Srbija ovu šansu ne sme propustiti: Katalonija nam vraća Kosovo i Metohiju
Imamo keca u rukavu
Da li dešavanje u Španiji Srbija može pravno da iskoristi po pitanju Kosova i Metohije? Slavka Kojić, ekspert za međunarodno pravo, poručuje da može i da Beograd sada ima neoboriv adut da zatraži od zemlja koje su priznale KiM da to povuku.
Solana, stigla mečka na vaša vrata - Bombardujte sada Španiju i podržite separatiste
(NE)USPELI štrajk u Kataloniji: Negde se radi, a negde sve stoji
Pitanje koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić javno postavio Evropi - kako to u slučaju Katalonije ne važi referendum o nezavisnosti, a u slučaju Kosova otcepljenje može i bez referenduma - vrlo brzo je dobilo odgovor iz Evropske komisije - slučaj Kosova i Metohije nije uporediv samo iz razloga što je Španija član EU!
Preispitivanje akta o priznanju nezavisnosti Kosova nalažu bitno promenjene okolnosti izražene pravilom "rebus sic stantibus", odnosno slučaj Katalonija je okolnost koja nije postojala u vreme kad je proglašena nezavisnost takozvane države Kosovo.
Katalonci KRVNIČKI izbacivali španske policajce iz hotela: Španci jedva izvukli živu glavu (VIDEO)
Da li dešavanje u Španiji Srbija može pravno da iskoristi po pitanju Kosova i Metohije?
Slavka Kojić, ekspert za međunarodno pravo, objašnjava da takav odnos EK govori da taj organ EU smatra da države-članice i one koje to nisu nemaju ista prava i obaveze u međunarodnopravnom poretku, što je u suprotnosti sa osnovnim načelima međunarodnog prava koji je utemeljen Poveljom UN.
- Imajući sve to u vidu, države koje su izričito priznale nezavisnost Kosova, koja je proglašena bez sprovođenja referenduma, u svakom slučaju bi morale da preispitaju svoju izjavu o priznanju. Preispitivanje akta o priznanju nezavisnosti Kosova nalažu bitno promenjene okolnosti izražene pravilom "rebus sic stantibus', što znači da se radi o 'bitnim promenama okolnosti' koje nisu postojale u trenutku izražavanja akta o priznanju nezavisnosti Kosova. Dakle, reč je o okolnostima koje su nastale tek naknadno, a koje se nisu mogle pretpostaviti u trenutku priznavanja nezavisnosti Kosova. Stav EK u pogledu zbivanja u španskoj pokrajini, te davanje podrške suverenitetu i teritorijalnom integritetu postojeće države (Španije), članice međunarodnih organizacija (UN, EU…), u odnosu na ranije priznavanje nezavisnosti Kosova, predstavlja korenitu promenu okolnosti koje nalažu razlog za povlačenje prethodno datih akata o priznanju nezavisnosti Kosova - navodi ona.
Treba li kraljica da brine? Škoti podržali SEPARATIZAM Katalonaca
Ona dodaje da obaveza preispitivanja i povlačenja akata o priznanju proizilazi iz osnovnih načela međunarodnih odnosa koja predviđaju da su sve države, u pogledu svog suvereniteta, prava i obaveza, ravnopravne u međunarodnopravnom poretku.
- Deklaracija o prijateljskim odnosima predviđa da sve države imaju jednaka prava i dužnosti i ravnopravni su članovi međunarodne zajednice, nezavisno od razlika ekonomske, socijalne, političke ili neke druge prirode - tvrdi ona.
Kriza na Pirinejima: Danas generalni štrajk u Kataloniji (FOTO)
Predsednik Vučić rekao je da su se svetski centri moći igrali kada su mislili da mogu da prekrajaju granice na Balkanu, jer region ne pripada Evropskoj uniji, a sada, kada je mečka došla pred njihova vrata", situacija je mnogo ozbiljna. Ovo je najbolji primer dvostrukih aršina i licemerja svetske politike, zaključio je Vučić.