VUČIĆ NA CEREMONIJI DANA SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA: "Pravu stranu istorije smo SKUPO platili" (FOTO/VIDEO)
Predsednik je na Obali jasenovačkih žrtava otkrio spomen-ploču posvećenu žrtvama sistema koncentracionih i logora smrti Nezavisne Države Hrvatske u Jasenovcu.
Predsednik Aleksandar Vučić prisustvovao je danas državnoj ceremoniji posvećenoj obeležavanju nacionalnog Dana sećanja Republike Srbije na žrtve Holokausta, genocida i druge žrtve fašizma.
VUČIĆ BRUTALNO ODGOVORIO NA NAPADE "Ponosan sam što je govorio SLOBODNO, beskrajno hvala Mikiju Manojloviću"
"DOJAVE O BOMBAMA VID PRITISKA NA SRBIJU" Vulin o pretnjama u četiri tržna centra u Beogradu i Nišu
MILOVANOVIĆ JE OSTAVIO VELIKI TRAG: "Gledaćemo da u najkraćem roku nađemo adekvatno rešenje za rukovodstvo te fabrike"
Ceremonija je počela na Starom sajmištu u 11 časova, a Vučić je na Obali jasenovačkih žrtava otkrio spomen-ploču posvećenu žrtvama sistema koncentracionih i logora smrti Nezavisne Države Hrvatske u Jasenovcu.
On je takođe položio venac kraj Spomenika žrtvama genocida počinjenog nad Srbima, Jevrejima i Romima od 1941. do 1945. godine na području tada okupirane Kraljevine Jugoslavije.
Obraćanje predsednika
- Srbija želi mir i želi život, sebi i svima drugima u ovom teškom trenutku, koji je pogodio Evropu i svet, a čovečanstvo nema pravo na treći veliki rat, makar ga nazivali samo hladnim - poručio je danas predsednik Aleksandar Vučić.
- Život morta da pobedi sve prepreke, makar po cenu menjanja paradigmi, koje i služe da bi se menjale i popravljale - rekao je Vučić na obeležavanju Dana sećanja na žrtve Holokausta na Starom sajmištu u Beogradu.
Svedočeći o prirodi zločina nad Jevrejima, Romima i Srbima, Vučić je podsetio da se i supruga američkog predsednika, Eleonora Ruzvelt prisećala da "u zimu 1941-1942. godine ni ona ni njen muž nisu verovali da je to istina, i smatrali su da je to propaganda", i da se, bilo šta da se objavi o tim zločinima u budućnosti, neće verovati.
- Danas, mi imamo dokumentovanih, sa imenom i prezimenom 17.016 nevinih žrtava lagera Zemlin. Suočeni sa nepobitnim dokazima i svedočanstvima preživelih, ne možemo ni mi da verujemo šta se ovde dogodilo, jer sve zvuči kao plod izvotoprene meste, kao košmar iz kojeg treba da se probudimo - rekao je Vučić.
Kako je rekao, iz tog košmara našeg, normalnog buđenja, nema jer se taj košmar zove sećanje.
Podsetio je da je Sajam otvoren 1937. godine, zamišljen kao mesto susreta i hodočašća za sve koje privlače najveća dostignuća, ali je ođednom prestao da bude simbol civilizacijskog dostignuća i postao stratište Roma, Jevreja i Srba.
Ukazao je da je Sajmište, pored Banjice, bio jedini logor smrti u gradu, za razliku od ostalih gubilišta koje su nacisti kriti od građana.
U logoru na Sajmištu su, kaže, primenili svu bezdušnost i bezličnost Aušvica i sladostrašće ubijanja poput onog u Jasenovcu, koji danas i dalje predstavlja najstrašnije gubilište na jugoslovneskom i jedno od najužasnijih na evropskim prostorima.
- Danas, 81. godinu nakon uspostavljanja sistema koncentracionih i logora smrti u Jasenovcu, kada je među nama sve manje preživelih zatočenika i Beograđana koji su lično posvedočili zastrašujućim scenama sa savskog priobalja, prekrivenog leševima nevinih, važno je što smo tragičan period našeg naroda obeležili imenovanjem dela savskog priobalja nazivom - Obala jasenovačkih žrtava - naglasio je Vučić.
Poručio je da nas to tužno mesto, kao i sva naša stratišta svrstavaju na pravu stranu istorije, koju smo, naveo je, skupo platili - milionima, ali ne dolara, već milionima života, duša Jevreja, Roma, Srba i pripadnika drugih naroda.
- U oba svetska rata nismo bili ni tužioci, ni advokati, ni porota ni sudije, ali smo uvek bili žrtve. Na ovom mestu svaka reč je suvišna, a svaka suza opravdana i nedovoljna. Žrtve svih gublišta zaslužuju tihi i skrušeni pijetet i dosledno pamćenje - rekao je Vučcih.
Danas, naglasio je, tom stratištu mi možemo jedino da suprotstavimo život, jer smo potomci stradalnika i znamo vrednost života.
- Naša je obaveza da život nastavimo, to smo dužni precima i još više našoj deci - rekao je Vučić.
Srbija, poručio je, želi mir i život, sebi i svima drugima u ovom teškom trenutku koji je pogodio Evropu i svet, jer čovečanstvo nema pravo na treći veliki rat, makar ga nazivali samo hladnim.
Podsetio je da je Šimon Perez, sa kojim se sreo tri puta, rekao da je sanjarenje pragmatizam.
- Tačno, ako ne maštamo o miru i prosperiteti oni se neće dogoditi - podvukao je Vučić.
Ukazao je i da je Albert Ajnštajn rekao da se mir ne može postići silom, već samo razumevanjem.
- Želimo da verujemo u iskonsko dobro u ljudima. Dužni smo svojoj deci mir i stabilnost. Kao što smo platili slobodu u Drugom svetskom ratu stotinama hiljada života, milionima života u Prvom svetskom ratu, tako u budućnosti moramo da sačuvamo mir da više ne bismo ništa plaćali životima - podvukao je on.
Vučić je ukazao gde god da se okrene čovek sa ovog mesta oko sebe vidi da život buja.
- Naš Beograd, naša Srbija se grade i napreduju. Da imamo ovakav mir zaslužni su i oni koji su ovde stradali. Ovo je dan koji ćemo uvek obeležavati, gde leže žrtve kojih ćemo se uvek sećati. Ovo je mesto našeg sećanja, ponosa i dostojanstva svih građana Srbije - zaključio je predsednik Vučić.
Predsednik Vučić stigao na ceremoniju
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić stigao je na državnu ceremoniju posvećenu obeležavanju nacionalnog Dana sećanja Republike Srbije na žrtve Holokausta, genocida i druge žrtve fašizma.
On je tom prilikom otkrio spomenik posvećen žrtvama sistema koncentracionih i logora smrti Nezavisne Države Hrvatske u Jasenovcu.
Predsednik Vučić položio venac kraj Spomenika žrtvama genocida.
Počele pripreme za svečanost
Kako se može videti na fotografiji, pripreme za obeležavanje nacionalnog Dana sećanja Republike Srbije na žrtve Holokausta su počele.