SRBIJA JAČA KONTROLU MIGRANATA: Posle pretnje iz Turske združene snage vojske i policije NA GOTOVS!
Združene snage vojske i policije pojačale su kontrolu, posle upozorenja iz inostranstva o mogućem ulasku terorista, ali i zbog većeg priliva migranata sa lepim vremenom
Spremljene su i opcije u slučaju da Turska pusti jedan broj izbeglica ka Evropi, pa će naše brane biti jače na granici sa Bugarskom i Makedonijom, a pridošlice neminovno preusmerene ka Crnoj Gori, BiH i hrvatskom primorju, saznaju Novosti.
Ukoliko to ne da rezultate, ponovo će se razmotriti opcija podizanja žice. Kontrola je trenutno pojačana ne samo blizu graničnih prelaza, već i na svim čvorištima - oko važnih saobraćajnica i na magistralnim putevima.
ĐORĐEVIĆ: Srbija spremna da pomogne protiv IS koliko može
OBELEŽEN DAN VOJNE AKADEMIJE: Srbija je danas garant sigurnosti
Problem bi mogao da nastane ukoliko bugarske snage reda, da migranti ne bi ostajali "zaglavljeni" na njihovoj teritoriji, počnu bukvalno da ih prevode preko planinskih bespuća i usmeravaju ka Srbiji, što se već dešavalo.
Takođe, veliki problem je i kopnena zona bezbednosti. Albanci sa Kosova švercuju preko "zelene granice" između 50 i 150 ljudi dnevno. Mnogi od njih bivaju blagovremeno otkriveni i upozoreni da se vrate, ali oni ne odustaju, pa pokušavaju iznova i po nekoliko puta, sve dok ne prođu barijeru i krenu ka Mađarskoj ili Hrvatskoj.
Đorđević: Vraćanje vojnog roka bi skupo koštalo državu
Ista je priča i sa Mađarskom, čiju granicu takođe prelaze i po više puta ako su uhvaćeni, i to uprkos huškanju pasa, batinama, žičanoj ogradi, hapšenju, a sada i novoj vojnoj bazi kod sela Santovo. Legalno iz Srbije u Mađarsku dnevno uđe 10 ljudi.
- U našim centrima smešteno je 6.796 ljudi, od čega 1.850 u pet velikih centara, a ostali u prihvatnim centrima - kaže Ivan Mišković iz Komesarijata za izbeglice.
Pogledajte kako su jedinice Vojske Srbije za hitno reagovanje pokazale svoju SPREMNOST (FOTO/VIDEO)
On ne očekuje veći izbeglički talas iz Turske:
- Sve zemlje na ruti su znatno ojačale granice, pa bi danas teško mogao da se ponovi scenario iz 2015. Važno je i to da ne postoji jasan poziv za dolazak iz zemlje destinacije, pre svega Nemačke.