Srbija ima jasan cilj za 2021. godinu: Poslanik Milićević otkriva šta čeka građane u novoj godini! (VIDEO)
Godina je na izmaku, a u novu 2021. godinu Srbija ulazi kao ratnik protiv nevidljivog neprijatelja, ali i sa novim sazivom Narodne skupštine i Vlade.
Mnoga lica su promenjena, mnoge dame su stigle među srpske parlamentarce, ali i među članove vlade, svršeni politikolozi zauzeli su svoja mesta u poslaničkim klupama, ali nešto je ipak ostalo isto. Duh parlamentarizma u Srbiji poprimio je novo ruho i "sveže iskustvo i pamet", ali je zadržao najbitnije, a to je demokratičnost i borba za bolju budućnost građana Srbije.
Na kraju ove 2020. godine o parlamentarizmu tokom prethodnih 365 dana najbolje će govoriti oni koji se time bave već dugi niz godina, marljivo i uspešno. Takav je i sagovornik portala SrbijaDanas Đorđe Milićević, šef poslaničke grupe SPS, koji pravo iz svoje poslaničke klupe za naš portal otkriva šta je to što je Srbija u ovoj godini izgubila i dobila i čemu se to nadamo u 2021. godini.
Šta je poruka građanima uoči samog dolaska nove godine?
- Srbija i čitav svet se suočavaju sa najvećim zdravstvenim izazovom, koji do sada nije viđen i čiji kraj se ne nazire. U ovom trenutku su Srbiji najpotrebniji solidarnost i jedinstvo, nije ovo šansa za političke monologe, politikanstvo, za političku demagogiju, politiku treba u ovom trenutku smestiti tamo gde joj je mesto, u karantin. U ovom trenutku imamo samo jedan zajednički cilj, bitku, moramo pre svega da budemo odgovorni, ozbiljni, racionalni, disciplinovani, da poštujemo preporuke struke i potpuno sam ubeđen da ćemo pobediti u ovome. Imam samo jednu poruku za građane Srbije, a to je da veruju našoj državi i da u ovoj 2021. godini želim im samo jedno – najpre dobro zdravlje.
- Ova 2020. godina je pre svega izborna godina, u pravom smislu reči, jer smo imali i parlamentarne, lokalne i pokrajinske izbore, ali nažalost i jedna nepredvidiva i teška godina, godina iskušenja i izazova. Srbija i čitav svet se suočio sa jednim izazovom koji do sada nije viđen i čiji se kraj nažalost još uvek ne nazire. Kada govorimo konkretno o parlamentarizmu, imali smo najpre jedan međustranački dijalog. Taj dijalog je pre svega okarakterisan nerazumevanjem jednog dela opozicije, koji je pokušao da napravi farsu i čitav taj proces, kao priliku da zavarava javnost iako su znali da u svemu tome imaju samo jedan cilj, a to je očajnički i gubitnički potez bojkota izbora. Nisu oni razgovarali da bi došli do nekakvih izbornih uslova, jer kakvi su to razgovori, ako vi imate 42 zahteva ili bojkot, to nije spremnost da dođete do nekog dogovora, već klasični ultimatum. Na drugoj strani, imate deo vladajuće koalicije, ali i jedan deo opozicije koji je na jedan odgovoran način shvatio ove razgovore i bio spreman da sagleda sugestije i predloge, pa i radna grupa Vlade Srbije. Sam zaključak tog međustranačkog dijaloga zajedno sa evropskim parlamentarcima bio je da je napravljen jedan kvalitativan iskorak koji vodi ka demokratskom duhu. Samo zlonamerni mogu reći da nismo postigli napredak - istakao je Milićević i dodao:
-Nakon međustranačkog dijaloga, usledili su fer i demokratski izbori. Ti izbori su bili jedan politički cunami koji su preživele samo ozbiljne i odgovorne stranke, sa političke scene su nestale stranke koje su postojale više od 20 godina. Sledeća stvar koja je obeležila ovu godinu je i politička stabilnost, što je izuzetno važno. Parlamentarni izbori su potvrdili političku stabilnost, jer je to preduslov svakog daljeg napretka Srbije. Nakon njih je oformljen novi saziv Parlamenta, čiji sastav jeste pokazatelj jedne nove energije, mladosti, mnogo je novih lica u Parlamentu. Mnogo je mladih ljudi koji imaju i spremnost i sposobnost, ali i stručnost i žele da rade, što je dobro. Imamo i daleko više i koleginica u Parlamentu, to nisu samo dame, već imaju i sposobnost i znanje i imaju iza sebe rezultate. Izuzetno sam ponosan što je sprski parlament jedan od pet parlamenata u Evropi po broju koleginica koje su u poslaničkim klupama i to je veliki iskorak u demokratskom smislu. Parlament je dobio novog predsednika i to je sada neko ko je predsednik političke stranke, stranke koja je relevantna na političkoj sceni. Neko ko ima 28 godina parlamentarnog iskustva je postao predsednik Narodne skupštine i Ivica Dačić će shodno svom političkom i diplomatskom iskustvu doprineti jačanju institucije Parlamenta. Ono što bih zaključio šta je to što se dobilo ove godine jeste jedna reformska Vlada koja može da odgovori na sve izazove i iskušenja koja očekuju Srbiju u narednoj godini. U 2020. godini smo izgubili vreme tokom međustranačkog dijaloga, jer dok smo pokazivali volju i spremnost da sagledamo sve sugestije i predloge i opozicije i nevladinog sektora, jedan deo opozicije je to radio u hotelskim lobijima, a ne u državnim institucijama - rekao je šef poslaničke grupe SPS Milićević.
