Srbija ima većih ekoloških problema od litijuma: Zašto opozicija o njima gromoglasno ćuti?
Do pre dve - tri godine većina građana Srbije nije ni čula za litijum. I danas bi se na prste nekoliko ruku mogli izbrojati oni koji znaju simbol tog elementa i njegovo mesto u periodnom sistemu.
Odjednom, ako je verovati opoziciji, kopanje litijuma, za koje se još uvek ne zna ni da li će ga biti, postade ne samo najveći već i jedini ekološki probem Srbije. A nije. Naša zemlja ima većih ekoloških problema.
Međutim, ni ekološki pokreti, ni ekološki aktivisti, ni opozicija ih i ne pominju. Zbog čega? Zbog toga što to nisu politički profitabilne teme. Što nisu pogodne za manipulaciju i propagandu. I najviše, ne mogu se iskoristiti za rušenje vlasti Aleksandra Vučića.
Koliko god to ružno zvučalo, naša zemlja je zatrpana smećem. Imamo hiljade većih i desetine hiljada manjih divljih deponija. Nema naselja u Srbiji, od Vračara do najudaljenijeg sela na Staroj planini, koje nema nekoliko svojih deponija smeća.
Posle velikih kiša, kao što su ove oktobarske, drveće oko naših reka izgleda kao novogodišnja jelka. Okićeno kesama, garderobom i drugim otpadom.
Procena je da se na površini zemlje u državi Srbiji nalazi više od 100 miliona kubnih metara smeća. U čijem bacanju su zajedno učestvovale generacije građana Srbije. Bez razlike da li su u pitanju komunisti ili monarhisti, vernici ili ateisti, Srbi, muslimani ili Mađari. Pravo bratstvo i jedinstvo u bacanju smeća.
Većina tog smeća je već urasla u zemlju, drugo će tek urasti ali i jedno i drugo će razlaganjem, pre ili kasnije, završiti u vodenim tokovima. Iz kojih se gradovi i sela snabdevaju vodom za piće.
Zašto opozicija, predvođena Ćutom i drugim stvarnim i lažnim ekolozima, to i ne pominje? Zašto zbog toga ne proziva Vladu Srbije i ne zahteva da se ona više posveti rešavanju tog problema, već ćuti kao zalivena?
Zašto preko svojih opozicionih medija, N1, Nova, Direktno i drugih, ne povede kampanju kojom bi se ljudima objašnjavalo koliko je bacanje smeća štetno po okolinu? I ne napada vladu zašto ne osmisli takvu medijsku akciju.
Zašto opozicija nije podržala moj predlog koji sam još pre dve godine izneo na sednici skupštinskog odbora za zaštitu životne sredine da svi zajedno, i vlast i opozicija, pokrenemo nacionalnu akciju čišćenja srpskih reka, šuma i planina od smeća? U Sloveniji se na takvu akciju u jednom danu odazvalo 400.000 ljudi.
Zato, ponavljam, što to nije politički profitabilna tema. Na kojoj se može rušiti vlast. Gde da pozivaš građane na proteste protiv bacanja smeća kad iza svakog protesta opozicije na beogradskim ulicama ostane po nekoliko kubika smeća.
Čak i da je sve ono što opozicija navodi kao opasnost od kopanja litijuma tačno, desetine miliona kubnih metara smeća koje trunu po našim planinama, po našim šumama i oko naših reka i jezera su neuporedivo veća opasnost po životnu sredinu i budućnost prirode od Palićkog jezera pa do Pčinjske reke.