TAČIJEV PAKLENI PLAN: Formiranje vojske Kosova u TRI FAZE
Srpske bezbednosne službe imaju informacije da je Tači već započeo pregovore o nabavci vojnih helikoptera, kako bi što pre formirao vojsku Kosova,
Sva saznanja srpskih obaveštajaca biće predočena najvišim državnim zvaničnicima na današnjem sastanku Saveta za nacionalnu bezbednost, koji je sazvao predsednik Tomislav Nikolić, a počinje u 13 časova. Između ostalog, na sednici će biti predstavljen i nacrt zakona o formiranju vojske Kosova.
Takozvani predsednik Kosova Hašim Tači, koji je u utorak Skupštini Kosova predao nacrt zakona o transformaciji bezbednosnih snaga Kosova (KSB) u Vojsku Kosova, planira formiranje novih oružanih snaga u tri faze. Poslednja faza, koja podrazumeva "punu operativnost ljudstva i naoružanja", prema njegovim planovima trebalo bi da bude okončana do kraja 2019. godine, otkriva "Blic".
Srpske službe bezbednosti upozoravaju: Tači već kupuje helikoptere za vojsku Kosova
Pacoli naoružava Tačija?! Uplatio 15 miliona evra za kupovinu naoružanja!
- Prva faza podrazumeva zakonske i ustavne promene, reorganizaciju KSB, izradu vojne doktrine, uspostavljanje infrastrukture i početak obučavanja za nove zadatke i ovlašćenja. Druga faza podrazumeva podizanje kapaciteta komandovanja, kontrole i naoružavanja vojske. Zasad Tači planira nabavku lakog pešadijskog naoružavanja, bez nabavke tenkova i aviona. Treća faza Tačijevog plana formiranja vojske je kompletiranje ljudstva i opreme, kao i učešće u međunarodnim misijama u cilju uspostavljanja pune operativnosti do kraja 2019. godine - kaže izvor upućen u dokumenta koja će biti predstavljena na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost.
Srpske službe bezbednosti imaju saznanja da je Tači već započeo pregovore o nabavci vojnih helikoptera.
- Kosovske vlasti su još 2014. donele inicijativu za transformaciju KSB u oružane snage Kosova i pripadnici KSB bili su u Turskoj na obuci za helikoptersku jedinicu. Tači trenutno radi na formiranju vazduhoplovne jedinice i pregovara o nabavi helikoptera - kaže izvor i navodi da bi se za vojsku godišnje izdvajalo 70 miliona evra iz budžeta Kosova.
Za usvajanje nacrta zakona potrebne su ustavne i zakonske promene, kao i dvotrećinska podrška parlamenta. Srpski poslanici su jasno stavili do znanja da nikada neće glasati za promenu ustavnih amandmana, a Tačijev plan izazvao je i oštre kritike Ambasade SAD u Prištini i predstavnika NATO.
NATO: Razmatraćemo odnos prema kosovskim snagama bezbednosti!
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je juče da u briselskom dijalogu nikada nije bilo razgovora o formiranju vojske Kosova i poručio da Srbija to nikada neće podržati, niti bilo ko može na silu da nameće temu koja je za nas nemoguća.
Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara u Velikoj Plani, rekao da su veoma interesantna poslednja dešavanja na Kosovu i Metohiji, odnosno zahtev za prekid dijaloga između Beograda i Prištine, te uslovljavanje ostavkom kosovskog predsednika Hašima Tačija ukoliko ne bude formirana vojska Kosova.
TAČI JE SEBI DAO PREVIŠE VAŽNOSTI: "Podneću ostavku ukoliko parlament ne podrži vojsku!"
- To pokazuje da se nešto krupno menja na svetskoj političkoj pozornici. Nisam siguran kako sve to da tumačim. O tome sam razgovarao sa predsednikom Nikolićem i to sam mu i rekao pre pretposlednjeg susreta sa Albancima u Briselu - rekao je Vučić.
On je istakao da je sve to čudno jer kosovski Albanci nisu nikada ništa radili bez podrške dobrog dela međunarodne zajednice.
- Nisam u stanju da razumem zašto bi neko u Prištini u ovom trenutku bio toliko nervozan da negde hita i žuri, a što bi moglo ceo region da odvede u katastrofu - konstatovao je Vučić.