SRBIJA NIKADA NEĆE ODUSTATI OD SVOG NARODA I PRAVA NA KIM! Mere protiv teroriste Kurtija predstavljaju platformu za dugoročan odgovor na krizu - Država spremna na MIR I STABILNOST
Srbija je jasno ponovila stav da ne želi da ugrozi mir i bezbednost u Evropi i potvrdila da je, za razliku od prištinske vlasti, partner s kojim može da se razgovara.
Odgovor Srbije na seriju jednostranih poteza Prištine i stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srba na Kosovu i Metohiji je sveobuhvatan i dobro promišljen i šalje poruku ozbiljne i odgovorne države koja neće odustati ni od svog naroda, niti od prava na svoju južnu pokrajinu, ocenjuju sagovornici.
Ofanziva
Bivši diplomata Zoran Milivojević kaže da su mere koje će preduzeti Srbija, a koje je u petak saopštio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, primerene situaciji s kojom se i država i srpski narod suočavaju i podrazumevaju političke, diplomatske, ekonomske, socijalne i pravne akcije.
- Sve te mere kažu jedno, a to je da ovako više ne može, i kad je reč o o političkom dijalogu i kad je reč o o rešavanju kosovskog pitanja, ali i kad je reč o položaju srpskog naroda i stavu Srbije prema tome. Predlažu se dva vrlo važna zakona, jedan koji se tiče progona onih koji čine krivična dela i drugi se tiče socijalno-ekonomske komponente. Ovo je poruka usmerena pre svega ka onima koji su vinovnici ovoga, ali i onima koji su u poziciji da mogu da reaguju i spreče sve te negativne pojave. To je u prvom redu EU, koja posreduje u dijalogu. Poruka je da ovakav dijalog nema smisla. Prva tačka - vraćanje u prvobitno stanje, jako je važna, jer govori da sve ono što je dogovoreno, potpisano, gde postoje jasno definisane obaveze u kojima učestvuje EU mora da se ispoštuje. I to je, na neki način, i poruka da osnov i način dijaloga mora da se promeni. Dakle, ne može se razgovarati o novim stvarima ako stare nisu realizovane - naglašava sagovornik.
Milivojević smatra da su diplomatske aktivnosti, posebno pismo koje će dobiti stalne članice Saveta bezbednosti, važno podsećanje na Rezoluciju 1244 i na međunarodno pravo, na ulogu i mandat Unmika i Kfora na terenu.
- Srbija insistira na Briselskom sporazumu i na Zajednici srpskih opština. Ništa manje važne su sve one mere podrške srpskom narodu da u ovim teškim okolnostima preživi. Treba očekivati ozbiljnu političku i diplomatsku ofanzivu po svim tim linijama. Krajnji je moment za reakciju Srbije i svojevrsnu mobilizaciju - kaže Milivojević.
Strategija i taktika
I direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić ocenjuje za Kurir da su planirane akcije dobro promišljene, realne u ovom trenutku i usmerene ka strateškim interesima Srbije.
- S jedne strane, Srbija je poslala snažnu poruku da neće odustati od svog naroda, niti od prava na KiM, a s druge strane, potvrdila je stav da ne želi da ugrozi mir i bezbednost u Evropi i da je ona partner s kojim se razgovara i dogovara, a ne neko ko povlači poteze koji bespovratno mogu da uruše perspektivu ne samo regiona nego i mnogo šire. Ono što zavisi od Srbije, kao što su ekonomska i socijalna podrška Srbima na KiM i progon onih koji su se nad njima iživljavali, pokrenuće se odmah, a prihvatanje predloga koji se tiču rešavanja nekih drugih pitanja treba očekivati u narednom periodu. Diplomatska aktivnost će se dodatno intenzivirati i treba obznaniti šta je sve rađeno s našim ljudima. Ovo su strateški i taktički potezi u jednom. Kada kažem taktički, mislim na one koji mogu u ovom trenutku da olakšaju život našim ljudima a zavise od Srbije. Dobro bi bilo da kao narod i država stanemo iza toga i da dočekamo kraj ovom udruženom zločinačkom delovanju protiv srpskog naroda na prostoru KiM - kaže Miletić.
MERE PO TAČKAMA
1. Povratak na prethodno stanje
* Raspisivanje izbora na severu KiM uz učešće OEBS i EU
* Povratak srpskih policajaca u direktorat Sever
* Povratak srpskih sudija i tužilaca
* Povlačenje tzv. kosovske policije sa severa KiM
* Hitno, neodložno i konačno formiranje ZSO
* Momentalno oslobađanje 86 političkih zatvorenika
* Hitno pokretanje platnog prometa i poštanskih usluga
2. KiM kao područje posebne socijalne zaštite
* Obezbeđivanje novčanih naknada za nezaposlene, decu i mlade
3. Otpornost srpskih institucija na KiM
* Srpske institucije i privremeni organi na KiM neće biti ukinuti niti zatvoreni
* Otvaranje posebne pisarnice preko koje će Srbi sa severa KiM moći da ostvare svoja prava iz domena socijalne zaštite i zatraže vitalne javne i administrativne usluge
4. Formiranje posebnog tužilaštva
* Procesuiranje zloupotreba i kršenja osnovnih ljudskih prava, uzurpacije imovine...
* Tužilaštvo će imati poseban zadatak da istraži i goni kriminalna i protivpravna dela službenika i zvaničnika Prištine, ali i Srba koji u ime i za račun albanske tajne policije sprovode progon srpskog življa
5. Odluka o nelegalnosti svih albanskih organa i institucija na KiM
* Skupština Srbije usvojiće odluku kojom će se konstatovati nelegalnost svih organa i institucija na teritoriji KiM posle nelegalno proglašene nezavisnosti, kao i nepoštovanje njihovih akata
Dejan Vuk Stanković - Povratak izvornim principima Briselskog sporazuma.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je za Kurir televiziju da su mere povratak izvornim principima Briselskog sporazuma, jer podrazumevaju i povratak Srba u institucije i raspisivanje legalnih lokalnih izbora u četiri srpske opštine, u kojima sadašnji predstavnici nemaju nikakav legitimitet.
- Takođe, važna mera je povlačenje specijalne kosovske policije, što je test za međunarodnu zajednicu pre svega, ali i za Albance na Kosovu. Što se tiče drugih mera, one idu u pravcu normalizacije svakodnevnog života koji je ugrožen Kurtijevim sistematskim terorom koji nije samo represivan u smislu fizičke prinude, već nosi i psihološku poruku da Srbi na KiM nisu bezbedni i da treba da odu odatle - upozorio je on.
Izvor: Srbija Danas/Kurir