"SRBIJA NEUMORNO RADI NA BORBI PROTIV TERORIZMA" Narodni poslanik Bursać za SD otkrio deo novog Zakona
Boris Bursać, narodni poslanik, objasnio je kako se Republika Srbija bori protiv terorizma.
Narodni poslanik Boris Bursać izjavio je za naš portal da Republika Srbija ozbiljno i neumorno radi na prevnciji i borbi protiv terorizma.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/10/kikinda_volonteri.jpg?itok=f6JsHg9R)
DRUŠTVENO ODGOVORNO POSLOVANJE: Investicije u zajednicu su zalog za bolju budućnost
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/10/jbm1bodg.jpeg?itok=GM-RANq0)
NARODNI POSLANIK DEJAN KESAR: Vučić i SNS su jedini štitili porodicu Olivera Ivanovića
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/10/nevenaduric.jpg?itok=p813yiCa)
Mlada poslanica SNS Nevena Đurić rasturila Mariniku
Bursać je naglasio da terorističke organizacije sve više ne poštuju pravila ratovanja i da, kao rezultat toga imamo nedužne žrtve.
- Terorizam kakav danas poznajemo nikako nije nova tvorevina već se on perfidno krije u društvenoj zajednici u obliku taktike, strategije, doktrine, metode i sredstva oko kojih samo treba da se postigne konsenzus da bi izašao na svetlost dana. Dok terorizam neki vide kao zločin drugi ga opisuju kao svetu dužnost, i dokle god postoje ove dve dijametralno različite strane, terorizma će zasigurno biti. Teroristi su danas obučeniji i opremljeniji samim tim i neuhvatljiviji kao nikada do sad, to je dovelo da se ovaj fenomen brzo proširi i zahvati celu planetu. Terorističke oganizacije na sve moguće načine pokušavaju da ostvare svoje političke, ideološke ili društvene ciljeve i u najvećem broju slučajeva ne poštuju opštepihvaćena pravila ratovanja, a kao rezultat toga imamo nedužne žrtve - rekao je on.
Bursać je naglasio da nijedna zemlja, bez obzira na njen stepen razvijenosti, nije zaštićena od ove pošasti.
- Terorizam nije prostorno ograničen, odnosno za terorizam se vezuje prostorna disperzija nasilja, budući da u slučaju terorističkih napada ne postoji sigurnost u smislu jasno ograničenog prostora na kome se izvode oružane akcije, odnosno u ovom slučaju ratište potencijalno može biti ceo svet, tako da ni jedna država bez obzira na stepen njene razvijenosti nije zaštićena od ove pošasti današnjice koju nazivamo terorizmom. Ja često terorizam slikovito objašnjavam kao svojevrsan šumski požar koji brzo plane, još brže se razbukti i vrlo ga je teško ugasiti. Dakle, ponavljam ni jedna država na kugli zemaljskoj nije imuna na terorizam, bez obzira na stepen njene vojne, informacione ili ekonomske razvijenosti, a tipični primeri za ovu moju konstataciju su sprovedeni teroristički napadi u SAD, Španiji, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Austriji… Dakle opravdano je terorizam okarakterisati kao globalnu bezbednosnu pretnju, koja ima potencijal da pogodi sve subjekte međunarodne zajednice. Konstantna izloženost terorističkoj opasnosti posledično izaziva osećaj nebezbednosti i to jeste cilj terorista: da akcijama nasilja prema nedužnima privuku pažnju domaće i svetske javnosti i zastraše je ili pridobiju za ostvarenje interesa i ciljeva koje proklamuju, kako bi ta ista javnost izvršila pritisak na državu koja bi trebala da udovolji zahtevima terorista. Savremeni terorizam nesumnjivo ima globalnu dimenziju, sve je učestaliji, akcije su brutalnije, veoma često sa smrtnim ishodom, izvode ih veoma opremljene i dobro povezane terorističke organizacije, žrtve su masovnije i materijalna razaranja su većih razmera, a državne granice nisu dovoljan bedem za prodor terorizma u svim njegovim pojavnim oblicima.
Narodni poslanik je objasnio i kakav pristup Republika Srbija ima u borbi protiv terorizma.
- Ono što svakako razlikuje savremene oblike terorizma od ranije poznatih oblika jeste veća dostupnost informacija, bolja uvezanost ljudi kroz komunikaciju preko raznih medija, prebrz tehnološki napredak i naravno rast industrije naoružanja. Kao neko ko se duži niz godina bavi upravo ovim fenomenom mogu slobodno reći da Republika Srbija prepoznaje terorizam i da ozbiljno radi na prevenciji i borbi protiv terorizma. Ono što je jako bitno istaći jeste da Republika Srbija prepoznaje univerzalni karakter terorizma i ekstremizma i neophodnost kontinuirane i široke saradnje država na globalnom i regionalnom planu radi uspostavljanja zajedničkog pristupa ovoj osetljivoj temi. Shodno tome, nedavno smo potpisali sporazum sa Ruskom federacijom o saradnji u borbi protiv terorizma. Ovaj sporazum Srbiji je doneo jako bitne oblike sardanje koji se ogledaju u razmeni informacija o terorističkim grupama, njihovim vođama i članovima, kao i njihovim aktivnostima.
Boris Bursać je za naš portal objasnio i šta tačno podrazumeva Zakon o nacionalnoj bazi podataka za sprečavanje i borbu protiv terorizma:
- Dakle Vlada ozbiljno radi na očuvanju bezbednosti naše države i naših građana i takav rad mora da se nastavi pogotovo ako uzmemo u obzir podatke Europola koji govore da terorizam na tlu Evrope itekako postoji. Predlogom zakona o nacionalnoj bazi podataka za sprečavanje i borbu protiv terorizma Srbija na još jedan način protivterorističku borbu podiže na viši nivo. Upravo ovim predlogom zakona uređuje se uspostavljanje i sadržina jedinstvene nacionalne baze podataka o fizičkim i pravnim licima, kao i grupama ili organizacijama sa lista označenih lica Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija, u kojima je Republika Srbija član, sa lista označenih lica koje su donete u skladu sa zakonom koji uređuje ograničavanje raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma, sa konsolidovanih lista uspostavljenih na osnovu
zakona koji uređuje međunarodne mere ograničavanja i iz postojećih baza nadležnih organa uspostavljenih u skladu sa zakonom, što uključuje lica koja su osumnjičena, optužena ili osuđena za krivično delo terorizam i sa njim povezana krivična dela. Prevencija i borba protiv terorizma predstavlja značajno pitanje ostvarivanja ciljeva bezbednosne politike u nastojanju da se zaštiti nacionalna bezbednost, stoga smatram da će upravo ovaj predlog zakona biti ozbiljan oslonac u toj borbi.