavak privrede i ostvarenje rasta u 2022. godini. Kada govorimo o direktnim stranim investicijama - zaključno sa oktobrom mesecom ove godine primili smo, dobili i privukli više od 3 milijarde 141 miliona evra stranih direktnih investicija, ubedljivo najviše u regionu, i verujem da će to biti više od 60 posto ukupnih stranih investicija za Zapadni Balkan i da ćemo zadržati poziciju lidera u regionu po stranim investicijima.
Takođe jako bitna činjenica jeste da je ovaj predlog budžeta svojevrsan dokaz da ne odustajemo od obećanja koje smo dali građanima Srbije. Dakle svim snagama se radi na ispunjenju plana "Srbija 2025". Nastavljaju se ulaganja u infrastrukturne projekte, privlače se nove strane investicije, povećavaju se plate i penzije, radi se na izgradnji brojnih saobraćajnica, rekonstruiše se železnička infrastruktura, ulaže se u obrazovanje, ulagaže se u nove sportske centre, grade se i opremaju mnogi zdravstveni objekti, radi se na jačanju i stabilnosti dinara, na jačanju i opremanju vojske Srbije kao garantu mira i stabilnosti u regionu.
Dakle ovim predlogom budžeta država je mislila na sve aspekte svog bivstvovanja i daje sve od sebe da vodeća sila u regionu, ali i da pretekne neke države članice EU.