Udar na putnike i budžet opštine: "Jugoprevoz" iz Velike Plane povećao cene autobuskog prevoza
Građani ogorčeni
„Jugoprevoz“ iz Velike Plane povećao je cene autobuskih karata bez saglasnosti Skupštine opštine, što je izazvalo ogorčenje i građana i predstavnika lokalne vlasti.
Povećanje se odnosi na prevoz na lokalnim linijama i nominalno iznosi oko 10 odsto. Stvarni iznos povećanja je teško utvrditi zato što su cene na frekventnijim linijama, koje donose više prihoda, povećane za više, a one manje profitabilne za manje procenata.
Prevoz putnika na lokalnim linijama je komunalna delatnost, pa su poslovi određivanja linija, voznog reda, izbora prevoznika i cena karata u nadležnosti opštine. „Jugoprevoz“ je u poslednjih godinu dana dva puta tražio saglasnost opštine da poveća cene, ali je nije dobio.
Ovo povećanje će značajno pogoditi ne samo putnike, već i opštinski budžet, zato što opština u potpunosti ili delimično, zavisno od kategorije korisnika, plaća prevoz učenicima, prosvetnim radnicima, zaposlenim u opštinskoj upravi i javnim preduzećima.
-Ovo što je uradio „Jugoprevoz“ je nedopustivo, ne samo zato što predstavlja namet na građane i opštinski budžet, već i zbog toga što je u pitanju kršenje odluke Skupštine opštine, kršenje ugovora potpisanog sa opštinom i direktno narušavanje autoriteta opštine – kaže Dušan
Marić, pomoćnik predsednika opštine.
Po njemu postoje tri izlaza iz ove situacije: da „Jugoprevoz“ vrati stare cene, da opština raskine ugovor sa „Jugoprevozom“ i raspiše novi tender za autobuski prevoz na lokalnim linijama ili da aminuje ovo povećanje, „što bi bilo i najgore“.
Da povećanje cena prevoza „Jugoprevoza“ nema uporište u ceni goriva Dušan Marić dokazuje i tabelom uprednih cena goriva u Srbiji u 2013. i 2017. godine, iz koje se vidi da je gorivo danas jeftinije nego pre četiri godine. A „Jugoprevoz“ je samo u poslednje dve godine cene prevoza povećao za oko 30 odsto.
- U tom slučaju se uvodi praksa da svako preduzeće koje se bavi komunalnim poslovima formira cene kako to njemu odgovara. Ne može interes jednog čoveka, vlasnika „Jugoprevoza“, da bude iznad interesa 40.000 građana i cele opštine.
Ovo je drugi put u poslednje dve godine da „Jugoprevoz“ povećava cene. Tridesetog novembra 2015. godine Skupština opštine je ovom autoprevozniku odobrila povećanje cena u gradsko- prigradskom saobraćaju od 19,42 odsto, iako su analize pokazivale da za takvu odluku ne postoji nikakvo racionalno opravdanje, jer su od prethodnog povećanja do tada cene goriva značajno pale.
Kumulativno, za dve godine „Jugoprevoz je cene povećao za oko 30 odsto!?
Zanimljivo je da povećanjem cena nisu zadovoljni ni zaposleni u preduzeću, jer ne očekuju da će ono uticati na povećanje njihovih plata. Podsećaju da je 2015. godine, kada su vođeni razgovori sa opštinom o povećanju cene prevoza, rukovodstvo „Jugoprevoza“ preuzelo obavezu da će deo
sredstava koje zaradi povećanjem iskoristiti za povećanje plata radnicima, što se, kako tvrde,
nije dogodilo.
-Jedino povećanje plata dogodilo se prošle godine, kada je zakonom povećana minimalna cena rada.
Tih nekoliko dinara po satu. Ako vam kažem da vozači autobusa koji voze do Beograda rade za minimalac, plus minuli rad, a da za topli obrok i regres primamo po 140 dinara mesečno jasno vam je kako se poslovodstvo odnosi prema nama. Putnici su zbog povećanja cena ljuti na nas, a mi ne
samo što sa tim nemamo veze, već i nikakvu korist – kaže jedan od vozača u „Jugoprevozu“.
Vlasnik „Jugoprevoza“ je Dušan Đurović, biznismen iz Beograda, u čijem vlasništvu se nalazi i „Bečej prevoz“. Direktor „Jugoprevoza“ u Velikoj Plani je Dušan Panjević.
Na potezu je opština Velika Plana.