"SRBIJA MORA DA DONESE VAŽNE ODLUKE" Novi uslov stigao našoj zemlji od američkog ambasadora
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da Vašington poštuje odluku srpske vlade o vojnoj neutralnosti, ali da gledajući unapred, Srbija koja je odabrala svoj put ka evropskim integracijama danas mora da donese važne odluke.
Podsećajući da su predsednik Aleksandar Vučić i srpski lideri poručili da, Srbija nije politički neutralna i da je odabrala svoj put ka evropskim integracijama Hil je za magazin "Kord" rekao da je njegova vlada spremna da bude partner Srbiji da dostigne ovaj strateški cilj i donese važne odluke.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/05/12/prelistavanje.jpg?itok=17r07__o)
Prelistavanje dnevnih novina za 21. jul 2022. godine
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/20/collage_maker-20-jul-2022-06.05-pm.jpg?itok=bu2ackaf)
"VELIKI ISKORAK U VIŠEDECENIJSKOM PRIJATELJSTVU" Brnabić poželela dobrodošlicu El Sisiju: Ovo je istorijski dan!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/19/293950536_611421310300377_6764009935837105483_n_0.jpg?itok=CgBnBzwm)
BRISEL PONOVO ĆUTI NA SKANDAL: Zabrana hrvatskog režima Vučiću da poseti Jasenovac još jednom razotkrila stravičnu istinu
Amerika poštuje vojnu neutralnost Srbije
- Da li prati svoj put ka potpunoj evropskoj integraciji i shvata svoj potpuni ekonomski, politički i socijalni potencijal? Ili, da li nastavlja da ide putem koji je drugačiji od njenih suseda, put kojim pokušava da se napravi 'balans', ali taj put u realnosti postavlja srpske bezbednosne i ekonomske težnje uglavnom ka istoku - rekao je Hil.
- Ne želim da Srbija zaostane i uveren sam da mnogi Srbi takođe to ne žele, ni za sebe, ni za svoju decu - dodao je on.
Hil je rekao da Amerika u potpunosti poštuje vojnu neutralnost Srbije i da je zadovoljan što održava blisku vojnu saradnju sa SAD i aktivno učestvuje u Partnerstvu za mir sa NATO.
- Ova saradnja i partnerstvo daje benefite Srbiji i Americi, kao i NATO. Voleli bismo to da ojačamo - kazao je Hil.
On je rekao da je to, kako Srbija brani sebe, kako se naoružava - do Beograda.
- Ovo su najosnovnija i fundamentalna pitanja za srpsku vladu. Čini mi se da bi najefikasniji i najkonkretniji put ka sigurnosti bio da se nađu neki prijatelji i da se stavi fokus na zajedničku odbranu. Nisam ekspert u nabavci vojne opreme, ali smatram da je osnovno da se kupi vojna oprema koja je pouzdana i koja je kompatibilna sa onim zemljama sa kojima sarađujete po pitanju globalnih operacija. Srpski ključni partneri su evroatlantski partneri - dodao je Hil.
"Srbija se promenila u prethodnih 20 godina"
Ambasador Amerike je rekao da srpsko-američki odnosi postoje odavno i da su kroz istoriju bili pozitivni i produktivni i da bi voleo da pomogne Srbiji da ide ka Zapadu i potpunoj evropskoj integraciji.
- Srbija se promenila mnogo u prethodnih 20 godina. Jedna od najpozitivnijih i najobećavajućih transformacija koje sam video je pozicioniranje Srbije kao centra tehnologije i inovacija. Vlada je u glavni fokus stavila visokotehnološki razvoj i digitalizaciju i očigledno je da ti napori donose plodove. Neke od najuspešnijih američkih i međunarodnih kompanija posluju u Srbiji na polju visoke tehnologije, gejminga i farmacije - rekao je Hil.
Američki diplomata kada je reč o Otvoreniom Balkanu kaže da Vašington poštuje svaku regionalnu ekonomsku saradnju koja će pomoći Srbiji i Zapadnom Balkanu da dođu bliže cilju, a to je ulazak u EU, dokle god te incijative ostanu otvorene za sve susede.
- Jedinstveno tržište Zapadnog Balkana sa brzim i otvorenim graničnim prelazima, usklađenom trgovinom i procedurama biće mnogo privlačnije američkim investitorima nego brojna mala tržista - poručio je Hil.
O Vašingtonskom sporazumu
Na pitanje kako danas gleda na vašingtonski sporazum i da li ga i dalje smatra validnim, kaže da je on bio dobar radni okvir, ali da je sada 2022. godina i da nije siguran da li taj okvir može da izdrži test vremena.
- Najbolje bi bilo da se dijalog nastavi pod okriljem EU. Mi to podržavamo 100 odsto. Primećujem da smo videli mnogo bolju saradnju nedavno po pitanju energije i nadam se da je ovo početak nečega većeg - kazao je Hil.
Na pitanje - da li bi Dejtonski sporazum čije je potpisivanje kao član američke delegacije pripremao, mogao da se promeni bez rizika da proširi postojeću krizu u BiH, Hil je citirao ambasadora SAD u Sarajevu Majkla Marfija, koji je rekao da su BiH potrebne funkcionalne, efikasne i stabilne državne institucije u kojima svi lideri učestvuju u dobroj volji.
- Takođe, to zahteva funkcionalne, efikasne i stabilne entitete koji su fokusirani na izgradnju demokratske i prosperitetne budućnosti za svoje stanovnike. Trenutno, BiH nema ništa od toga. Imajući to u vidu, podržavam kao implementaciju Dejtonskog sporazuma, reforme na državnom nivou, i što je najvažnije, suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Nadam se da će predsednik Vučić i Srbija nastaviti da rade na ovim ciljevima - poručio je Hil.