Takođe, veliki poduhvat u 2021. godini biće i ispunjavanje šest ciljeva nove Vlade Srbije, ali i Parlamenta, jer kako ističe i naš sagovornik, neophodno je zajedništvo i fokus kako bi se ti zadaci i ispunili.
- Ako politiku posmatrate kroz ličnu prizmu i interese, onda ne treba da se bavite politikom. Ako ste u politici, onda ste tu zarad opšteg interesa, sagledavajući sa tog aspekta postoji nekoliko ključnih ciljeva, a to je onih šest tačaka o kojima je govorio Aleksandar Vučić, koje su osnov ekspozea Ane Brnabić, a prioritet su borba protiv koronavirusa, očuvanje nacionalnih interesa, kontinuinirana borba protiv kriminala i korupcije, čuvanje nezavisnosti i vojne neutralnosti, sprovođenje reformi u vidu evropskih integracija i vladavine prava, kao i nastavak ekonomskog napretka Srbije - rekao je Milićević.
Borba koja traje već skoro godinu dana protiv koronavirusa, svoj epilog dobiće i u 2021. godini. Srbija u novu godinu ulazi za još većom željom da što više ljudskih života bude spašeno, a sve oči građana uprte su u masovnu vakcinaciju. Svi državnici, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, trude se da se životni standarda ne osiromaši, a ove navode potvrđuje i narodni poslanik Đorđe Milićević.
- Velika snaga mera koje su preduzete u prethodnom vremenskom periodu od strane državnog rukovodstva i lekarske struke jeste dala jednu ozbiljnu sigurnost građanima Srbije. Situacija jeste teška, ali nije teška zbog Vlade ili Srbije, situacija je teška u celom svetu. Ovo je borba za budućnost Srbije, za svaki život u Srbiji, ali moram da kažem da se veoma brzo i adekvatno odreagovalo. Odreagovalo se na najbolji mogući način i daleko brže nego što su to činile neke države Evropske unije i pokazalo se da je sistem dobro funkcionisao kada je bilo najteže i to i u ekonomskom smislu i prema ekonomskim parametrima. Zamerali su nam da je Srbija primenila rigidne mere tokom pandemije, a onda su iste te evropske države primenile te iste mere, šta je to što može da bude rigidno, nasuprot spasenom ljudskom životu? Svako ko je svestan situacije u kojoj se trenutno nalazimo ne može da ospori jedan odgovoran i ozbiljan pristup predsednika Srbije, Vlade i celokupne zdravstvene struke. Paketi ekonomskih mera su usmereni ka najosetljivijim kategorijama, a najvažnije je da životni standard građana poraste, da sačuvamo nivo zaposlenosti i privreda, pre svega privatni sektor. Privatni sektor je krvotok Srbije, važan je za državu, ali i za privredu. Srbija je u prethodnom periodu izdvojila 6 milijardi evra za ekonomsku pomoć, da li je ijedna država preuzela ovoliki teret na sebe? Ubeđen sam da nije - rekao je Milićević.
Celokupan video intervju možete pogledati na linku ispod: