Stefanović: Srbija gradi kapacitete za otkrivanje sajber napada
Nebojša Stefanović na Međunarodnoj konferenciji o pitanjima bezbednosti koja se održava u Rusiji
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas na Međunarodnoj konferenciji o pitanjima bezbednosti koja se održava u Rusiji, da je visokotehnološki kriminal, posle terorizma možda i najveća pretnja po globalnu bezbednost i da se na njega mora pružiti zajednički odgovor.
– U povezanom sajber prostoru postoje velike mogućnosti za izvođenje sajber napada čiji obim i intenzitet mogu veoma veliki – rekao je Stefanović na konferenciji čija je ovogodišnja tema “Uloga savremenih tehnologija u međunarodnoj informatičkoj bezbednosti i mere za njeno očuvanje“.
Mogerini otkrila GLAVNE TEME razgovora sa premijerima sa Zapadnog Balkana
Podsetivši na nedavni “rensomver“ napad koji je blokirao oko 200.000 računara širom sveta, Stefanović je istakao da taj napad u Srbiji nije ugrozio kritičnu infrastrukturu i da je prijavljeno samo nekoliko izolovanih slučajeva.
Uprkos tome, kako je naveo, nadležne službe odmah su upozorile građane i institucije koje mere bi trebalo da preduzmu kako bi povećali zaštitu svojih računara.
Ministar je ocenio da informaciona bezbednost postaje veoma važan faktor u međunarodnim odnosima, kao i da uspostavljanje sigurnog sajber prostora nije moguće bez aktivnog učešća mnogih aktera.
– Sve države treba da sarađuju i sprovode odgovarajuće korake kako bi se obezbedio adekvatan nivo informacione bezbednosti, izvršila priprema za odbranu od napada i podigla svest građana o rizicima – poručio je Stefanović.
Prema njegovom mišljenju, države treba da sarađuju, posebno u uspostavljanju efikasnih i odgovornih mehanizama za razmenu informacija, upozorenja i obaveštenja o incidentima u sajber prostoru.
– Moramo odrediti kontakt tačke i učiniti informacije lako dostupnim. Poseban fokus treba da bude na zaštiti kritične infrastrukture, a naročito ako incidenti imaju uticaja na više država – naveo je srpski ministar policije.
Ukazavši da pretnje u sajber prostoru mogu doći sa bilo koje strane, Stefanović je ukazao na to da veliki procenat slučajeva sajber kriminala u Srbiji, osim od naših, dolazi i od građana susednih država.
– U ovim slučajevima, saradnja policijskih jedinica koje se bore protiv sajber kriminala je veoma važna i mora se unapređivati. Srbija je potpisnica Budimpeštanske konvencije o sajber kriminalu i ima dosta uspeha u borbi protiv ove vrste kriminaliteta – rekao je Stefanović i naglasio da je organizaciona jedinica za borbu protiv sajber kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova relativno često uključena u sinhronizovane međunarodne operacije.
Srbija, kako je rekao, gradi kapacitete za otkrivanje napada u sajber prostoru, identifikovanje napadača i brzo reagovanje, ali je i dalje, kao i mnogo razvijenije zemlje, podložna pretnjama iz sajber prostora. Ukazavši da je situacija u oblasti informacione bezbednosti u Srbiji mnogo bolja nego ranije, Stefanović je podsetio da je u januaru 2016. godine usvojen Zakon o informacionoj bezbednosti, kojim se po prvi put sistemski uređuje ova oblast, kao i da je Vlada Srbije obrazovala Telo za koordinaciju poslova informacione bezbednosti.