Turski list DEJLI SABAH oduševljen predsednikom Vučićem: Za njega kažu da je interesantan lider
A za Erdogana da je u Srbiji dočekan kao kralj
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u Srbiji je dočekan "kao kralj", a njegovom posetom je Turska doprinela mirnijem okruženju na Balkanu, navodi novinarka turskog lista "Dejli sabah" (Daily Sabah), koja je imala priliku da prati Erdogana tokom ovonedeljnih poseta Ukrajini i Srbiji.
Predsednik Srbije Vučić interesantan lider
Sumirajući rezultate posete Srbiji, u kolumni pod naslovom "Srpske ovacije Turskoj", novinarka Hilal Kaplan piše da su turskog predsednika na aerodromu u ponoć dočekali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ceo njegov kabinet.
- Što bi Turci rekli, dočekan je kao kralj - ističe ona u tekstu.
Vučića je Kaplan opisala kao "interesantnog lidera" koji je stekao podršku većine ljudi u zemlji.
Iako je Vučić to tada nazvao organizovanim napadom, pozvao je Srbe da ne pokazuju nikakvu mržnju prema Bošnjacima poručivši da njegove ruke ostaju otvorene i da će nastaviti politiku pomirenja, ukazuje novinarka turskog lista.
- Svestan mržnje i izmešanih osećanja, Vučić je tokom sastanka sa Erdoganom u Novom Pazaru rekao da zna da tamo neće biti dočekan kao Erdogan, ali je obećao da će nastaviti da deluje za dobrobit tog grada i Srbije - ističe se u tekstu "Dejli sabaha".
Autorka teksta napominje da Novi Pazar ima najveći procenat muslimanskog stanovništva u Srbiji i da ne samo Srbi, već i Bošnjaci žele da Erdogan razvije dobre odnose sa Srbijom "jer se samo kroz saradnju sa susednim zemljama region može oporaviti od podela uzrokovanih ratom i doneti blagostanje ljudima".
- U tom cilju, uloga i posredovanje Turske u komunikaciji između Beograda i Bosne i Hercegovine su od velike važnosti - ističe Kaplan.
Ona navodi da je, Erdoganovom posetom Srbiji, Turska kao jedna od najvećih saveznica Bosne doprinela mirnijem okruženju na Balkanu.
- Ruska hegemonija je veoma jasna u Srbiji, ali postoji i nadmetanje sa Nemačkom, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati prvi među muslimanskim zemljama koje najviše investiraju u tom regionu, a iza njih slede Azerbejdžan i Turska - navodi se u članku.
Kako novinarka zaključuje, "činjenica da turska državna banka Halkbank operiše u 35 ogranaka u Srbiji, dokaz je rastućeg uticaja Turske u toj zemlji".