Rusija vas više NIKADA neće ostaviti na cedilu: Procurio Putinov plan BRAT za ODBRANU SRBIJE
Pogledajte šta plan "Brat" podrazumeva
Predsednik Rusije Vladimir Putin pre pola godine je najbližim saradnicima naložio da izrade precizan plan za interventnu vojnu pomoć savezničkim zemljama među kojima je i Srbija.
Pročitajte i:
Plan koji nosi kodno ime „Brat“ podrazumeva da bi u slučaju rata ili „neposredne terorističke opasnosti“ ruska vojna pomoć, na poziv vlasti, u savezničku zemlju stigla za manje od 24 sata.
Konkretno, to znači da bi u slučaju napada na Srbiju, Rusija našoj zemlji u najkraćem roku isporučila avione, najsavremenije raketne sisteme i drugu vojnu tehniku, a ukoliko bi bilo potrebno, stigli bi i posebno obučeni specijalci i vojni instruktori.
Brani i Republiku Srpsku
Kako prenose izvori, Putinov plan „Brat“ pored zemalja članica ODKB-a, odnosi se i na Srbiju, Makedoniju, BiH, odnosno Republiku Srpsku.
- Poenta čitavog plana jeste da zemlje koje vode prijateljsku politiku prema Rusiji mogu da računaju na vrlo konkretnu vojnu pomoć Moskve. Ako bi neko napao Srbiju, taj neko bi napao i Rusiju, i morao bi s tim najozbiljnije da računa. Poruka predsednika Putina je jasna, Rusija nikada više i nipošto neće ostaviti Srbe na cedilu. Nikada se više neće ponoviti 1999. godina, kada je Moskva sa strane gledala NATO agresiju – objašnjava sagovornik.
Kako se saznaje, iako je plan „Brat“ tajni dokument i neće zvanično biti objavljen, informacija o njemu je diplomatskim kanalima puštena i do predstavnika NATO zemalja.
- Zapadni lideri, oni koji stoji iza ekstremnih Hrvata, Albanaca i Bošnjaka na Balkanu, moraju da znaju da je Rusija potpuno odlučna da brani i odbrani Srbiju - kaže izvor.
Inače, kako se saznaje, plan „Brat“ podrazumeva prebacivanje raketnog sistema S-300 u Srbiju, eskadrila aviona Mig i Suhoj, ali i drugih sistema sposobnih da u kratkom roku odbiju svaku agresiju.
Zvanično niko iz vlasti nije hteo da komentariše saznanja. Na drugoj strani, vojni analitičar Miroslav Lazanski kaže da bi više voleo da pomenuto naoružanje i opremu dobijemo i pre eventualnog rata ili terorističke opasnosti.
- U nekim situacijama bi takva reakcija Rusije mgla da bude i zakasnela. Ukoliko zaista žele da nam pomognu, oni će to uraditi pre svih tih projektovanih scenarija. Nama bi to oružje poslužilo kao faktor odvraćanja, da niko i ne pomisli da nas napadne – kaže Lazanski.
Vladan Glišić iz Narodne mreže smatra da je Srbiji, kako bi sačuvala svoj suverenitet i poziciju aktivno neutralne države, neophodna ovakva vrsta saradnje sa Rusijom.
- Rusija je ozbiljna zemlja, a s obzirom na to da je predsednik Putin više puta ponovio da Srbija može da računa na njenu podršku i zaštitu, logično je da ima razrađene planove za različite scenarije… - kaže Glišić dodajući da je Srbija okružena zemljama članicama NATO pkata i da trpi veliki pritisak.
Ima i većih briga od nas
Na drugoj strani, stručnjak za bezbednost Orhan Dragaš, ne veruje da se Putin, pored problema koje ima sa Ukrajinom, gomilanjem NATO snaga na granicama Rusije i problema sa izgradnjom Turskog toka baš u tolikoj meri bavi Srbijom.