Srbin koji je preuzeo tajnu američku bazu na Kosovu ima poruku za Srbe: Vratiću dug precima, obezbediću sigurno okruženje
Postoje izazovi koje treba rešiti
Privilegija je biti na Kosovu, osećam dug zahvalnosti prema mojim precima koji su emigrirali u SAD početkom prošlog veka kako bi izbegli probleme u to vreme, a ako u sledećih devet meseci mogu da vratim taj dug, učiniću to održavanjem mira i sigurnosti, rekao je novopostavljeni komandant Američkog kontigenta Kfora na Kosovu, Nik Dučić.
Pročitajte i:
- Uči decu srpski jezik: Novi komandant američke baze na Kosovu je rođak našeg čuvenog pesnika (VIDEO)
- Nije slučajnost što je Srbin poslat da komanduje na Kosovu: Dučić svestan korena, ali ZAŠTO ga Ameri šalju?
- Neobjavljen detalj o Srbinu koji komanduje američkom bazom na Kosovu: U ratnim uslovima odaziva se na Blekdžek 6
- Pokušavamo da ojačamo sigurnosne i policijske organizacije na Kosovu. One jačaju i sada se vidi bolje uključivanje manjina. Čvrsto verujem da će osećaj sigurnosti rasti na svim područjima Kosova, gde će moći bezbedno da se živi. Postoje i izazovi koje treba rešiti a među njima je i kriminal- priča pukovnik Dučić.
On navodi da je već imao početne sastanke sa kolegama na Kosovu i u Srbiji i da je uspostavio dobre odnose.
- Sarađujemo sa policijom na Kosovu, rešavamo neke stvari i sa bezbednosnim snagama, ali naše zajedničke patrole pre svega su sa kosovskom graničnom policijom i srpskim oružanim snagama. Da napomenem da je misija KFOR-a u širem smislu podrška miru i sigurnosti, kao i obezbeđenje slobode kretanja širom Kosova- kaže pukovnik, dodajući da je prijatno iznenađen poboljšanjem infrastrukture od 2010. godine, kad je poslednji put boravio na Kosovo.
Na pitanje kako se oseća kao prvi američki komandant na Kosovu srpskog porekla kaže:
- Znam da bolje razumem složenost Kosova na osnovu priča koje su bile deo mog odrastanja, poznavanja i čitanja o regiji, praćenja vesti, pa samim tim i veće svesti o etničkim i političkim osetljivostima. Kad sam ovde, tragovi koraka koje su moji preci nekad napravili čini mi se neverovatnim. Gde god izađete iz kampa Bondstil naići ćete na tragove istorije na Kosovu.
Uprkos dosadasnnjim naporima međunarodnih snaga za održavanje stabilnosti i mira, Srbi koji su se iselili strepe od povratka u svoje kuće, a "Politika" Dučiću postavlja pitanje šta bi im poručio.
- Razumem da traje povratak ljudi i imovine. Znam da američka ambasada u Prištini pažljivo prati taj proces. Moja poruka onima koji žele da se vrate jeste da to treba da pokušaju, i da im se vrati imovina. Nažalost, postoje i prepreke koje se moraju prevazići i znamo koje su to.
Znam da je u nekim slučajevima vrlo traumatično vratiti se i to je lična odluka sa kojom se moraju večno boriti. Ipak, nadam se da će pokušati. Moja i misija KFOR-a jeste da obezbedimo sigurnost i sigurno okruženje da bi se stvorili uslovi da se Srbi vrate - priča Dučić.