Svetska DIPLOMATIJA postala ŠOU: Pogledajte ko je sve od političara NASTUPAO pre Ivice Dačića
Sve češći slučaj širom planete
Ivica Dačić nije prvi ministar spoljnih poslova koji je uveo neformalno ponašanje u diplomatsku praksu.
Dačić pevao "Osman agu" pred Erdoganom: Šta je trebalo, da ga ubijem KAO MURATA?!
Albance s Kosova više niko neće: Tači moli vlasti u Tirani da svima daju DRŽAVLJANSTVO Albanije
Početkom dvehiljaditih tokom posete Kini, tadašnji jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica dočekan je pesmom "Tamo daleko", koju je na večeri otpevao kineski ministar spoljnih poslova.
Hilari Klinton je, dok je bila državni sekretar SAD, na afričkoj turneji znala da zaigra u Južnoj Africi i Malaviju, ili u Kolumbiji.
Poznat je i slučaj ugandskog diktatora Idi Amina, koji je svoje goste voleo da zabavlja svirajući na harmonici, a možda najbolji primer neformalne diplomatije bila je „ping pong“ diplomatija, koju je početkom sedamdesetih godina prošlog veka osmislio tadašnji američki državni sekretar Henri Kisindžer kako bi otoplio odnose sa Kinom.
Razmena poseta kineske i američke stonoteniske reprezentacije rezultirala je posetom tadašnjeg američkog predsednika Ričarda Niksona kineskom komunističkom vođi Mao Cedungu. Komunistička Kina zauzela je, posle toga, mesto u Savetu bezbednosti UN, umesto Tajvana, koji je do tada bio zvanično priznat kao Kina, a SAD i Kina sklopile su savezništvo protiv SSSR.
Međutim, upotreba neformalnih sredstava u diplomatiji ne preporučuje se često. Ona može da bude i znak slabosti jedne strane, a ako se upotrebljava isuviše često može da bude znak neozbiljnosti i nedostatka pravih argumenata.