Poznati milijarder ulaže u Srbiju: Rusi ulaze u RTB "Bor"
Poznati milijarder ulaže u Srbiju
Igor Altuškin, vlasnik "Ruske bakarne kompanije" i 66. najbogatiji čovek na svetu, zainteresovan je da ponovo bude strateški partner Srbije u rudarsko topioničarskom basenu "Bor".
Pročitajte i:
"Ruska bakarna kompanija" jedan je od najvećih proizvođača bakra u Rusiji, a imetak Igora Altuškina procenjuje se na čak dve milijarde dolara.
Altuškinova firma godinama sarađuje sa kompanijom srpskog biznismena Milana Popovića. Prema informacijama, Altuškin je upravo preko Popovića poslao pismo o zainterseovanosti za RTB "Bor" srpskim ministarstvima rudarstva i privrede.
SVI USLOVI SU TU: Srbiju očekuje veliki bum u OVOM sektoru!
Podsetimo i da ovo nije prvi put da "Ruska bakarna kompanija" pokušavala da uđe u najveći rudarski basen u Srbiji. Prvi put učestvovala je na tenderu za kupovinu imovine RTB "Bora" još 2007. godine, a poslednji put je obelodanjeno da su Rusi zainteresovani za „Bor“ pre oko tri godine.
Milan Popović kaže da je "Ruska bakarna kompanija" najadekvatniji partner Srbije kada je reč o RTB "Boru".
- Njima je proizvodnja ruda i upravljanje rudnicima osnovni biznis. Samo ove godine uložili su oko 500 miliona dolara u otvaranje novih rudnika. Nema nikakve sumnje da je reč o respektabilnoj firmi koja bi bila idealan strateški partner RTB „Bora“ - navodi Popović.
Uspešna saradnja JP EPS i MUP Srbije u sprečavanju zloupotreba
Ministar rudarstva Aleksandar Antić rekao je ranije da je interesovanje ove ruske komapnije za saradnju sa Srbijom i RTB-om takvo kroz strateško partnerstvo sa Vladom Srbije inverstiraju u dalji razvoj rudnika, topionice i rafinerije.
- Oni zapravo pozivaju delegacije zvaničnika Vlade Srbije i tehničke stručnjake iz RTB-a da posete proizvodne i građevinske komapnije u njihovom vlasništvu, kao i da obiđu naš rudarski basen i podrobno pogledaju poslovanje kompanije. Takođe, žele i da mi bolje razumemo ko su oni i kakav potencijal imaju kao strateški partner Srbije – naveo je tada Antić.
NEVEROVATNO: Gomila energije se može dobiti iz biljaka, a SADA je pronađen način kako da se to uradi
Stručnjaci kažu da je dobro da "Bor" dobije strateškog partnera što pre jer imamo ogromne dugove. Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže da je odlično što su kompanije zainteresovane za RTB "Bor".
- Već duže vreme mnoge strane kompanije opipavaju situaciju u Srbiji gledaju kako da naprave najbolji dogovor s obzirom na to da se ovaj rudarski basen ima ogromne dugove. Odlično rešenje je da je Rusi kupi RTB, jer Srbija nema mogućnost da sama održava proizvodnju u "Boru" - ističe Savić.
Nesreća u rudniku kod Bosilegrada: Rudar ostao bez ruke
Ekonomista Ljubomir Madžar kaže da je "Bor" "velika rana" naše privrede i da ne može više da se tom preduzeću pomaže iz budžeta.
- Ne verujem da je bilo koja kompanija na svetu zainteresovana da bace pare u rupu bez dna. Sigurno je da RTB „Bor“ ima potencijal, ali mu fali svež kapital , a Rusi ga očigledno imaju – dodaje Madžar.