Stoltenberg zadovoljan saradnjom sa Srbijom: Biće mi drago da pozdravim predsednika Vučića sutra u Njujorku
"Veoma cenimo naše partnerstvo"
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je da su odnosi NATO i Srbije veoma dobri, da Alijansa poštuje odluku Srbije o vojnoj neutralnosti, a da Srbija sama treba da reši hoće li dati diplomatski imunitet pripadnicima Ruskog humanitarnog centra u Nišu.
Pročitajte i:
- Veoma cenimo naše partnerstvo sa Srbijom i spremni smo da ga unapređujemo kroz blisku saradnju sa srpskim vlastima. Biće mi veoma drago da pozdravim predsednika Vučića sutra u Sedištu NATO - rekao je Stoltenberg.
- Mislim da su sadašnji odnosi veoma dobri. Obe strane imaju pragmatičan pristup odnosu. Dosta praktično sarađujemo - rekao je Stoltenberg, navodeći više primera saradnje Alijanse i Srbije.
On kaže da je NATO svestan značajne uloge Srbije za stabilnost u regionu.
- Sada se naša saradnja - ističe Stoltenberg - širi sa naučnog istraživanja na spremnost na reagovanje u slučaju katastrofa, pa sve do učešća u vojnim vežbama.
- Zajedničke vežbe doprinose većoj bezbednosti srpskih vojnika angažovanih u međunarodnim mirovnim operacijama, vežbe civila za reagovanje u vanrednim situacijama, poput one koja će uskoro biti održana u Srbiji, od neprocenjive su važnosti kada država mora da se uhvati u koštac s prirodnim katastrofama - naveo je on.
Prema njegovim rečima, sve su to dobre prilike da Srbija pokaže svetu da znatno doprinosi regionalnoj i međunarodnoj bezbednosti.
- U tom smislu, zahvalan sam što će Srbija sada dati doprinos kroz obučavanje iračkih vojnih medicinskih straučnjaka u Srbiji, u okviru NATO programa za Irak - rekao je generalni sekretar Alijanse.
Navodeći da je na Srbiji da odluči o tome kakvu će spoljnu i odbrambenu politiku da vodi, Stoltenberg kaže da NATO apsolutno poštuje neutralnost Srbije i ističe da neutralnost ne isključuje saradnju i da je NATO ima sa određenim brojem neutralnih država, uključujući Švedsku, Finsku i Austriju.
Kada je reč o aspiracijama Srbije ka EU, on naglašava da je proces evropskih integracija zasnovan na više principa, koji obuhvataju promovisanje i očuvanje demokratskih vrednosti, poštovanje vladavine prava i dobrosusedske odnose.
- Poštujemo suverenitet svake države u odlučivanju o političkim i bezbednosnim aranžmanima; od Rusije očekujemo to isto. To je osnovni princip evropske bezbednosti na koji smo se obavezali Završnim aktom iz Helsinkija - rekao je generalni sekretar NATO.
On napominje da je svako mešanje u demokratske procese neprihvatljivo.
- Ljudi u Srbiji i Zapadnom Balkanu vrlo dobro znaju koliko bi bilo opasno kada bismo se vratili u vreme kada su etnički sukobi bili iznad dobrosusedskih odnosa, a populistički slogani i retorika podrivali izglede za evropske integracije - rekao je Stoltenberg.
Samo srpski narod može da odredi svoj put, ali njihova odluka, ma kakva bila, kako je kazao, mora biti zasnovana na činjenicama, a ne na prevaziđenim mitovima i dezinformacijama.
Pročitajte i:
Kada je reč o Ruskom humanitarnom centri u Nišu, Stoltenberg je rekao da o tome odlučuje Srbija.
- Srbija sama treba da reši hoće li dati diplomatski imunitet pripadnicima Ruskog humanitarnog centra u Nišu. To će na kraju biti isključivo odluka Srbije - naglasio je generalni sekretar NATO.