Potpuno rasulo na samoproglašenom Kosovu: Traje bitka Tačija i Haradinaja oko međe i rešenja kosovskog pitanja
Nesuglasice
Kako treba da izgleda sadržina sporazuma koji bi trebalo da proistekne iz dijaloga sa Beogradom o normalizaciji odnosa, dva glavna politička lidera u Prištini, Hašim Tači i Ramuš Haradinaj, vide sasvim suprotno. Dok Tači smatra da je kompromis preduslov za sporazum, za šta je potrebno izvršiti korekciju granice, Haradinaj se oštro protivi "dodirivanju" međe.
Pročitajte i:
- Uprkos svim naporima EU i SAD, Srbija neće priznati Kosovo. Ima onih koji kažu da Srbija treba da prizna Kosovo i ja se sa tim slažem, ali tako nešto Srbija ne čini - rekao je u utorak Hašim Tači, predsednik privremenih institucija u Prištini.
On je pojasnio da neće biti korekcije granica duž etničkih linija, niti egzodusa stanovništva i da nema domino efekta u pogledu stabilnosti ovog dela Evrope.
Predsednik tzv. vlade u Prištini Haradinaj, na drugoj strani, zastupa stanovište da je teritorija Kosova 1999. nesporno utvrđena i da sada mora da se razgovara samo "o uzajamnom priznavanju i o mirovnom sporazumu, kao i da samoproglašeno Kosovo nije spremno da Srbima da određena prava kojima će se "defunkcionalizovati državnost Kosova". On tvrdi i da je razgovarao sa zvaničnicima Stejt departmenta koji "ne ukazuju na rešenje koje podrazumeva teritoriju ili granicu".
Podržavamo zalaganje predsednika da se postigne kompromisno rešenje u vezi sa KiM i očuvaju mir i stabilnost, kao osnovni preduslov ekonomskog napretka, kao i najavljene investicije u pravcu osnaživanja građana Srbije na KiM - stoji u saopštenju koje su potpisali predsednici odborničkih grupa u Skupštini Vojvodine "Aleksandar Vučić - Srbija pobeđuje", "SPS-JS" i "SVM - Ištvan Pastor", Milenko Jovanov, Pavle Budakov i Lenka Erdelj.Z. G.
O tome da li je Evropska komisija spremna da podrži razmenu teritorija, komesar za proširenje Johanes Han u utorak je naveo da je prerano da se priča o tome i da se on zalaže za prepuštanje pregovaranja dvema stranama koje su svesne "ograničenja koje ta ideja donosi".
Haradinaj se, inače, u ponedeljak sastao sa predstavnicima Srpske liste, a na svom fejsbuk-nalogu napisao je da se sastanak "fokusirao na položaj srpske zajednice".
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić u utorak je naveo da se Nemačka i Velika Britanija protive priči o mogućoj promeni granica dok ostale zemlje podržavaju postizanje kompromisa i ne mešaju se u to kako će ga Beograd i Priština postići.