ŠOKANTNO OTKRIĆE: Boris Tadić pregovarao da se odustane od izručenja Ejupa Ganića
Bivši predsednik Srbije bio spreman da odustane od gonjenja ratnog člana predsedništva BiH u vreme Alije Izetbegovića
Vlast bivšeg predsednika Srbija Borisa Tadića bila je spremna da odustane od zahteva za izručenje Ejupa Ganića Srbiji u dogovoru sa vlastima u Sarajevu, piše Blic.
PORODICE SRPSKIH ŽRTAVA OGORČENE: Neće biti obeležavanja stradanja u Dobrovoljačkoj ulici
Direktor Vodovoda BIH PRONAĐEN MRTAV u svojoj garaži nakon što je podneo ostavku!
Uslov Srbije je bio da vlast u BiH prihvati da se iz naše rezolucije oko koje su se lomila koplja u Skupštini Srbije izbaci reč "genocid".
Ganić, ratni član muslimanskog predsednistva Alije Izetbegovića, otpužen da je kriv za smrt najmanje 18 vojnika JNA 3. maja 1992. u napadu u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, uhapšen je 1. marta 2010. na aerodromu u Londonu.
Iako je Srbija podigla optuznicu i podnela zahtev za izručenje stvari su u međuvremenu dobile drugačiji tok. Procena vlasti Borisa Tadića bila je da više možemo da dobijemo odustajanjem od Ganićeve ekstradicije nego njegovim izručenjem, piše Blic.
Beogradski dnevnik navodi da su, prema dokumentacij suda u Londonu, glavni pregovarači u vezi sa ekstradicijom Ganića bili Borko Stefanović, tadašnji politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Srbije i s druge strane Damir Arnaut, savetnik za pravne i ustavne poslove tadašnjeg predsednika BiH Harisa Silajdžića.
Prema svedočenju Arnauta, na sudu u Londonu, dogovor dve strane je bio da Srbija odustane od izručenja, ali da zauzvrat i druga strana napravi određene ustupke. Na zahtev Srbije, kako piše u više dokumenata u koje je Blic imao uvid, dogvor je trebalo da bude samo usmeni.
- Srbija je ponudila i obavezala se da će usmeno obavestiti vlasti Velike Britanije da se neće protiviti odluci da se ne potvrdi zahtev za izručenje Ganića, kao i da se neće protiviti da se modifikuje visina kaucije za Ganićevo puštanje na slobodu. Međutim, i pored toga Srbija nije poštovala prvu obavezu - naveo je Arnaut pred sudom u Londonu.
Kako Blic tvrdi, Srbija je praktično bila spremna da ispuni sve stavke dogovora, ali je problem nastao pošto o svemu nije na vreme obavestila tadašnjeg ambasadora Srbije u Londonu Dejana Popovića.
- Trebalo je da dopunimo zahtev za ekstradiciju, ali je dogovor bio da naša ambasada zakasni sa predajom te dopune. Zauzvrat, Silajdžić je trebalo da zažmuri na tekst rezolucije o Srebrenici. Međutim, dopuna zahteva stigla je ipak na vreme - navodi sagovornik Blica.
Po svedočenju Arnauta, deo dogovora je bio i da Haris Silajdžić prisustvuje samitu sa Borisom Tadićem što bi bio prvi put da se tako nešto dogodi.