UPOZORENJE ZA GRAĐANE SRBIJE! Ako vam stignu SMS poruke ove sadržine, ne nasedajte, opelješiće vas
Vladaju prevare
Ako vam stigne poruka u kojoj nepoznati pošiljalac traži da određenu sumu novca uplatite ime na Aleksandra Jelića, ne nasedajte, najverovatnije je reč o prevari. Ono što je neverovatno to je da ovaj prevarant isti metod koristi već godinama, s vremena na vreme, tako da nije isključena mogućost da se ponovo aktiviraju i drugi SMS prevaranti sličnih načina pelješenja dobronamernih.
Sprema li se Majdan u Srbiji?! Šta znači povlačenje ukrajinskog ambasadora i rusko upozorenje
Ova, sada već stara, oprobana metoda prevare izgleda i dalje "pali", a ljudi zbog brige i humanosti na nju nasedaju. To je otkrio Novosađanin, inače imenjak prevaranta Aleksandra Jelića iz Sevojna, kome je cela ova priča nanela priličan broj neprijatnih situacija.
Metoda koju koristi za prevaru funkcioniše tako što sa nepoznatog telefona, najčešće u sitne sate, porukom traži da se uplati nešto novca Post net uplatnicom na ime Aleksandar Jelić. Pošiljaocu se obraća kao da ga poznaje, i moli za pomoć. Nažalost, mnogi su naseli na ovu prevaru, koju osuđivani Jelić koristi već nekoliko godina, izgleda svaki put kada nije u zatvoru.
Međutim, ovo nije jedini način na koji prevaranti poput njega varaju ljude. Nije nepoznanica da su godinama unazad neki građani dobijali su poruke sa nepoznatih brojeva da se hitno jave, a bilo je i slučajeva kada su mahinalno pozvali broj sa kog su imali propušten poziv. Epilog ovakvih priča često je bio uvećan telefonski račun i to za nekoliko hiljada dinara.
Zato, ako Aleksandar Jelić ponovo "operiše", obratite pažnju i na sledeće SMS prevare na koje su naši građani nasedali.
Ovo su najčešći primeri SMS prevare
1. Hitno mi treba novac
Ako neko od vas traži novac, ali da mu uplatite na tuđ račun, sa velikom sigurnošću može se reći da je reč o prevari.
Hitan novac za prevoz, neku uslugu, lekara (naročito u toku noći), malo ko traži na ovaj način, a još manje traži sa nepoznatih brojeva telefona i da se uplati na nepoznate račune.
2. Propušten poziv
Na ekranu korisnika se pojavljuje poruka da je imao propušten poziv. Međutim, ukoliko korisnik uzvrati na njega, tačnije pozove kako bi odgovorio, automatski mu se tarifira uspostavljanje veze i vreme trajanja poziva po standardnom cenovniku za tu zonu međunarodnog tarifnog sistema.
Naravno da se na drugoj strani neće javiti niko. Ovo je jedan od načina na koji se može napraviti veći račun od uobičajenog.
3. SMS poruke i dobitak iz inostranstva
Pojedincima su stizale SMS poruke o novčanim dobicima iz inostranstva. Naravno sa nepoznatih brojeva.
Savet je da na njih ne treba odgovarati, niti ih treba pozivati, jer je reč o prevari, a operateri nisu u mogućnosti ih blokiraju.
4. "Strašni" baneri
Ovde je reč o porukama zastrašivanja koje "iskaču" kao baneri na telefonu. Jedan od češćih koji se može pročitati jeste obaveštenje da je telefon usporio rad zbog virusa, uz naravno sugestiju da se preuzme "najnovija" aplikacija koja rešava ovu stvar.
Uslov je "samo" da upišete svoj broj telefona. Međutim, ukoliko ovo uradite, postali ste korisnik usluga koje se naplaćuju, hteli-ne hteli.
5. Video-klipovi
Građani su svojevremeno prijavljivali da im je sa broja +4560099244154 stizala poruka da mogu da gledaju razne video-klipove, i da je dovoljno samo poslati "V na 4411" i uživati. Međutim, neprijatno iznenađenje tek je usledilo, jer su svima koji su naseli na ovo počele da stižu poruke sa tog servisa koje su se naplaćivale 108 dinara, dok je odjava koštala oko 15 dinara.
6. Javi se hitno!
Dešavalo se i da sa brojeva koji počinju na +372 i +386 iz Estonije i Obale Slonovače, ali i iz Rusije, Italije i brojnih drugih zemalja, stižu poruke sa sadržajem "Javi se hitno!".
eđutim, stručnjaci su upozoravali da je reč o prevari koja ima za cilj da se sa računa građana skine novac ili ukradu lični podaci.