POZDRAV IZ PEĆKE PATRIJARŠIJE
Poseta Pećkoj patrijaršiji
- Jutros sam prisustvovao svetoj jutarnjoj liturgiji u Pećkoj patrijaršiji, sedištu srpskih patrijarha. Čuvaru naše prošlosti i naše budućnosti. Koje čuva svešteni tron u koji se vekovima unazad ritualno uvode srpski patrijarsi.
Jednom od svetih mesta, u kojem su najdublji i najčvršći koreni srpske duhovnosti i vere pravoslavne. Stameni kao Prokletije.
Zahvalan bogu što sam dočekao tu milost i tu čast da prvi dan nove godine dočekam na ovom svetom mestu.
U ime opštine Velika Plana, zajedno sa Dejanom Pisarevićem, odbornikom u Skupštini opštine, sestrinstvu manastira sam uručio skromnu humanitarnu pomoć, dar planjanskih privrednika Radovana Dimića i Zorana Tirnanića.
Pre nekoliko dana vlastodršci u Prištini su dolazak na ovo sveto mesto zabranili patrijarhu srpskom Porfiriju. I tako nesrećnici ponizili sami sebe. Jer neki među njima, kao i stotine hiljada današnjih Albanaca, potomci su Srba, potomci onih koji su u Pećku patrijaršiju i Visoke Dečane gledali kao u nacionalne svetionike. Koje su i nakon prihvatanja islama, sa kolena na koleno, čuvali i od Turaka i od Albanaca. Neretko ih tajno pohodili i u njima se bogu molili. Kao što i danas čine brojni njihovi potomci, ne odričući se ni albanske sadašnjosti, ni srpske prošlosti.
Ovaj bespotrebni i nerazumni čin uvredio je i znamenitog srpskog junaka Đorđa Kastratovića Skenderbega, sina albanskih planina, kojeg su i Albanci sebi prigrlili i proglasili za najvećeg albanskog junaka.
Po tradiciji, ispred manastira, na ulazu u veličanstvenu Rugovsku klisuru, razvili smo srpsku trobojku. Onu koju sam, najčešće u društvu sa mojim prijateljima Dejanom Pisarevićem i Dejanom Pavkovićem, u poslednjih nekoliko godina više puta razvijao na Kajmakčalanu, Kumanovu, Zejtinliku i Gazimestanu, ali i na Šar planini, Olimpu, Bitolju, Pelisteru, Mačkovom kamenu, Zebrnjaku, Karpatima, Rtnju, Goliji, Čvrsnici, Velikom Vitorogu, Raduši, Velikoj Šuljagi, Maloj Plazenici, Malovanu, Cincaru, Velikom Vranu, Midžoru, Kadinjači, na Principovom mostu u Sarajevu i drugim balkanskim planinama i znamenitim mestima iz srpske istorije.
To je prva srpska zastava koja je posle 21 godinu razvijena iznad Prizrena i koja se pretprošle godine na godišnjicu Oluje vijorila na najvišem vrhu Dinare.
Ta zastava je više puta pohodila svetinje na Kosovu i Metohiji, ali i Krupu kod Banjaluke, Srpsko vojničko groblje na Romaniji, Jasenovac, Sabornu crkvu u Sarajevu, crkvu svetog Spasa, pravoslavne crkve u Kupresu, Duvnu, Glamoču, Bugojnu i brojne druge srpske svetinje.
Manastirski kompleks crvene fasade u okolini Peći danas čine četiri crkve građene čitav vek od sredine 13. do sredine 14. veka: crkva Svetih Apostola - glavna i najstarija, crkva Majke Božije, crkva Svetog Dimitrija i Bogorodičina crkva sa crkvicom Svetog Nikole.
Pećka patrijaršija je 2006. upisana na listu svetske kulturne baštine i pod zaštitom je Uneska, agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu.
U Pećku patrijaršiju smo stigli iz Velike Hoče i carskog Prizrena, u kojem smo pohodili Bogorodicu Ljevišku, Hram svetog Đorđa i bratskom mržnjom spaljeni i razoreni manastir Svetih Arhangela, a iz nje odlazimo u susret veličanstvenim Visokim Dečanima -