POTPISAN IPA SPORAZUM: Srbija dobija 156 miliona evra bespovratne pomoći (FOTO/VIDEO)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvao je danas potpisivanju Finansijskog sporazuma za drugi deo Akcionog IPA programa za 2020. godinu
Potpisivanje je obavljeno u 13 sati u Palati "Srbija", a sporazum su potpisali ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji ambasador Sem Fabrici.
Stručnjak savetuje: POSLEDICE MOGU BITI OZBILJNE! Evo koje simptome kod dece ne smete da ignorišete!
Vučić sutra na otvaranju fabrike "Kyungshin Cable" u Smederevskoj Palanci
"SNAŽNA VOJSKA JE STUB STABILNE DRŽAVE" Vučić čestitao Dan Vojske Srbije
Nakon ceremonije potpisivanja sporazuma usledilo je obraćanje javnosti predsednika Vučića i prisutnih.
Obraćanje predsednika Srbije
Predsednik Srbije pozdravio je prisutne i istakao da mu je veliko zadovoljstvo što ima priliku da pozdravi 27 ambasadora EU i sve visoke zvaničnike.
- Danas smo dobili 86 miliona evra bespovratne pomoći, beskrajno hvala Evropskoj uniji, ali i građanima koji su mogli da potroše novac na bilo šta drugo u svojim zemljama.
Kako je rekao, novac će biti uložen u projekte strukturalnog tipa, od razvoja obrazovanja i preduzetništva do napretka u oblasti vladavine prava, pa do energetike i zelene agende, kao izgradnje prečištača otpadnih voda.
- Ovde je reč o sredstvima koja se namenski troše, na projekte koji su unapred dogovoreni - objasnio je Vučić.
- Zaštita životne sredine postaje jedna od najvažnijih stavki u društvima koja su uspešna.
Predsednik se osvrnuo i na ulaganje u razvoj vladavine prava u Srbiji, rekavši da on nije zadovoljan dosadašnjim razvojem.
On je najavio svoju posetu Briselu, koja počinje u nedelju.
- Biće to naporni dani, ali veoma važni za našu Srbiju - kazao je predsednik.
- Već u ponedeljak ću imati sastanak sa predsednikom Evropskog saveta Miroslavom Lajčakom, Ursulom fon der Lajen.
- Naš posao je da radimo sve što možemo, kako bi našu zemlju, približili vrednostima Evropske unije. Očekujem u maju mesecu nastavak dijaloga sa Prištinom ponovo u Briselu. Tako da, mnogo puta ćemo u naredne četiri nedelje ići u Brisel. Verujem da je to važno. Da li će nam to biti lako i jednostavno, posebno u dijalogu s Prištinom, verovatno ne. Ne ulazimo u dijalog zbog dijaloga, već da suštinski pokušamo da rešimo probleme. Narednih dana biće važnih događaja, otvaranja puteva, fabrika. Čestitam na potpisanom paketu - kaže Vučić.
Obraćanje Jadranake Joksimović i Sema Fabricija
Ministarka Joksimović navela je da je ovo nastavak dela posla koji imamo sa EU, to jest drugi deo IPA paketa.
- Danas smo potpisali 86 miliona evra nepovratne pomoći - rekla je Joksimović.
Ona je navela da najveći deo podrške, čak 45 miliona evra, ide u sektor zaštite životne sredine i ostvarivanje ciljeva zelenog dogovora, između ostalog za prikupljanje i prečišćavanje otpadnih voda u Čačku, Sokobanji, Loznici, a 17 miliona za podršku konkurentnosti, pre svega manje razvijenim opštinama u Srbiji.
- Važna stvar je i milion evra za podršku za pristupačnost javnih objekata, za osobe sa invaliditetom i slabom pokretljivošću.
- Ulagaće se i u sistem očuvanja vazduha i voda - dodala je.
Za sektor energetike, kako je navela, biće uloženo devet miliona evra, pre svega u energetsku efikasnost.
- Ovaj novac namenski ide u sektore koje smatramo izuzetno važnima.
Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je fokus na tome "kako možemo zajedno da se krećemo van okvira pandemije i vratimo na stari kolosek".
- Paket se fokusira na preduzetništvo, na srednja i mala preduzeća, sa konkretnim fokusom na turizam - kaže Fabrici.
Sem Fabrici istakao je da EU i Srbija rade na ekološkim programima sa ciljem očuvanja klimatskih uslova i zaštite životne sredine.
Potpisivanje je najavljeno za 13 sati u Palati ''Srbija'', a sporazum će potpisati ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji ambasador Sem Fabrici.
- Stalo nam je do Srbije i do celog zapadnog Balkana. Znam da Vlada Srbije radi veoma naporno da bi sve ovo ostvarila. Imamo jedinstvenu priliku uz snažnu Vladu Srbije i spremni smo da brže napredujemo i pomognemo, kao i Srbija. Ovo je u našem uzajamnom interesu i želimo da izgradimo stabilnu Evropu - rekao je Varhelji.
DETALJI PRVOG DELA DRUGE BRANŠE IPA SPORAZUMA ZA 2020. GODINU
Prvi blok se odnosi na demokratiju i upravljanje, što uključuje Instrument za evropske integracije (podržava približavanje pravne tekovine EU i bolje standarde u određenom broju sektora) i podršku učešću Srbije u programima EU kao što su Erasmus + programi za obrazovanje, Horizont 2020 namenjen istraživanju i inovacijama i Cosme za preduzetništvo. Ukupna vrednost ovog bloka programa je 14,5 miliona evra.
U okviru bloka o zaštiti životne sredine, merama vezanim za klimatske promene i energiji, postoje dve komponente. Prva je veliki program od 45,55 miliona evra za sektor zaštite životne sredine. Ovo finansiranje obezbediće izgradnju kapaciteta za institucije uključene u upravljanje projektima namenjenim zaštiti životne sredine. Omogućiće regionalni monitoring vodnih područja Dunava, Save i Morave, kao i bolje praćenje kvaliteta vazduha na celoj teritoriji Srbije. Izgradiće se postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za gradove Loznica, Čačak i Sokobanja. Kao deo podrške, planirana je i podrška nacionalnim institucijama koje će operativno upravljati novosadskim regionalnim sistemom upravljanja otpadom. Na kraju, veliki deo sredstava posvećen je sprovođenju inicijalnih akcija planiranih u kontekstu Zelene agende.
Očekivani rezultati uključuju i savremen način tretmana otpadnih voda za stanovništvo (po broju ekvivalentno za 158.000 građana) Srbije. U ciljanim gradovima, procenat građana koji imaju koristi od prečišćavanja otpadnih voda povećaće se sa sadašnjeg proseka od 55% na 80%. Podrška novosadskim institucijama odgovornim za razvoj i upravljanje regionalnim sistemom upravljanja otpadom, omogućiće blagovremenu primenu sistema u skladu sa potrebnim standardima. Biće uspostavljeni sistemi za nadzor kvaliteta vazduha i vode, sa modernim jedinicama za nadzor na celoj teritoriji Srbije.
Drugi deo tog bloka je podrška Regionalnom programu za energetsku efikasnost koji je posebno namenjen za finansiranje projekata u Srbiji, u vrednosti od 9 miliona evra. Program će podržati projekte kojima će zgrada biti naknadno modifikovane, dorađene i adaptirane u skladu sa standardima energetskih performansi utvrđenih Direktivom o energetskim svojstvima zgrada, što će u budućnosti dovesti do smanjenja emisije ugljen-dioksida.
Konačno, veliki blok programa (17 miliona evra) posvećen je sektoru konkurentnosti, u okviru EU plana za ekonomski oporavak (od posledica izazvanih) kovidom-19. Očekuje se da će ova podrška omogućiti unapređenje ekonomskog rasta u ciljanim opštinama, kao i poboljšanje socijalne infrastrukture i socijalne kohezije, te nadogradnju turističkih / kulturnih objekata i unapređenje veština i sposobnosti zainteresovanih strana kao deo primene Strategije razvoja turizma Republike Srbije.